Izabela Milewska

First Soloist

Izabela Milewska

Born

Warsaw, Poland

Education

  • The Roman Turczynowicz State Ballet School, Warsaw
  • The Fryderyk Chopin University of Music (Ballet Pedagogy), Warsaw

Important teachers

  • Monika Radecka, Renata Smukała

Engagements

  • Le Jeune Ballet de France, Paris, 1993–1994
  • State Ballet School, Warsaw, 1994–1995 (diploma with honors)
  • Ballet of the Teatr Wielki – Polish National Opera, Warsaw in 1995, Soloist in 1996
  • Hamburg Ballet, Hamburg, Germany, 1998-2001
  • Ballet of the Teatr Wielki – Polish National Opera, Warsaw, 2001–2009 as First Soloist
  • Polish National Ballet, Warsaw, since 2009 as First Soloist

Gallery

Repertory

  • With the Polish National Ballet

    • Nikiya in La Bayadère (trad. / Natalia Makarova)
    • Kitty in Anna Karenina (Alexei Ratmansky)
    • Isolde in Tristan (Krzysztof Pastor)
    • Juliet in Romeo and Juliet (Emil Wesołowski)
    • Our Couple in And the Rain Will Pass… (Krzysztof Pastor)
    • Soloist in the Waltz of Flowers in The Nutcracker (Toer van Schayk & Wayne Eagling)
    • Louise in The Nutcracker (Toer van Schayk & Wayne Eagling)
    • Pas d’action in La Bayadère (trad. / Natalia Makarova)
    • Shade-Soloist 2 in La Bayadère (trad. / Natalia Makarova)
    • Classic Seraphim in Six Wings of Angels (creation, Jacek Przybyłowicz)
    • Cinderella in Cinderella (Frederick Ashton)
    • Princess Florine in The Sleeping Beauty (trad. / Yuri Grigorovich)
    • Fairy of the Delicacy in The Sleeping Beauty (trad. / Yuri Grigorovich)
    • Duet 2 in Century Rolls (creation, Ashley Page)
    • Clara in The Nutcracker (Toer van Schayk & Wayne Eagling)
    • Helena in A Midsummer Night’s Dream (John Neumeier)
    • Four Dryads in Don Quixote (trad. Alexei Fadeyechev)

    • and solos in
    • Love (creation, Arkadiusz Gołygowski, 4th Choreographic Workshop)
  •  

    Earlier

    With the Roman Turczynowicz State Ballet School
    • Little Red Riding Hood in Little Red Riding Hood (Zofia Rudnicka)
    • Adagio from Esmeralda (Agrippina Vaganova)
    • Soloist in Romantic Etudes (Zygmunt Sidło)
    • Junior Girl & Pigtails Girl in Graduation Ball (David Lichine)
  •  
    With the Ballet of the Teatr Wielki – Polish National Opera
    • Doll in The Nutcracker (Andrzej Glegolski)
    • Clara in The Nutcracker (Andrzej Glegolski)
    • Juliet in Romeo and Juliet (creation, Emil Wesołowski)
    • Princess Aurora in The Sleeping Beauty (trad. / Yuri Grigorovich)
    • Princess Florine in The Sleeping Beauty (trad. / Yuri Grigorovich)
    • Pas de trois & pas de quatre in Swan Lake (trad. / Konstantin Sergeyev)
    and solos in
    • Rossiniana (Antal Fodor)
    • Third Symphony of Henryk M. Górecki (Krzysztof Pastor)
    • Ballade (Emil Wesołowski)
    • Only Love… (creation, Sławomir Woźniak)
  •  
    With the Hamburg Ballet
    • Princess Claire in Illusions – like “Swan Lake” (John Neumeier)
    • Mathilda Kschessinska in Nijinsky (John Neumeier)
    • Chinese Bird in The Nutcracker (John Neumeier)
    • Peasant Pas de deux & Moyna in Giselle (trad. / John Neumeier)
    and solos in
    • Messiah (John Neumeier)
    • Time after Time (John Neumeier)
    • Fifth Symphony of Gustav Mahler (John Neumeier)
    • A Cinderella Story (John Neumeier)
    • Third Symphony of Gustav Mahler (John Neumeier)
    • and more
  •  
    Again with the Ballet of the Tetr Wielki – Polish National Opera
    • Prince’s Friend (pas de trois) in Swan Lake (trad. / Irek Mukhamedov)
    • Pas de quatre in Swan Lake (trad. / Irek Mukhamedov)
    • Ballerina in Sacred Spring (Emil Wesołowski)
    • Lise in La fille mal gardée (Frederick Ashton)
    • Girl in Tchaikovsky (Boris Eifman)
    • Nikiya in La Bayadère (trad. / Natalia Makarova)
    • Phrygia in Spartacus (creation, Emil Wesołowski)
    • Bride in Svadebka (Jiří Kylián)
    • Queen of the Underworld in Master Twardowski (Gustaw Klauzner)
    • Queen of the East in Master Twardowski (Gustaw Klauzner)
    • Kitty in Anna Karenina (Alexei Ratmansky)

    • and solos in
    • A Sort Of (Mats Ek)
    • Serenade (George Balanchine)
    • Musagète (Boris Eifman)
    • Petite Mort (Jiří Kylián)
  •  
    With other companies
    • Pas de deux Tarantella (George Balanchine), London, Mukhamedov’s Gala
    • Clara in The Nutcracker (Marek Zajączkowski), Szczecin
    • Clara in The Nutcracker (Jacek Drozdowski), Kraków
    • Clara in The Nutcracker (Bożena Klimczak), Wrocław
    • Juliet in Romeo and Juliet (Emil Wesołowski), Poznań
    • Polish Ball from the opera Ivan Susanin (Rostislav Zakharov), Moscow, Gala Concert
  •  
    Guesting
    • Poland: Bydgoszcz, Gdańsk, Kraków, Łódź, Poznań, Szczecin, Wrocław
    • England: Sadler’s Wells Theatre in London; Sweden: Stockholm
    • Russia: Bolshoi Theatre in Moscow, Mariinsky Theatre in St. Petersburg
    • France: Centre Pompidou in Paris; Ballet Festiwal in La Baule, etc
    • Italy: Senigallia, Venice, Genua; Germany: Kiel
    • Lithuania: Vilnius; Latvia: Riga; Norway: Oslo, etc.
    • USA: Washington; Canada: Montreal; Cuba (tour)
    • Venezuela (tour); China (tour); Malaysia (tour)

Awards

    • 1991: Third Junior Prize at the 7th Dance Competition in Gdańsk, Poland
    • 1993: Third Senior Prize at the 8th Dance Competition in Gdańsk, Poland
    • 1995: Prize for Partnering at the 9th Dance Competition in Gdańsk, Poland
    • 1997: Nominated for ‘Benois de la Danse’ for her Juliet in ‘Romeo and Juliet’
    • 1997: Woizikovsky Medal for outstanding young individual of Polish ballet
    • 2012: Bronze Medal for Merit to Culture ‘Gloria Artis’ in Warsaw