Fortepiany Chopina… Wykłady

Trzy wykłady dla dorosłych

Zapraszamy na wydarzenia specjalne - wykłady w związku z wystawą Fortepiany Chopina… współorganizowaną przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

Liczba miejsc ograniczona. Wejście z bezpłatnymi biletami.

Tematy

Warszawski fortepian Chopina: współczesna kopia

Paul McNulty, uznany w świecie budowniczy fortepianów specjalizujący się w rekonstrukcjach instrumentów historycznych, przywrócił do życia warszawski fortepian Chopina: instrument z manufaktury Fryderyka Buchholtza, którego zniszczenie podczas powstania styczniowego metaforycznie przywołał w słynnym wierszu Cyprian Kamil Norwid. Paul McNulty odsłoni kulisy budowy kopii tego wręcz symbolicznego dla naszej historii instrumentu, odkryje tajemnice jego konstrukcji opowiadając o wzorach, z których czerpał, procesie jego budowania i specyfice wynikającej z połączenia wzorców wiedeńskich i angielskich.

Wykład w języku angielskim tłumaczony będzie na język polski.

Fortepian w kulturze muzycznej czasów Chopina

Prof. Beniamin Vogel, ceniony specjalista i znawca instrumentów historycznych, autor m.in. książki Fortepian polski, przedstawi szeroki kontekst życia muzycznego w Polsce i Europie czasów Chopina, szczególną uwagę poświęcając instrumentom klawiszowym, przede wszystkim fortepianowi. Opowie o roli, jaką odgrywał w życiu rodzinnym i towarzyskim oraz o jego królewskim panowaniu w salach koncertowych.

Wykładowi towarzyszyć będzie krótki recital fortepianowy w wykonaniu Krzysztofa Książka.

O fortepianach od fortepianu

Katarzyna Drogosz, pianistka specjalizująca się w wykonawstwie na instrumentach historycznych, podzieli się z nami swoją pasją, uchyli rąbka tajemnicy warsztatowej i przywoła magiczną aurę brzmienia XIX-wiecznych fortepianów. Przedstawi wyjątkową urodę dźwięku i specyfikę wszystkich prezentowanych na wystawie instrumentów. Katarzyna Drogosz poprowadzi spotkanie wspólnie z pianistą Geoffreyem Govierem, profesorem Royal College of Music w Londynie, jednym z najwybitniejszych znawców problematyki wykonawstwa historycznego. Spotkanie zwieńczy krótki recital obu artystów.

Sponsorzy

  • Współorganizacja

  • Mecenas Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina

  • POLSKA STULECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

  • Mecenas Teatru Wielkiego - Opery Narodowej

  • Partnerzy Teatru Wielkiego - Opery Narodowej

  • Patroni medialni Teatru Wielkiego - Opery Narodowej