Dziecięcy chór Artos założony został w 2011 roku przez Danutę Chmurską i kontynuuje zapoczątkowaną kilkadziesiąt lat temu przez znakomitego patrona zespołu, Władysława Skoraczewskiego (solistę Opery Warszawskiej, harcmistrza i wspaniałego wychowawcę młodzieży), tradycję naturalnego obcowania dzieci z muzyką.
Zajęcia muzyczne odbywają się w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, a dzieci z chóru Artos biorą udział w spektaklach operowych, wykonując zapisane w partyturze partie wokalne dziecięce. Dzieci odnajdują radość śpiewania i występowania także podczas występów na koncertach.
Chórzyści najmłodszej grupy mają od 5 do 9 lat, a grupa starsza to dzieci w wieku 10-15 lat. Obecnie w dziecięcej grupie Artos śpiewa ponad 100 dzieci. Zespół pracuje z Pauliną Zajkowską – pedagogiem muzycznym i akompaniatorem i Danutą Chmurską – dyrektorem artystycznym i dyrygentem.
W ciągu zaledwie paru lat działalności chór dziecięcy Artos wziął udział w wielu koncertach i ważnych muzycznych wydarzeniach. Do najbardziej prestiżowych zaliczyć należy:
- nagranie płyty z kolędami i pastorałkami w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego (21 kolęd z akredytacją, Sinfonia VIVA i Goście)
- obsada partii dziecięcych w następujących operach i przedstawieniach Teatru Wielkiego Opery Narodowej: Carmen, Turandot, Król Roger, Jacob Lenz, Dziadek do Orzechów i Król Myszy, Kurt Weill
- chłopcy z dziecięcej grupy Artos wykonali partie wokalne w utworze Henriego Dutilleux The Shadows Of Time z Narodową Orkiestrą Symfoniczną w Katowicach pod dyrekcją Pierre'a Andre Valade
- udział grup dziecięcych w koncertach cyklu „Wielki dla Małych" w Teatrze Wielkim Operze Narodowej
- Udział w widowisku „Świąteczna dedykacja” w reż. Beaty Redo-Dobber
- występ na pl. Piłsudskiego 1 sierpnia 2011 roku w ramach koncertu „Warszawiacy śpiewają nie/zakazane piosenki"
- koncert moniuszkowski w Łazienkach Królewskich z pieśniami i fragmentami oper tego kompozytora.
- udział chóru dziecięcego w wykonaniu „Symfonii tysiąca" Gustawa Mahlera pod batutą Gabriela Chmury (Aula Politechniki Warszawskiej, marzec 2013)
- udział chóru dziecięcego w „Carmina Burana" Carla Orffa na zakończenie Festiwalu w Łańcucie (maj 2013)
- koncert chóru dziecięcego w Katedrze Łacińskiej we Lwowie z programem „Z serca" (wrzesień 2013)
- chóry dziecięce -- koncerty kolędowe na Zamku Królewskim i w Pałacu w Wilanowie oraz w Belwederze dla Pary Prezydenckiej (grudzień 2013)
- chóry dziecięce -- koncert „Z serca" w Pałacu Prezydenckim dla pań ambasador i małżonek dyplomatów, gości Pani Prezydentowej (styczeń 2014)
- koncert z kompozycjami Jerzego Wasowskiego „Odmieniony świat" na Politechnice Warszawskiej w ramach cyklu „Wielka muzyka w małej auli" (grupy dziecięce i grupa kameralna Kalorynki)
- Koncert „Dla Ciebie Mamo" w Salach Redutowych Teatru Wielkiego - Opery Narodowej
- Prapremiera baśni muzycznej „Bajko, gdzie jesteś?” Pauliny Zajkowskiej 3 stycznia 2016 została przyjęta owacją na stojąco i włączona do repertuaru Teatru.
W ramach Towarzystwa Muzycznego ARTOS działają również chóry: kameralny, chłopięcy oraz mieszany, który wiosną 2016 roku wystąpił na scenie Carnegie Hall w Nowym Jorku. W kwietniu 2017 roku chór weźmie udział w prapremierze „Credo tango” w Filharmonii Nowojorskiej.