Dyrygent rodem z Brazylii, za miejsce swego stałego pobytu wybrał Polskę, gdzie mieszka od 1985 r.; szczyci się też polskim obywatelstwem. Obecnie sprawuje funkcję szefa-dyrygenta Capelli Bydgostiensis (Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy), z którym to zespołem odnosi kolejne sukcesy. W czerwcu 2013 r. ukazała się nagrana wspólnie z tym zespołem płyta Classical Music from Brazil, entuzjastycznie przyjęta zarówno przez krytyków, jak i środowisko muzyczne; odbyli też razem czwarte już tournée po Brazylii, gdzie podziwiani byli m.in. podczas prestiżowych międzynarodowych festiwali w aż trzech stanach tego kraju.
Edukację muzyczną rozpoczął w swoim rodzinnym mieście Fortaleza, a kontynuował na Uniwersytecie Minas Gerais w Belo Horizonte w klasie dyrygentury prof. Davida Machado. Doskonalił swe umiejętności w ramach wielu kursów mistrzowskich w Brazylii, a następnie w Juilliard School of Music w Nowym Jorku (Vincent la Selva), Musikhochschule w Wiedniu (Carlos Kalmar), a także w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie (Henryk Czyż, dyplom z wyróżnieniem).
Niemal natychmiast po przyjeździe do Polski artysta rozpoczął aktywną działalność dyrygencką. Poprowadził gościnnie wiele koncertów symfonicznych i kameralnych, a także przedstawień operowych i baletowych w niemal wszystkich ośrodkach muzycznych kraju, a następnie -- w ramach tournée -- w centrach muzycznych Europy, obu Ameryk i Azji. Jego występy spotykały się zawsze z wielkim uznaniem zarówno ze strony publiczności, jak i krytyki, która w wielu krajach nie wahała się go nazwać „jednym z najlepszych dyrygentów swego pokolenia”.
W swojej dotychczasowej karierze sprawował funkcję pierwszego dyrygenta Teatru Wielkiego w Łodzi, pierwszego dyrygenta Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie, dyrektora muzycznego Państwowej Opery we Wrocławiu, dyrektora muzycznego Teatru Wielkiego w Poznaniu, dyrektora muzycznego Opery Bałtyckiej w Gdańsku, dyrektora naczelnego i artystycznego Orkiestry i Chóru PRiTV w Krakowie, dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Poznańskiej, Maestro Titular Orquestra Sinfônica do Theatro Municipal de São Paulo. O najwyższej jakości jego pracy zawodowej niech świadczą m.in. efekty kilkuletniej pracy z Operą Bałtycką -- rejestracja i realizacja telewizyjna przez znany francuski kanał telewizyjny Mezzo dwóch przygotowanych pod jego batutą spektakli: Ariadna na Naxos i Gwałt na Lukrecji (pierwsze takie wyróżnienie dla polskiej instytucji muzycznej), a następnie prezentacja tego teatru w programie telewizji BBC The Best European Operas, obok takich scen, jak m.in. Teatr Liceo w Barcelonie, Covent Garden w Londynie, teatry w Amsterdamie i Brukseli. Został ponadto uhonorowany w tym czasie licznymi lokalnymi nagrodami za najlepsze spektakle.
Wśród licznych dokonań artystycznych José Marii Florência znajduje się wiele prawykonań oraz nagrań utworów współczesnych, w tym m.in. światowe premiery oper Elektra Mikisa Theodorakisa i Olga Jorge Antunesa, kantaty Holocaust Marty Ptaszyńskiej, a także dedykowanych artyście utworów kompozytorów polskich, francuskich, izraelskich i brazylijskich. Płyta z muzyką kompozytorów francuskich (Henri Tomasi i Jacques Bondon) została wyróżniona pięcioma gwiazdkami Diapason d’Or. Wśród najnowszych zrealizowanych pod batutą artysty nagrań na szczególną uwagę zasługują: płyta z utworami Hectora Villi-Lobosa (ze słynną Academy of St. Martin in the Fields, Orpheus Music) oraz nowe nagranie III Symfonii Noskowskiego (z NOSPR w Katowicach); w najbliższych planach jest nagranie muzyki polskiej na orkiestrę kameralną (z Capellą Bydgostiensis).
Jest laureatem wielu nagród i odznaczeń, m.in. w ostatnim czasie otrzymał nadany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Spośród ważnych wydarzeń ostatnich lat należy z pewnością wymienić pobyt w Konserwatorium Moskiewskim, gdzie jako pierwszy dyrygent zaproszony z Polski (również jako pierwszy Brazylijczyk) w 160-letniej historii tej instytucji poprowadził dyrygenckie kursy mistrzowskie oraz uroczysty koncert; znalazł się tym samym na krótkiej liście wybitnych osobistości, obok Sir Georga Soltiego czy Mścisława Rostropowicza.
José Maria Florêncio prowadził koncerty w Anglii, Argentynie, Brazylii, Czechach, Egipcie, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Izraelu, Japonii, Niemczech, Polsce, Portugalii, Rosji, Słowacji, Szwajcarii, Ukrainie, Urugwaju i Włoszech, gdzie dyrygował wieloma z najważniejszych zespołów świata. Pełni funkcję Konsula Honorowego Republiki Federalnej Brazylii w Polsce.