Dawid Trzensimiech

Pierwszy solista

Urodzony:

Tarnowskie Góry

Szkoła:

  • Państwowa Szkoła Baletowa im. Ludomira Różyckiego, Bytom (1998-2006)
  • Royal Ballet School, Londyn (2006-2008)

Ważniejsi pedagodzy:

Janina Psiuk, Kazimierz Cieśla, Franciszek Peluritis, David Peden, Gary Norman, Jonathan Cope, Johan Kobborg, Corina Dumiterescu

Angaże:

  • Royal Ballet, Londyn, od 2008 jako artysta, od 2011 pierwszy artysta, 2012-2014 solista
  • Balet Rumuńskiej Opery Narodowej, Bukareszt, 2014-2016 jako pierwszy solista
  • Polski Balet Narodowy, Warszawa, od 2016 jako pierwszy solista

Galeria

Repertuar

  • Z Polskim Baletem Narodowym
    • Złoty Bożek w Bajaderze (trad. / Natalia Makarowa)
    • Solor w Bajaderze (trad. / Natalia Makarowa)
    • Caliban w Burzy (Krzysztof Pastor) 
    • Solista w Chromie (Wayne McGregor)
    • Poeta i Duet w Chopinianach (Michaił Fokin / Alexei Fadeyechev)
    • Duet 2 w Adagio & Scherzo (Krzysztof Pastor)
    • Książę w Dziadku do orzechów i Królu Myszy (Toer van Schayk & Wayne Eagling)
    • Solista Walca kwiatów w Dziadku do orzechów i Królu Myszy (Toer van Schayk & Wayne Eagling)
    • Le Picq w Casanovie w Warszawie (Krzysztof Pastor)
    • Casanova w Casanovie w Warszawie (Krzysztof Pastor)
    • Basilio w Don Kichocie (trad. / Alexei Fadeyechev)
    • Espada w Don Kichocie (trad. / Alexei Fadeyechev)
    • Główny solista w Bolerze (Krzysztof Pastor)
    • Pas de six w Poskromieniu złośnicy (John Cranko)
    • Laurentio w Poskromieniu złośnicy (John Cranko)
    • Carewicz Niki w Jeziorze łabędzim (z nowym librettem, Krzysztof Pastor z obrazem wg Lwa Iwanowa i pas de deux wg Mariusa Petipy)
  • Wcześniej

    Z Royal Ballet w Londynie
    • Solista w Chromie (Wayne McGregor)
    • Solista w Danse à grande vitesse (Christopher Wheeldon)
    • Solista w Theme and Variations (George Balanchine)
    • Solista w Rhapsody (Frederick Ashton)
    • Przyjaciel Księcia w Kopciuszku (Frederick Ashton)
    • Solista w Scènes de ballet (Frederick Ashton)
    • Solista w Voluntaries (Glen Tetley)
    • Pas de troix w Jewels - Emeralds (George Balanchine)
    • Solista w Jewels - Rubies (George Balanchine)
    • Solista w Jewels - Diamonds (George Balanchine)
    • Florestan w Śpiącej królewnie (trad. / Monica Mason)
    • Solista w Glorii (Kenneth MacMillan)
    • Książę w Dziadku do orzechów (trad. / Peter Wright)
    • Solista w Requiem (Kenneth MacMillan)
    • Benvolio w Romeo i Julii (Kenneth MacMillan)
    • Pas de trois w Jeziorze łabędzim (trad. / Anthony Dowell)
    • Duet 3. w Polyphonii (Christopher Wheeldon)
    • James w La Sylphide (August Bournonville / Johan Kobborg)
    • Solista w Infra (Wayne McGregor)
    • Lenski w Onieginie (John Cranko)
    • Solista w Monotones I (Frederick Ashton)
    • Pas d’action w Bajaderze (trad. / Natalia Makarowa)
    • Solista w Symphony in C (George Balanchine)
    • Solista w 24 preludiach (Alexei Ratmansky)
    • Solista w The Human Seasons (kreacja, David Dawson)
  • Z Baletem Rumuńskiej Opery Narodowej
    • Mężczyzna w Radiu i Julii (Edward Clug)
    • Konrad w Korsarzu (trad. / Vasily Medvedev)
    • Książę Zygfryd w Jeziorze łabędzim (trad. / Gheorghe Iancu)
    • Książę w Kopciuszku (Mihai Babushka)
    • Colas w Córce źle strzeżonej (Frederick Ashton)
    • Basilio w Don Kichocie (trad. / Jaroslav Slavický)
    • Para w Symfonii klasycznej (Yuri Possokhov)
    • Solista w Petite Mort (Jiří Kylián)
    • Armand w Marguericie i Armandzie (Frederick Ashton)
    • Hrabia Albrecht w Giselle (trad. / Johan Kobborg & Ethan Stiefel)
    • Solor w Bajaderze (trad. / Mihai Babushka)
    • Para w DSCH (Alexei Ratmansky)
    • Oberon w Śnie (Frederick Ashton)
    • Des Grieux w Manon (Kenneth MacMillan)
  • Z innymi zespołami
    • Książę Zygfryd w Jeziorze łabędzim (Derek Dean), z English National Ballet, Barcelona
    • James w La Sylphide (August Bournonville / Johan Kobborg), z National Ballet of Canada, Toronto
    • Hrabia Albert w Giselle (trad. / Siergiej Pawłow), z zespołem Saratowskiego Akademickiego Teatru Opery i Baletu, Saratow
  • Występy gościnne
    • Polska: Bytom, Gdańsk, Szczecin, Wrocław
    • 2008: Chiny: Pekin (National Centre for the Performing Arts), Szanghaj (Grand Theatre Arts Centre), Hongkong (Grand Theatre), z Royal Ballet
    • 2008: Japonia: Tokio (Theatre Bunka Kaikan), Osaka (Koseinenkin Kaikan), z Royal Ballet
    • 2009: USA: Waszyngton (Kennedy Center for the Performing Arts), z Royal Ballet
    • 2009: Hiszpania: Granada (Alhambra Gardens), z Royal Ballet
    • 2009: Kuba: Hawana (Gran Teatro i Karl Marx Teatro), z Royal Ballet
    • 2010: Bułgaria: Warna (Amfiteatr Letni), z Melissą Hamilton
    • 2010: Hiszpania: Barcelona (Gran Teatre del Liceu), z Royal Ballet
    • 2010: Japonia: Tokio (Theatre Bunka Kaikan), z Royal Ballet
    • 2011: Tajwan: Taipei (National Theater), z Royal Ballet
    • 2012: Irlandia: Dublin (National Concert Hall, Gala „Masterpieces of World Opera and Ballet”), z Melissą Hamilton
    • 2012: Łotwa: Ryga (Łotewska Opera Narodowa, Gala Gwiazd Baletu), z Melissą Hamilton
    • 2012: Hiszpania: Fuenterrabía (Auditorio Itsas Etxea, Gala „Sustraiak han dituenak”), z Melissą Hamilton
    • 2013: Włochy: Lukka (Teatro del Giglio, Dance Meeting), z Melissą Hamilton
    • 2013: Irlandia Północna: Londonderry (Millennium Forum, Gala Baletowa UK City of Culture), z Melissą Hamilton
    • 2014: Japonia: Tokio (NBS Japan Performing Arts Foundation), Fukuoka (Symphony Hall, The Dream Project Gala), z Aliną Cojocaru
    • 2015: USA: Nowy Jork (Rose Theater, Gala „World Ballet Stars”), z Aliną Cojocaru
    • 2015: Włochy: Turyn (Teatro Regio, Roberto Bolle & Friends), z Melissą Hamilton
    • 2016: Japonia: Tokio (Ballet Asteras, New National Theatre NBS) z Yuką Ebiharą oraz Osaka (Artistic Ballet Gala, NHK Osaka Hall) z Mai Kono i Bianką Fota
    • 2016: Norwegia: Oslo (Gala Gwiazd Baletu) z Yuką Ebiharą i Mai Kono
    • 2016: Litwa: Wilno (Gala Jubileuszowa Krzysztofa Pastora), z Yuką Ebiharą
    • Włochy: Bolonia (Teatro Europauditorium, Roberto Bolle & Friends), z Melissą Hamilton (2017)

Nagrody

    • 2003: I Nagroda w kategorii juniorów XIII Ogólnopolskiego Konkursu Tańca w Gdańsku
    • 2004: I Nagroda w kategorii juniorów Międzynarodowego Konkursu Tańca „Città di Rieti”, Włochy
    • 2005: I Nagroda w kategorii seniorów XIV Ogólnopolskiego Konkursu Tańca w Gdańsku
    • 2006: Finalista Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Tancerzy „Prix de Lausanne”, Lozanna, Szwajcaria (stypendium do Royal Ballet School w Londynie)
    • 2011: III Nagroda w kategorii seniorów I Międzynarodowego Konkursu Tańca w Pekinie
    • 2017: Medal Związku Artystów Scen Polskich w uznaniu dorobku artystycznego

Polecane