W lipcu 2014 roku projekt Poprawa funkcjonalności Teatru Wielkiego - Opery Narodowej został rozszerzony o nowe zadania. W dniu 21 lipca 2014 r. został podpisany aneks do Umowy o dofinansowanie. W związku z rozszerzeniem zakresu prac wartość projektu wzrosła do 41.003.615 zł, gdzie wartość dofinansowania z Unii Europejskiej wyniosła 28.306.342 zł.
Dodatkowe prace, które zostały wykonane w ramach projektu dotyczą różnych obszarów działalności Teatru. Są to:
- modernizacja sali prób orkiestry
- modernizacja garderób artystów
- digitalizacja zbiorów baletowych oraz budowa wyszukiwarki przedstawień baletowych na portalu teatrwielki.pl
- utrzymanie i administracja systemu zarządzania zasobami cyfrowymi i zapewnienie wydajnego łącza internetowego
- budowa systemu emisji i rejestracji audio-video, który pozwoli na emisję spektakli na platformie streamingowej
- modernizacja oświetlenia plafonów na foyer
Modernizacja sali prób orkiestry znacząco poprawiła warunki pracy orkiestry i chóru. Po zakończeniu prac sala zapewnia odpowiednie warunki dla prowadzenia indywidualnych i zespołowych prób wokalnych z fortepianem lub muzyką mechaniczną, prób orkiestrowych do oper i baletów odwzorowujących rozmieszczenie instrumentalistów w orkiestronie Sali Moniuszki oraz usytuowanie muzyków podczas koncertów na proscenium. Dotyczy to zarówno odpowiedniej aparatury, jak i właściwości akustycznych sali. Powstały warunki do uczestniczenia w próbach orkiestry, chóru i solistów, łącznie dla max. 180 osób.
Modernizacja garderób wpłynęła na poprawę warunków przygotowania do pracy artystów baletu, orkiestry, solistów i chóru. Pomieszczenia zapewniają odpowiednie warunki do indywidualnych przygotowań do prób i spektakli łącznie dla ok. 300 artystów Teatru, a także artystów współpracujących przy realizacji premier. Prace te objęły 109 pomieszczeń garderób artystów o całkowitej powierzchni ok. 2000 m². Podczas dwóch przerw wakacyjnych w roku 2014 i 2015, oprócz naprawy i malowania ścian, podłóg i sufitów, wymieniono m.in.: wyposażenie meblowe, armatura sanitarna w węzłach sanitarnych przylegających do garderób, wykładziny podłogowe i gresy, okładziny akustyczne oraz drzwi wejściowe do pomieszczeń garderób, które zostały zastąpione ognioodpornymi i dymoszczelnymi drzwiami o podwyższonych parametrach akustycznych.
Digitalizacja zbiorów baletowych i opracowanie treści do wyszukiwarki przedstawień baletowych to narzędzie, które stanowi niezastąpione źródło informacji dla młodzieży, nauczycieli, dziennikarzy oraz naukowców prowadzących badania poza ośrodkiem warszawskim w dziedzinie muzykologii, teatrologii czy historii tańca. Jest to kontynuacja wcześniej prowadzonych prac, w ramach których zdigitalizowano i opisano 7420 stron archiwalnych obiektów m.in. operowych, 54 fragmenty muzyczne, sporządzono elektroniczną bazę wybranych recenzji prasowych z okresu 1945-2012 oraz bazę spektakli operowych z tego samego okresu. Nową stronę internetową dostosowano do wymogów WCAG 2.0 oraz opracowano wersję mobilną nowej witryny www.teatrwielki.pl. Ponadto przygotowany został wirtualny spacer po Teatrze Wielkim z elementami przekroju interaktywnego, 6 odcinków lekcji baletowych, 600 biogramów operowych oraz kronika warszawskiego teatru operowego.
Efektem kolejnego zadania o nazwie Budowa systemu emisji i rejestracji audio-video jest zintegrowany i modułowy system rejestracji, transmisji i archiwizacji spektakli operowych i baletowych. Umożliwia on poszerzenie kręgu odbiorców spektakli wystawianych przez Teatr Wielki - Operę Narodową. Spektakle są emitowane na platformie streamingowej, dzięki czemu stały się one dostępne poza siedzibą Teatru dla widzów w kraju i za granicą. W tym aspekcie istotnym wymiarem jest promocja polskiej sztuki operowej i baletowej poza granicami kraju. Ponadto, działanie to doskonale wpisuje się w politykę kulturalną, której jednym z zadań jest tworzenie zasobów cyfrowych dziedzictwa kulturowego oraz udostępnianie w sieci zasobów domeny publicznej.
Aktualne urządzenia do przesyłu i rozdziału oraz sterowania energią elektryczną w rejonie foyer Teatru zostały zainstalowane na początku lat 60. Modernizacja oświetlenia plafonów na foyer dotyczy wymiany opraw oświetleniowych iluminacji sufitów. Ze względu na charakter swojej pracy w/w elementy instalacji uległy w znacznym stopniu wyeksploatowaniu. Efektem jest poprawa infrastruktury technicznej instalacji elektrycznych oraz nowe oświetlenie foyer wyposażone w takie funkcje, jak np. zmiana kolorów świecenia.
Od początku trwania projektu realizowane były liczne działania o charakterze promocyjnym. Postęp prac i aktualności w ramach projektu można było śledzić, zapisując się na newsletter.
Wszystkie prace w ramach projektu zostały zakończone w październiku 2015 roku.