Yurika Kitano

Solistka

Urodzona:
Ishikawa, Japonia

Szkoła:

  • Kanazawa City Ballet School, Kanazawa, Japan (1997-2006)
  • Boston Ballet School jako stypendystka, Boston, USA (2006-2008)

Ważniejsi pedagodzy:

  • Yoko Wakahara, Margaret Tracey, Kathleen Mitchell

Angaże:

  • Boston Ballet II, Boston, 2007-2008 jako tancerka
  • Boston Ballet, Boston, 2007-2008 jako tancerka
  • Fiński Balet Narodowy, Helsinki, Finlandia, 2008-2011 jako tancerka
  • Polski Balet Narodowy, Warszawa, od 2011 jako tancerka, koryfejka w 2014, solistka w 2017

Repertuar

  • Z Polskim Baletem Narodowym

    • Cień-solistka 3 w Bajaderze (trad. / Natalia Makarowa)
    • Serafin klasyczny w Sześciu skrzydłach aniołów (kreacja, Jacek Przybyłowicz)
    • Czerwony kapturek w Śpiącej królewnie (trad. / Jurij Grigorowicz)
    • Księżniczka Magicznej Latarni w Dziadku do orzechów (Toer van Schayk & Wayne Eagling)
    • Ziarno Gorczycy w Śnie nocy letniej (John Neumeier)
    • Cztery Driady w Don Kichocie (trad. / Alexei Fadeyechev)
    • Amorek w Don Kichocie (trad. / Alexei Fadeyechev)
    • Duet 1 w Adagio&Scherzo (Krzysztof Pastor)
    • Luiza i Taniec grecki w Dziadku do orzechów (Toer van Schayk & Wayne Eagling)
    • Bianka w Poskromieniu złośnicy (John Cranko)
    • Pas de six w Poskromieniu złośnicy (John Cranko)
    • Solistka Walca Kwiatów w Dziadku do orzechów (Toer van Schayk & Wayne Eagling)
    • Taniec chiński w Dziadku do orzechów (Toer van Schayk & Wayne Eagling)
    • Cień-solistka 1 w Bajaderze (trad. / Natalia Makarowa)
    • Cztery Łabędzie w Jeziorze łabędzim (z nowym librettem, Krzysztof Pastor, obraz wg Lwa Iwanowa)
    • Gejsza Darkness / Lilli (kreacja, Izadora Weiss)
    • Jasmin Darkness / Jasmin (kreacja, Izadora Weiss)
    • Olga Prieobrażenska w Jeziorze łabędzim (z nowym librettem, Krzysztof Pastor)
    • Solistka 1 w Chopinianach (Michaił Fokin / Alexei Fadeyechev)

    oraz partie w baletach

    • Century Rolls (Ashley Page)
    • Moving Rooms (Krzysztof Pastor)
    • Concerto Barocco (George Balanchine)
    • Around us (kreacja, Victor Banka, V Warsztat Choreograficzny)
    • Deeperness (kreacja, Paulina Jurkowska, VI Warsztat Choreograficzny)
    • Farce (kreacja, Lachlan Phillips, VII Warsztat Choreograficzny)

Nagrody

    • 2006: VII Nagroda i Stypendium od Boston Ballet, Konkurs „Japan Grand Prix”, Sapporo, Japonia
    • 2010: Top 12, Youth America Grand Prix, Nowy Jork, USA
    • 2010: I Nagroda, stypendium od Limón Dance Institute i Nagroda Krytyków Florenckich, Konkurs „Danza in Fiera”, Florencja, Włochy
    • 2016: Brązowy Medal (kategoria seniorów), Międzynarodowy Konkurs Tancerzy Baletu im. Mii Čorak Slavenskiej, Zagrzeb, Chorwacja