Spotkanie z wirtuozem

Poranek muzyczny dla młodzieży

Koncerty dla młodzieży w wieku 10-15 lat, prowadzone w ciekawy sposób przez artystów. Słuchacze są wprowadzani w świat wirtuozerii i blasku każdego z prezentowanych instrumentów.

Zapraszamy młodzież w wieku 10-15 lat wraz z opiekunami.

Tematy

IL BAROCCO ENSAMBLE
ŚPIEWAJĄCE SKRZYPCE
CZARODZIEJSKI MOZART 
ŁABĘDZI ŚPIEW WIOLONCZELI

Maciej Kułakowski - urodzony w 1996 roku w Gdańsku. Grę na wiolonczeli rozpoczął w wieku sześciu lat w klasie prof. Jadwigi Ewald. Obecnie jest studentem Universität der Künste Berlin w klasie prof. Wolfganga Emanuela Schmidta oraz studentem Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie dra Marcina Zdunika. W latach 2009-2012 kształcił się pod kierunkiem prof. Michaela Flaksmana w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Mannheim. Od 2014 roku jest stypendystą i studentem Musik Akademie w Liechtensteinie.

W roku 2010, 2012 i 2013 otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz został laureatem konkursu Narodowego Centrum Kultury – Młoda Polska.

Koncertował w wielu krajach Europy i świata jako kameralista i solista pod batutą takich dyrygentów, jak: Marek Pijarowski, Marek Moś, Wojciech Rajski, Tadeusz Wojciechowski i Łukasz Borowicz. 1 października 2011 roku wystąpił na koncercie inaugurującym działalność Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach pod batutą Krzysztofa Pendereckiego.

Brał udział w wielu kursach muzycznych, gdzie kształcił się m.in. pod kierunkiem prof. Fransa Helmersona, Mischy Maisky’ego, Truliego Mørka, Gary’ego Hoffmanna, Philippe Mullera, Jens-Petera Maintza oraz Iwana Monighettiego. W 2010, 2011 oraz 2014 roku uczestniczył w międzynarodowym przedsięwzięciu – Morningside Music Bridge w Calgary, gdzie pracował pod kierunkiem wybitnych pedagogów. W 2011 roku w ramach tego kursu wystąpił wraz z Calgary Symphony Orchestra, wykonując Koncert wiolonczelowy h-moll Dwořáka i zdobywając drugą nagrodę w konkursie solistów. Zdobył też pierwsze miejsce w konkursie zespołów kameralnych wraz z młodymi artystami z Chin.

W 2014 na Festiwalu Wiolonczelowym w Kronbergu zdobył prestiżową nagrodę „Landgraf von Hessen Preis” dla najlepiej zapowiadającego się wiolonczelisty oraz Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Interpretacji Muzyki XX i XXI wieku w Radziejowicach. Jest laureatem I nagrody oraz nagrody specjalnej na X Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie (2015).

Maciej Kułakowski aktywnie zajmuje się także muzyką kameralną. Pracował i występował jako kameralista z takimi muzykami, jak: Alfred Brendel, Arnold Steinhardt czy Charles Neidich. W 2015 roku wraz z Triem Klarnetowym z Gdańska zdobył I nagrodę w VII Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa w Gdańsku a od 2015 roku jest członkiem Tria im. Wiłkomirskich, z którym nagrał płytę z utworami Antona Arensky’ego dla wytwórni DUX.

Gra na wiolonczeli Charlesa Gaillarda z 1867 roku wypożyczanej przez fundację Deutsche Stiftung Musikleben.

DUET FORTEPIANOWY – JEDEN ORGANIZM O CZTERECH RĘKACH

Duo Granat – Tamara Granat & Adrian Kreda

Pianiści znają się od 25 lat. Wykonują różnorodny repertuar na cztery ręce i dwa fortepiany. Ich współpraca jest cudownym spełnieniem artystycznym: podzielają tę samą miłość do muzyki, potrzebę wyrażania za jej pomocą myśli, wielką pasję do gry w duecie fortepianowym.

Duet regularnie koncertuje w kraju i w Europie, nagrywa płyty CD i DVD. W 2015 roku nagrał płytę „Destiny” z muzyką argentyńską: tangami Astora Piazzolli i romansami argentyńskimi Carlosa Guastavino na dwa fortepiany. W 2016 roku z kolei powstał album dwupłytowy „All 6 Sonatas for piano 4 Hands”: pierwsze w Polsce nagranie ze wszystkimi sonatami W.A. Mozarta na 4 ręce. Płyty są już w sprzedaży.

W 2017 roku Duo Granat planuje nagranie płytowe wszystkich koncertów W.A. Mozarta i J.S. Bacha na dwa fortepiany.

DOLCE FAR NIENTE… CZYLI SŁODKIE LENISTWO

Kontakt

  • Biuro Obsługi Widowni
  • tel. +48 22 692 02 10
  • Dział Programów Edukacyjnych
  • tel. +48 22 692 05 14

Sponsorzy

  • Mecenas Teatru Wielkiego - Opery Narodowej

  • Partnerzy Teatru Wielkiego - Opery Narodowej

  • Patroni medialni Teatru Wielkiego - Opery Narodowej