Kristóf Szabó

Solista

Urodzony:
Székesfehérvár, Węgry

Szkoła:

  • Zajęcia z tańca współczesnego pod kierunkiem Katarzyny Kubalskiej, Otwock (2009-2011)
  • Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Romana Turczynowicza, Warszawa (2011-2013)

Ważniejsi pedagodzy:

  • Katarzyna Kubalska, Walery Mazepczyk, Sergey Basalaev, Ewa Głowacka, Henryk Jeż

Angaże:

  • Polski Balet Narodowy, Warszawa, od 2013 jako tancerz, koryfej w 2015, solista w 2017

Galeria

Repertuar

  • Z Polskim Baletem Narodowym

    • Solo w Moving Rooms (Krzysztof Pastor)
    • Faun w Dziadku do orzechów (Toer van Schayk & Wayne Eagling)
    • Młodzieniec w Święcie wiosny (Wacław Niżyński / Millicent Hodson)
    • Espada w Don Kichocie (trad. / Alexei Fadeyechev)
    • Książę Czartoryski w Casanovie w Warszawie (Krzysztof Pastor)
    • Duet 1 w Adagio&Scherzo (Krzysztof Pastor)
    • Pas de six w Poskromieniu złośnicy (John Cranko)
    • Hortensio w Poskromieniu złośnicy (John Cranko)
    • Mechanik w Dziadku do orzechów (Toer van Schayk & Wayne Eagling)
    • Drosselmeyer w Dziadku do orzechów (Toer van Schayk & Wayne Eagling)
    • Horacjo w Hamlecie (Jacek Tyski)
    • Lizander w Śnie nocy letniej (John Neumeier)
    • Parys w Romeo i Julii (Krzysztof Pastor)
    • Ariel w Burzy (Krzysztof Pastor)
    • Pas d’action w Bajaderze (trad. / Natalia Makarowa)
    • Mężczyzna w Personie (Robert Bondara)
    • Solista Walca Kwiatów w Dziadku do orzechów (Toer van Schayk & Wayne Eagling)
    • Hrabia Moszyński w Casanovie w Warszawie (Krzysztof Pastor)
    • Tercet Psów w Burzy (Krzysztof Pastor)
    • Solista w Chromie (Wayne McGregor)
    • Bolero w Don Kichocie (trad. / Alexei Fadeyechev)
    • Porucznik Węgierski w Jeziorze łabędzim (kreacja, z nowym librettem, Krzysztof Pastor)
    • Strzelec w Świteziance (kreacja, Robert Bondara)
    • Solista w II Koncercie skrzypcowym (kreacja, Jacek Przybyłowicz)
    • Skrzypce w Na pięciolinii (Jacek Tyski)

    oraz partie w baletach

    • Arctic (kreacja, Anna Hop, VI Warsztat Choreograficzny)
    • Msza polowa (Jiří Kylián)
    • Pupa (kreacja, Anna Hop)
    • Z tego, co we mnie niezręczne (kreacja, Kristóf Szabó, VII Warsztat Choreograficzny)
    • Take Me with You (kreacja, Robert Bondara, VIII Warsztat Choreograficzny)

Nagrody

    • 2012: I Nagroda II Międzynarodowego Konkursu Choreografii Klasycznej i Współczesnej „Myśl – Potok” (kategoria tańca współczesnego), Kijów, Ukraina
    • 2013: II Nagroda XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Tańca (kategoria tańca współczesnego w grupie starszych chłopców), Gdańsk
    • 2013: Laureat Międzynarodowego Konkursu Baletowego „Złote Pointy” i tytuł Najlepszego Absolwenta Szkół Baletowych w Polsce, Szczecin
    • 2013: Laureat polskiej edycji konkursu „Młody Tancerzy Roku”, Warszawa
    • 2013: Reprezentant Polski na XII edycji Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy, Gdańsk
    • 2013: Stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Warszawa