Winners of past editions

  • Rozwiń

    2019 / 10th Competition

    MARIA MOTOLYGINA (Russia) (biog)
    FIRST PRIZE
    Prize of the Teatr Wielki - Polish National Opera: invitation to participate in the selected performance

    SLÁVKA ZÁMEČNÍKOVÁ (Slovakia) (biog)
    SECOND PRIZE
    PRIZE OF THE FESTIVAL OF POLISH MUSIC: invitation to give a recital at the Festival of Polish Music in Kraków

    LONG LONG (ZHANG) (China) (biog)
    THIRD PRIZE
    THE MARIA FOŁTYN PRIZE for the best performance of a Stanisław Moniuszko Piece
    POLISH RADIO PRIZE: invitation to record with the Polish Radio Orchestra
    SINFONIA VARSOVIA ORCHESTRA PRIZE: invitation to take part in a concert during a music event organized by the orchestra
    PIOTR BECZAŁA’S PRIZE for the best interpretation of a Stanisław Moniuszko aria: invitation to take part in a concert with the Artist
    PRIZE OF THE ARTUR RUBINSTEIN ŁÓDŹ PHILHARMONIC: invitation to take part in a concert as the singer of a solo part featuring the Łódź Philharmonic Symphony Orchestra and Choir
    PRIZE OF THE MONIUSZKO MUSIC LOVERS SOCIETY for the best performance of a piece by Stanisław Moniuszko: a statuette by artist Marian Konieczny

    RUSLANA KOVAL (Ukraine) (biog)
    FOURTH PRIZE

    GIHOON KIM (South Korea) (biog)
    FIFTH PRIZE
    PRIZE OF THE TEATR WIELKI IN POZNAŃ: invitation to take part in a performance of Stanisław Moniuszko’s The Haunted Manor staged as part of the European Opera Directing Prize international competition

    PIOTR BUSZEWSKI (Poland) (biog)
    SIXTH PRIZE
    AUDIENCE PRIZE funded by PZU S.A. - sponsor of the Teatr Wielki - Polish National Opera and the 10th International Stnisław Moniuszko Vocal Competition for the Finalist selected by the Competition audience
    PRIZE OF THE PRESIDENT OF TVP (POLISH TELEVISION)
    BOGUSŁAW KACZYŃSKI PRIZE for the best Polish singer funded by ORFEO - the Bogusław Kaczyński Foundation
    PRIZE OF THE LUDWIG VAN BEETHOVEN ASSOCIATION AND THE LUDWIG VAN BEETHOVEN EASTER FESTIVAL: invitation to take part in the 24th Ludwig van Beethoven Easter Festival
    JERZY SEMKOW POLISH SINFONIA IUVENTUS ORCHESTRA PRIZE in the form of a concert with Sinfonia Iuventus in the 2019/20 season
    PRIZE OF THE KAROL NAMYSŁOWSKI SYMPHONY ORCHESTRA IN ZAMOŚĆ: invitation to perform with the Karol Namysłowski Symphony Orchestra in Zamość
    PRIZE OF THE STANISŁAW MONIUSZKO KOSZALIN PHILHARMONIC: invitation to take part in a concert with the Koszalin Philharmonic Orchestra

    JAN ŻĄDŁO (Poland) (biog)
    Prize for the best performance of a song by Mieczysław Weinberg

    STEFAN ASTAKHOV (Germany/Poland) (biog)
    Prize of the Teatr Wielki - Polish National Opera for the best promising participant, who did not enter the Final

    ALINA ADAMSKI (Poland) (biog)
    POLSKIE WYDAWNICTWO MUZYCZNE PRIZE for the most beautiful performance of a Polish song from the 20th/21st century

    MARIA OSTROUKHOVA (Russia) (biog)
    Prize in memory of Carlo Maria Giulini, for a performance of profound musical expression drawing on the essence of humanity

    LUIS QUIROS (Costa Rica) (biog)
    Prize in memory of Carlo Maria Giulini, for a performance of profound musical expression drawing on the essence of humanity

    YAJIE ZHANG (China) (biog)
    AN AND EDWARD RESZKE PRZIE for the best performance of a Polish work by a foreign entrant

    MONIKA BUCZKOWSKA (Poland) (biog)
    MARTA EGGERTH AND JAN KIEPURA PRIZE for the most promising Polish singer, who is not a winner of a prescribed prize
    PRIZE OF THE KAROL NAMYSŁOWSKI SYMPHONY ORCHESTRA IN ZAMOŚĆ: invitation to perform with the Karol Namysłowski Symphony Orchestra in Zamość
    PRIZE OF THE STANISŁAW MONIUSZKO KOSZALIN PHILHARMONIC: invitation to take part in a concert with the Koszalin Philharmonic Orchestra
    KRAKÓW CHAMBER OPERA PRIZE: invitation to take part in a performance at the Kraków Chamber Orchestra

    CODY QUATTLEBAUM (USA) (biog)
    MARCELLA SEMBRICH-KOCHAŃSKA PRIZE for the youngest finalist - funded by the Marcella Sembrich Memorial Association (USA)
    PRIZE OF THE LUDWIG VAN BEETHOVEN ASSOCIATION AND THE LUDWIG VAN BEETHOVEN EASTER FESTIVAL: invitation to take part in the 24th Ludwig van Beethoven Easter Festival

    YURIY HADZETSKYY (Ukraine) (biog)
    PRIZE OF THE SOCIETY OF OPERA AND BALLET LOVERS AFFILIATED WITH THE TEATR WIELKI - POLISH NATIONAL OPERA for the best singer among 2nd stage participants not chosen for the finals

    ZLATA KHERSHBERG (Russia/Israel) (biog)
    PRIZE OF THE CASTLE OPERA IN SZCZECIN: invitation to take part in the International Opera Gala ending the Moniuszko Inspiration! Festival

    ALEXANDRA NOWAKOWSKI (USA/Poland) (biog)
    PRIZE OF THE CASTLE OPERA IN SZCZECIN: invitation to take part in the International Opera Gala ending the Moniuszko Inspiration! Festival

    MATHEUS POMPEU (Brazil) (biog)
    PRIZE OF THE CASTLE OPERA IN SZCZECIN: invitation to take part in the International Opera Gala ending the Moniuszko Inspiration! Festival

    PAWEŁ TROJAK (Poland) (biog)
    PRIZE OF THE MOSCOW SUMMER OPERA FESTIVAL „NEW OPERA WORLD 2019”: invitation to take part in the Festival

    VLADISLAV BUYALSKIY (Ukraine) (biog)
    PRIZE OF THE FESTIVAL OF POLISH MUSIC: invitation to give a recital at the Festival of Polish Music in Kraków

    HUBERT ZAPIÓR (Poland) (biog)
    PRIZE OF THE ARTUR MALAWSKI PODKARPACKA PHILHARMONIC IN RZESZÓW – invitation to take part in a concert
    SPECIAL PRIZE FROM PRESTO MAGAZINE: one year’s media care - the prize

    ALEKSANDER CHODACKI (Poland) (biog)
    Prize for the best pianist (born not earlier than on 6 May 1984)

    RADOSŁAW ZAWORSKI (Poland) (biog)
    Prize of the Teatr Wielki - Polish National Opera for the outstanding pianist (born not earlier than on 6 May 1984)

  • Rozwiń

    2016 / 9th Competition

    SALOME JICIA (Georgia) (biog)
    FIRST PRIZE female category
    Maria Fołtyn Award for the best interpretation of a Stanisław Moniuszko piece
    Award of the Director of the Łódź Grand Theatre – an invitation to perform in Halka (after a necessary rehearsal period)

    ANDRZEJ FILOŃCZYK (Poland) (biog)
    FIRST PRIZE male category
    Marcella Sembrich-Kochańska Award for the youngest finalist funed by the Marcella Sembrich Memorial Association, USA
    Bogusław Kaczyński Award for the best Polish voice funded by the Bogusław Kaczyński ORFEO Foundation
    Maria Fołtyn Memorial Award of the Mayor of Radom for the best Polish voice – concert with the  Radom Chamber Orchestra

    EWA TRACZ (Poland) (biog)
    SECOND PRIZE female category

    JAKUB JÓZEF ORLIŃSKI (Poland) (biog)
    SECOND PRIZE male category

    JOANNA ZAWARTKO (Poland) (biog)
    THIRD PRIZE female category
    Award of the Director of the Łódź Grand Theatre – an invitation to perform in Halka (after a necessary rehearsal period) 

    LEON KOŠAVIĆ (Croatia) (biog)
    THIRD PRIZE male category
    Jan and Eward Reszke Award for the best interpretation of a Polish piece by a foreign national – Kosciuszko Foundation award funded by Ms Ann Cox Zagoreos

    AGATA SCHMIDT (Poland) (biog)
    Award for the best interpretation of a Polish song

    DAGMARA BARNA (Poland) (biog)
    Carlo Maria Giulini Award (female category) for delivering an interpretation of profound expression and drawing on the essence of humanity – a Kościuszko Foundation award funded by Ann Cox Zagoreos

    KACPER SZELĄŻEK (Poland) (biog)
    Carlo Maria Giulini Award (male category) for delivering an interpretation of profound expression and drawing on the essence of humanity – a Kościuszko Foundation award funded by Ann Cox Zagoreos

    KRZYSZTOF BĄCZYK (Poland) (biog)
    Marta Eggerth and Jan Kiepura Award for the most promising Polish voice – a Kościuszko Foundation award funded by Ann Cox Zagoreos

    KEON WOO KIM (South Korea) (biog)
    Award of the Chair of the Jury, Izabella Kłosińska

    SYLWIA OLSZYŃSKA (Poland) (biog)
    Ady Sari Award funded and awarded by Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ in Nowy Sącz for the yougest coloratura soprano 

    MICHAŁ BIEL (Poland) (biog)
    Award for a distinguishing young pianist funded by the Teatr Wielki – Polish National Opera, Warsaw

    MARIUSZ KŁUBCZUK (Poland) (biog)
    Award for a distinguishing young pianist funded by the Teatr Wielki – Polish National Opera, Warsaw

  • Rozwiń

    2013 / 8th Competition

    FIRST PRIZE
    OLGA BUSUIOC (Moldova) (biog)
    ANATOLI SIVKO (Belarus) (biog)

    SECOND PRIZE
    GIUSEPPINA BRIDELLI (Italy) (biog)
    PAVEL PIATROU (Belarus) (biog)

    THIRD PRIZE
    ANNA PATALONG (UK) (biog)
    ALEXEI BOTNARCIUC (Moldova) (biog)

  • Rozwiń

    2010 / 7th Competition

    Maria Fołtyn Grand Prix 
    ELIZA KRUSZCZYŃSKA (Poland/Italy) (biog)

    FIRST PRIZE
    ALEKSANDRA KUBAS (Poland) (biog)
    YURI GORODETSKY (Belarus) (biog)

    SECOND PRIZE
    GELENA GASKAROVA (Russia) (biog)
    ADAM PALKA (Poland) (biog)

    THIRD PRIZE
    KATARZYNA OLEŚ-BLACHA (Poland) (biog)
    ANDREI BONDARENKO (Ukraine) (biog)

  • Rozwiń

    2007 / 6th Competition

    FIRST PRIZE
    OXANA SHILOVA (Russia) (biog)
    ALEXEY MARKOV (Russia) (biog)

    SECOND PRIZE
    KRISTINA KAPUSTYNSKA (Ukraine) 
    RAFAŁ BARTMIŃSKI (Poland) (biog)

    THIRD PRIZE
    MAŁGORZATA OLEJNICZAK (Poland) (biog)

  • Rozwiń

    2004 / 5th Competition

    Maria Fołtyn Grand Prix 
    VLADIMIR MOROZ (Belarus) (biog)

    FIRST PRIZE
    LORRAINE HINDS (USA) 
    MIKHAIL KOLELISHVILI (Russia) (biog)

    SECOND PRIZE
    VICTORIA YASTREBOVA (Russia) (biog
    ILYA BANNIK (Russia) (biog)

    THIRD PRIZE
    EWA BIEGAS (Poland) (biog)
    ARSEN SOGHOMONYAN (Armenia) (biog)

  • Rozwiń

    2001 / 4th Competition

    FIRST PRIZE
    MONIKA WALEROWICZ-BARANOWSKA (Poland) (biog)
    TOMASZ KUK (Poland) (biog)

    SECOND PRIZE
    BIXIA WU (China) (biog)
    TOMASZ KRZYSICA (Poland) (biog)

    THIRD PRIZE
    ANNA KIKNADZE (Russia) (biog)
    YEKATERINA SOLOVYOVA (Russia) (biog)
    DANIIL SHTODA (Russia) (biog)

  • Rozwiń

    1998 / 3rd Competition

    FIRST PRIZE
    ALEKSANDRA KURZAK (Poland) (biog)
    JACEK JANISZEWSKI (Poland) (biog)

    SECOND PRIZE
    ELENA WISZNIEWSKA (Ukraine) 
    MIKHAIL GUBSKY (Russia) (biog)

    THIRD PRIZE
    GUO LING LI (China)
    KATARZYNA TRYLNIK (Poland) (biog)
    ANDRIEI GRIGORIEV (Russia) (biog
    ANDRIEI ROMANENKO (Ukraine) (biog)

  • Rozwiń

    1995 / 2nd Competition

    FIRST PRIZE
    CARA O’SULLIVAN (Ireland) (biog)

    SECOND PRIZE
    KYUNG-HYE LA (South Korea) 

    THIRD PRIZE
    NATALIA YUTESH (Ukraine)

  • Rozwiń

    1992 / 1st Competition

    FIRST PRIZE
    URSZULA KRYGER (Poland) (biog)
    ANDREI SPEKHOV (Russia) (biog)

    SECOND PRIZE
    BARBARA DOBRZAŃSKA (Poland) (biog)
    ANDRIY SHKURHAN (Ukraine) (biog)

    THIRD PRIZE
    MARIA J. COSTA DI FABIO (Uruguay)
    MARCIN BRONIKOWSKI (Poland) (biog)
    ADAM ZDUNIKOWSKI (Poland) (biog)