Emilia Stachurska

Solistka

Urodzona

Białystok

Szkoła

  • Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Romana Turczynowicza, Warszawa (1996-2005)

Ważniejsi pedagodzy

Danuta Biernacka, Hanna Chojnacka, Teresa Memches, Ewa Głowacka

Angaże

  • Balet Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, Warszawa, 2005-2009 tancerka
  • Polski Balet Narodowy, Warszawa, od 2009 tancerka, od 2010 koryfejka, od 2014 solistka

Galeria

Repertuar

  • Z Polskim Baletem Narodowym

    • Wróżka Złota w Śpiącej królewnie (trad. / Jurij Grigorowicz)
    • Czerwony Kapturek w Śpiącej królewnie (trad. / Jurij Grigorowicz)
    • Aria 2. w In Light and Shadow (Krzysztof Pastor)
    • Siostra Fryderyka w Chopinie, artyście romantycznym (Patrice Bart)
    • Pas d’action w Bajaderze (trad. / Natalia Makarowa)
    • Serafin Współczesny w Sześciu skrzydłach aniołów (kreacja, Jacek Przybyłowicz)
    • Duet 2. w Century Rolls (kreacja, Ashley Page)
    • Taniec chiński w Dziadku do orzechów (Toer van Schayk & Wayne Eagling)
    • Hermia w Śnie nocy letniej (John Neumeier)
    • Siedem Dziewcząt w Czerwieni w Święcie wiosny (Wacław Niżyński / Millicent Hodson)
    • Wróżka Jesieni w Kopciuszku (Frederick Ashton)
    • 1. Przyjaciółka Julii w Romeo i Julii (Krzysztof Pastor)
    • Duet 4. w Adagio & Scherzo (kreacja, Krzysztof Pastor)
    • Piccilia, przyjaciółka Kitri w Don Kichocie (trad. / Alexei Fadeyechev)
    • Cztery Driady w Don Kichocie (trad. / Alexei Fadeyechev)
    • Luiza i Taniec grecki w Dziadku do orzechów (Toer van Schayk & Wayne Eagling)
    • Duet 4 & Trio w Nevermore…? (Robert Bondara)
    • Kobieta w Zielonym stole (Kurt Jooss)
    • Młoda Dziewczyna w Zielonym stole (Kurt Jooss)
    • Mme Binetti w Casanovie w Warszawie (Krzysztof Pastor)
    • Pas de six w Poskromieniu złośnicy (John Cranko)
    • Śnieżynka-Solistka w Dziadku do orzechów (Toer van Schayk & Wayne Eagling)
    • Dama w Hamlecie (Jacek Tyski)
    • Tercet 2. w Burzy (Krzysztof Pastor)
    • Kobieta w Powracających falach (Emil Wesołowski)
    • Cień-solistka 1 w Bajaderze (trad. / Natalia Makarowa)
    • Ona w Personie (Robert Bondara)
    • Kobieta w Bolerze (Krzysztof Pastor)
    • Solistka 2 w Chopinianach (Michaił Fokin / Alexei Fadeyechev)
    • Solistka w Chromie (Wayne McGregor)
    oraz partie solowe w baletach
    • Donna (kreacja, Jacek Tyski, I Warsztat Choreograficzny)
    • Alpha Kryonia Xe (kreacja, Jacek Przybyłowicz)
    • W poszukiwaniu kolorów (kreacja, Jacek Tyski)
    • In Light and Shadow (Krzysztof Pastor)
    • Ganz Anders (kreacja, Lachlan Phillips, IV Warsztat Choreograficzny)
    • Black Hole (kreacja, Lachlan Phillips, V Warsztat Choreograficzny)
    • Murmuration (kreacja, Viktor Banka, VI Warsztat Choreograficzny)
    • Farce (kreacja, Lachlan Phillips, VII Warsztat Choreograficzny)

Nagrody

    • 2003: III Nagroda XIII Ogólnopolskiego Konkurs Tańca w kategorii starszej dziewcząt, Gdańsk
    • 2005: I Nagroda XIV Ogólnopolskiego Konkurs Tańca w kategorii starszej dziewcząt, Gdańsk
    • 2005: Tytuł Najlepszego Absolwenta Szkół Baletowych w Polsce, Szczecin

Polecane