Dagmara Dryl

Pierwsza Solistka

Dagmara Dryl

Urodzona:

Łódź

Szkoła:

  • Państwowa Szkoła Baletowa im. Romana Turczynowicza, Warszawa (1992-2001)
  • Warsztaty taneczne w Palucca Schule, Drezno, Niemcy (2000)
  • Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina (pedagogika baletu), Warszawa (2003-2008)

Ważniejsi pedagodzy:

Danuta Borzęcka, Teresa Memches, Hanna Chojnacka, Renata Smukała, Ireneusz Wiśniewski, Steven Etienne, Natalia Hoffmann, Stephane Dalle

Angaże:

  • Balet Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, Warszawa, od 2001 jako tancerka, koryfejka w 2006, solistka w 2007
  • Polski Balet Narodowy, Warszawa, od 2009 jako solistka, od 2016 pierwsza solistka

oraz

  • Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Romana Turczynowicza, Warszawa, 2008 jako nauczyciel tańca klasycznego

Galeria

Repertuar

  • Z Polskim Baletem Narodowym

    • Izolda w Tristanie (Krzysztof Pastor)
    • Pas d’action w Bajaderze (trad. / Natalia Makarowa)
    • Kitty w Annie Kareninie (Alexei Ratmansky)
    • Nikija w Bajaderze (trad. / Natalia Makarowa)
    • Allegro assai i inne partie solowe w Kurcie Weillu (Krzysztof Pastor)
    • Klara w Dziadku do orzechów (Andrzej Glegolski)
    • Królowa Kwiatów w Dziadku do orzechów (Andrzej Glegolski)
    • Cień-solistka 2 i 3 w Bajaderze (trad. / Natalia Makarowa)
    • Przyjaciółka Księcia (Pas de trois) w Jeziorze łabędzim (trad. / Irek Muchamiedow)
    • Pas de quatre w Jeziorze łabędzim (trad. / Irek Muchamiedow)
    • Siostra Fryderyka w Chopinie, artyście romantycznym (kreacja, Patrice Bart)
    • Księżniczka Florina w Śpiącej królewnie (trad. / Jurij Grigorowicz)
    • Wróżka Brylantów w Śpiącej królewnie (trad. / Jurij Grigorowicz)
    • Druga Aria w In Light and Shadow (Krzysztof Pastor)
    • Dama na balu w Chopinie, artyście romantycznym (Patrice Bart)
    • Luiza, siostra Klary w Dziadku do orzechów (Toer van Schayk & Wayne Eagling)
    • Śnieżynka-Solistka w Dziadku do orzechów (Toer van Schayk & Wayne Eagling)
    • Cztery młode kobiety w Święcie wiosny (Maurice Béjart)
    • Serafin współczesny w Sześciu skrzydłach aniołów (kreacja, Jacek Przybyłowicz)
    • Wróżka Wiosny w Kopciuszku (Frederick Ashton)
    • Wróżka Jesieni w Kopciuszku (Frederick Ashton)
    • Wróżka Wiosny w Kopciuszku (Frederick Ashton)
    • Wróżka Jesieni w Kopciuszku (Frederick Ashton)
    • Speak Low (duet) w Weill Suite (Krzysztof Pastor)
    • Ofelia w Hamlecie (Jacek Tyski)
    • Hermia w Śnie nocy letniej (John Neumeier)
    • Julia w Romeo i Julii (Krzysztof Pastor
    • Miranda w Burzy (Krzysztof Pastor)
    • Duet 4 w Adagio & Scherzo (Krzysztof Pastor)
    • Ona w Personie (Robert Bondara)
    • Solistka w Chromie (Wayne McGregor)
    • Solistka 1 i Duet w Chopinianach (Michaił Fokin / Alexei Fadeyechev)
    • Mlle Gattai w Casanovie w Warszawie (Krzysztof Pastor)
    • Piccilia, przyjaciółka Kitri w Don Kichocie (trad. / Alexei Fadeyechev)
    • Cztery Łabędzie w Jeziorze łabędzim (z nowym librettem, Krzysztof Pastor, obraz wg Lwa Iwanowa)
    • oraz partie solowe w baletach
    • Butterflies in the Stomach (kreacja, Robert Bondara, I Warsztat Choreograficzny)
    • Donna (kreacja, Jacek Tyski, I Warsztat Choreograficzny)
    • I Need Your Loving Tonight (kreacja, Michał Chróścielewski, II Warsztat Choreograficzny)
    • Alpha Kryonia Xe (Jacek Przybyłowicz)
    • Pocałunki (kreacja, Emil Wesołowski)
    • Miłość (kreacja, Arkadiusz Gołygowski, IV Warsztat Choreograficzny)
    • Collars (kreacja, Anna Hop, V Warsztat Choreograficzny)

Nagrody

    • 1999 III Nagroda w kategorii seniorów XI Ogólnopolskiego Konkursu Tańca w Gdańsku
    • 2000 Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Warszawa
    • 2004 Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Warszawa
    • 2017 Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” w Warszawie

Polecane