Adam Kozal

Solista

Adam Kozal

Urodzony:

Poznań

Szkoła:

  • Państwowa Szkoła Baletowa im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej, Poznań (1988-1997)

Ważniejsi pedagodzy:

  • Władimir Bułanow, Liliana Kowalska, Joseph Kerwin, Ingrid Němečková, Alan Land

Angaże:

  • Balet Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Warszawa, od 1997 jako koryfej
  • Balet Hamburski, Hamburg, Niemcy, od 1998 jako tancerz
  • Fiński Balet Narodowy, Helsinki, Finlandia, od 2000 jako solista
  • Królewski Balet Flandryjski, Antwerpia, Belgia, od 2006 jako demi-solista
  • Polski Balet Narodowy, Warszawa, od 2009 jako solista

Galeria

Repertuar

  • Z Polskim Baletem Narodowym

    • Król Marek w Tristanie (Krzysztof Pastor)
    • Wie lange noch? w Kurcie Weillu (Krzysztof Pastor)
    • Berlin w światłach i Muszla z Margate w Kurcie Weillu (Krzysztof Pastor)
    • Radża w Bajaderze (trad. / Natalia Makarowa)
    • Taniec hiszpański w Dziadku do orzechów (Andrzej Glegolski)
    • Malarz (Delacroix) w Chopinie, artyście romantycznym (kreacja, Patrice Bart)
    • Kot w Butach w Śpiącej królewnie (trad. / Jurij Grigorowicz)
    • Książę Chéri w Śpiącej królewnie (trad. / Jurij Grigorowicz)
    • Druga Aria w In Light and Shadow (Krzysztof Pastor)
    • Mistrz Tańca w Kopciuszku (Frederick Ashton)
    • Przyjaciel Księcia w Kopciuszku (Frederick Ashton)
    • Stiwa w Annie Kareninie (Alexei Ratmansky)
    • Złowrogi w I przejdą deszcze… (kreacja, Krzysztof Pastor)
    • Parys w Romeo i Julii (Emil Wesołowski)
    • Młodzieniec w Święcie wiosny (Wacław Niżyński / Millicent Hodson)
    • Przywódca w Święcie wiosny (Maurice Béjart)
    • Pan P. w Personie (kreacja, Robert Bondara)
    • Faun w Dziadku do orzechów (Toer van Schayk & Wayne Eagling)
    • Dziadek do Orzechów w Dziadku do orzechów (Toer van Schayk & Wayne Eagling)
    • Solista Walca Kwiatów w Dziadku do orzechów (Toer van Schayk & Wayne Eagling)
    • Książę (partner Kopciuszka) w Śpiącej królewnie (trad. / Jurij Grigorowicz)
    • Duet 2 w Moving Rooms (Krzysztof Pastor)
    • On 2 w Personie (Robert Bondara)
    • Służący w Synu marnotrawnym (George Balanchine)
    • Lord w Hamlecie (kreacja, Jacek Tyski)
    • Król Stanisław August w Casanovie w Warszawie (kreacja, Krzysztof Pastor)
    • Generał w Dziadku do orzechów (Toer van Schayk & Wayne Eagling)
    • Tercet Psów w Burzy (Krzysztof Pastor)
    • Hrabia Moszyński w Casanovie w Warszawie (Krzysztof Pastor)

    • oraz partie solowe w baletach
    • The Garden’s Gates (kreacja, Robert Bondara, II Warsztat Choreograficzny)
    • W malinowym chruśniaku (kreacja, Anna Hop, II Warsztat Choreograficzny)
    • Pocałunki (kreacja, Emil Wesołowski)
    • The Green (Ed Wubbe)
    • Kreacja (kreacja, Zbigniew Czapski-Kłoda, III Warsztat Choreograficzny)
    • Temat strachu (kreacja, Anna Hop, III Warsztat Choreograficzny)
    • Lab V (kreacja, Anna Hop, IV Warsztat Choreograficzny)
    • Human Object (kreacja, Barbara Bartnik, IV Warsztat Choreograficzny)
    • Private Nightmare (kreacja, Barbara Barnik, V Warsztat Choreograficzny)
    • Collars (kreacja, Anna Hop, V Warsztat Choreograficzny)
    • 4.44 (kreacja, Adam Kozal, VII Warsztat Choreograficzny)

Nagrody

    • 1995: III Nagroda w kategorii seniorów IX Ogólnopolskiego Konkursu Tańca w Gdańsku
    • 1997: I Nagroda w kategorii seniorów X Ogólnopolskiego Konkursu Tańca w Gdańsku

Polecane