Ana Kipshidze

Solistka


 

Urodzona

Tbilisi, Gruzja

Szkoła 

  • Państwowa Szkoła Baletowa im. Wachtanga Czabukianiego, Tbilisi, Gruzja (1992-2000)

Ważniejsi pedagodzy

Svetlana Mtvareishvili, Luba Shkunova, Irine Jandieri, Vera Tsignadze, Nina Trofimova, Tatyana Rastorgueva

Angaże

  • Balet Państwowego Teatru Opery i Baletu, Tbilisi, 2000-2001 koryfejka
  • Balet Teatru Wielkiego, Poznań, 2001-2002 solistka
  • Balet Państwowego Teatru Opery i Baletu, Tbilisi, 2002-2004 solistka, 2004-2005 pierwsza solistka
  • Balet Państwowej Opery Bałtyckiej, Gdańsk, 2005-2008 solistka
  • Balet Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Warszawa, 2008-2009 koryfejka
  • Polski Balet Narodowy, Warszawa, od 2009 koryfejka, od 2014 solistka

Galeria

Repertuar

  • Z Polskim Baletem Narodowym

    • Pas d'action w Bajaderze (trad. / Natalia Makarowa)
    • Królowa Kwiatów w Dziadku do orzechów (Andrzej Glegolski)
    • Cztery Łabędzie w Jeziorze łabędzim (trad. / Irek Muchamiedow)
    • Dama w Chopinie, artyście romantycznym (kreacja, Patrice Bart)
    • Dobra Wróżka Bzu w Śpiącej królewnie (trad. / Jurij Grigorowicz)
    • Wróżka Lata w Kopciuszku (Frederick Ashton)
    • Wróżka Chrzestna w Kopciuszku (Frederick Ashton)
    • Inna w I przejdą deszcze… (kreacja, Krzysztof Pastor)
    • Trzy Wysokie Kobiety w Święcie wiosny (Wacław Niżyński / Millicent Hodson)
    • Śnieżynka-Solistka w Dziadku do orzechów (Toer van Schayk & Wayne Eagling)
    • Serafin Klasyczny w Sześciu skrzydłach aniołów (kreacja, Jacek Przybyłowicz)
    • Gamzatti w Bajaderze (trad. / Natalia Makarowa)
    • Trzy Driady w Don Kichocie (trad. / Alexei Fadeyechev)
    • Grand Pas – Wariacja 1. w Don Kichocie (trad. / Alexei Fadeyechev)
    • Tancerka Uliczna w Don Kichocie (trad. / Alexei Fadeyechev)
    • Pani Capuleti w Romeo i Julii (Krzysztof Pastor)
    • Stara Matka w Zielonym stole (Kurt Jooss)
    • Przeorysza w Casanovie w Warszawie (Krzysztof Pastor)
    • Tercet 1. w Burzy (Krzysztof Pastor)
    • Kobieta w Bolerze (Krzysztof Pastor)
    • 2. Dziewczyna Uliczna w Poskromieniu złośnicy (John Cranko)
    • Dwa Łabędzie w Jeziorze łabędzim (z nowym librettem, Krzysztof Pastor, w obrazie wg Lwa Iwanowa)
    • Tancerka Hiszpańska w Jeziorze łabędzim (kreacja, z nowym librettem, Krzysztof Pastor)
    oraz partie solowe w baletach
    • Tristan (Krzysztof Pastor)
    • Abrazo (kreacja, Euduard Bablidze, I Warsztat Choreograficzny)
    • Anioły (kreacja, Natalia M. Wojciechowska, I Warsztat Choreograficzny)
    • Kurt Weill (Krzysztof Pastor)
    • Muza (kreacja, Euduard Bablidze, II Warsztat Choreograficzny)
    • Demony (kreacja, Natalia M. Wojciechowska, II Warsztat Choreograficzny)
    • In Light and Shadow (Krzysztof Pastor)
    • Wacław (kreacja, Eduard Bablidze, III Warsztat Choreograficzny)
    • To tylko iluzja (kreacja, Natalia M. Wojciechowska, III Warsztat Choreograficzny)
    • Memoryhouse (kreacja, Eduard Bablidze, IV Warsztat Choreograficzny)
    • Akord (kreacja, Eduard Bablidze, V Warsztat Choreograficzny)
    • ID 01 (kreacja, Eduard Bablidze, VI Warsztat Choreograficzny)
    • Sonnets (kreacja, Eduard Bablidze, VII Warsztat Choreograficzny)
    • Reflections in Balck (kreacja, Lorenzo Alberti, IX Warsztat Choreograficzny)