Aneta Zbrzeźniak

Solistka

Aneta Zbrzeźniak

Urodzona

Wołomin

Szkoła

  • Państwowa Szkoła Baletowa im. Romana Turczynowicza, Warszawa (1991-2000)

Ważniejsi pedagodzy

  • Irina Kacprzycka, Barbara Sier, Kalina Schubert, Teresa Memches, Anna Grabka

Angaże

  • Balet Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Warszawa, od 2000 jako koryfejka, solistka w 2007
  • Polski Balet Narodowy, Warszawa, od 2009 jako solistka

Galeria

Repertuar

  • Z Polskim Baletem Narodowym

    • Olga w Onieginie (John Cranko)
    • Cień-solistka 3 w Bajaderze (trad. / Natalia Makarowa)
    • Pas d’action w Bajaderze (trad. / Natalia Makarowa)
    • Taniec z liliami w Romeo i Julii (Emil Wesołowski)
    • Cztery młode kobiety w Święcie wiosny (Maurice Béjart)
    • Śnieżynka-Solistka w Dziadku do orzechów (Toer van Schayk & Wayne Eagling)
    • Solistka Walca Kwiatów w Dziadku do orzechów (Toer van Schayk & Wayne Eagling)
    • Księżniczka Magicznej Latarni w Dziadku do orzechów (Toer van Schayk & Wayne Eagling)
    • Luiza i Taniec grecki w Dziadku do orzechów (Toer van Schayk & Wayne Eagling)
    • Serafin klasyczny w Sześciu skrzydłach aniołów (kreacja, Jacek Przybyłowicz)
    • Wróżka Beztroski w Śpiącej królewnie (trad. / Jurij Grigorowicz)
    • Kopciuszek w Śpiącej królewnie (trad. / Jurij Grigorowicz)
    • Wróżka Szafirów w Śpiącej królewnie (trad. / Jurij Grigorowicz)
    • Kotka w Śpiącej królewnie (trad. / Jurij Grigorowicz)
    • Duet 2 w Moving Rooms (Krzysztof Pastor)
    • Hipolita-Tytania w Śnie nocy letniej (John Neumeier)
    • Helena w Śnie nocy letniej (John Neumeier)
    • 1. Przyjaciółka Julii w Romeo i Julii (Krzysztof Pastor)
    • Cztery Driady w Don Kichocie (trad. / Alexei Fadeyechev)
    • Grand Pas – Wariacja 2. w Don Kichocie (trad. / Alexei Fadeyechev)
    • Duet 2. w Adagio & Scherzo (Krzysztof Pastor)
    • Stara Matka w Zielonym stole (Kurt Jooss)
    • Solistka pierwsza w Concerto Barocco (George Balanchine)
    • Mlle Casacci w Casanovie w Warszawie (kreacja, Krzysztof Pastor)
    • Tercet 2. w Burzy (Krzysztof Pastor)
    • Solistka 3 w Chopinianach (Michaił Fokin / Alexei Fadeyechev)
    • Solistka w Chromie (Wayne McGregor)
    • Cztery Łabędzie w Jeziorze łabędzim (z nowym librettem, Krzysztof Pastor, obraz wg Lwa Iwanowa)

    oraz partie solowe w balecie
    • Donna (kreacja, Jacek Tyski, I Warsztat Choreograficzny)
    • Miłość (kreacja, Arkadiusz Gołygowski, IV Warsztat Choreograficzny)
    • It’s too Much at Once (kreacja, Michał Chróścielewski, V Warsztat Choreograficzny)
    • Pocałunki (Emil Wesołowski)
    • ID 01 (kreacja, Eduard Bablidze, VI Warsztat Choreograficzny)
    • Sonnets (kreacja, Eduard Bablidze, VII Warsztat Choreograficzny)