PALINA RUSETSKAYA

Solistka

Urodzona

Mińsk, Białoruś

Szkoła

  • Państwowa Szkoła Baletowa, Mińsk, Białoruś

Ważniejsi pedagodzy

Tatiana Ershova, Irina Savelieva

Angaże

  • Balet Państwowego Akademickiego Teatru Wielkiego Białorusi, Mińsk, od 2010 tancerka, solistka od 2011
  • Polski Balet Narodowy, Warszawa, od 2012, od 2014 koryfejka, od 2016 solistka

Galeria

Repertuar

  • Z Polskim Baletem Narodowym

    • Wróżka Brylantów w Śpiącej królewnie (trad. / Jurij Grigorowicz)
    • Kopciuszek w Śpiącej królewnie (trad. / Jurij Grigorowicz)
    • Ballada o utopionej dziewczynie w Weill Suite (Krzysztof Pastor)
    • Lamentacja o Mackie Majchrze w Weill Suite (Krzysztof Pastor)
    • Solistka Walca Kwiatów w Dziadku do orzechów (Toer van Schayk & Wayne Eagling)
    • Śnieżynka-Solistka w Dziadku do orzechów (Toer van Schayk & Wayne Eagling)
    • Serafin Klasyczny w Sześciu skrzydłach aniołów (Jacek Przybyłowicz)
    • Wróżka Zimy w Kopciuszku (Frederick Ashton)
    • Grand pas, I wariacja w Don Kichocie (trad. / Alexei Fadeyechev)
    • Juanita, przyjaciółka Kitri w Don Kichocie (trad. / Alexei Fadeyechev)
    • Królowa Driad w Don Kichocie (trad. / Alexei Fadeyechev)
    • Kobieta w Zielonym stole (Kurt Jooss)
    • Kitri-Dulcynea w Don Kichocie (trad. / Alexei Fadeyechev)
    • Pas de six w Poskromieniu złośnicy (John Cranko)
    • Kwiat Groszku w Śnie nocy letniej (John Neumeier)
    • Tercet 1 w Burzy (Krzysztof Pastor)
    • Cień-solistka 2 w Bajaderze (trad. / Natalia Makarowa)
    • Gamzatti w Bajaderze (trad. / Natalia Makarowa)
    • Pas d’action w Bajaderze (trad. / Natalia Makarowa)
    • Solistka 2 w Chopinianach (Michaił Fokin / Alexei Fsadeyechev)
    • Solistka w Chromie (Wayne McGregor)
    • Duet 1 w Adagio & Scherzo (Krzysztof Pastor)
    • Solistka w II Koncercie skrzypcowym Szymanowskiego (kreacja, Jacek Przybyłowicz)
    • Duet w Pupie (Anna Hop)
    • Prudencja Duvernoy w Damie kameliowej (John Neumeier)
    • Dwa Łabędzie w Jeziorze łabędzim (z nowym librettem, Krzysztof Pastor, w obrazie wg Lwa Iwanowa)

    oraz partie solowe w baletach

    • In Light and Shadow (Krzysztof Pastor)
    • Moving Rooms (Krzysztof Pastor)
    • Solo un pianto (kreacja, Tomasz Fabiański, VI Warsztat Choreograficzny)
    • Aisthesia (kreacja, Lachlan Phillips, VI Warsztat Choreograficzny)
    • Pupa (kreacja, Anna Hop)
    • Trans (kreacja, Paulina Jurkowska, VIII Warsztat Choreograficzny)
    • Wings & Walls (kreacja, Viktor Banka, VIII Warsztat Choreograficzny)
    • Bolero (Krzysztof Pastor)

Nagrody

    • 2012: Złoty Medal Międzynarodowego Konkursu Baletowego „Dance Olympus”, Berlin
    • 2012: III Nagroda Międzynarodowego Konkursu Baletowego, Praga

Polecane