Spotkanie z wirtuozem

Poranek muzyczny dla młodzieży

  • Kup bilet
  • Kup bilet
  • Kup bilet

Koncerty niedzielne Spotkania z wirtuozem instrumentu tym razem związane będą z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Młodzi melomani będą mogli posłuchać muzyki Ignacego Jana Paderewskiego oraz poznać jego życie i twórczość. Zaprezentujemy również utwory innych polskich kompozytorów, którzy żyli i tworzyli w tamtym okresie.

Tematy

Diva operowa
Agnieszka Rehlis mezzosopran, Ewa Pelwecka - fortepian
 
 
Uważana za jedną z najwybitniejszych mezzosopranistek swojego pokolenia.
Ukończyła Akademię Muzyczną we Wrocławiu w klasie prof. Barbary Ewy Werner.
W latach 1996-2007 była solistką Opery Wrocławskiej, gdzie zrealizowała wiele
znaczących ról na scenie operowej. Między innymi wzięła udział w premierowym
spektaklu „Giocondy” A Ponchiellego, wykonując rolę Laury, wystawionym na Odrze
we Wrocławiu i zarejestrowanym przez Telewizję Polską (2003) oraz w nagraniu
zarejestrowanym dla firmy DUX, gdzie zaśpiewała rolę Azy w operze „Manru” I. J.
Paderewskiego, która to płyta otrzymała nagrodę Akademii Fonograficznej
FRYDERYK 2004 w kategorii „Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej”.

Od 2007 roku do dnia dzisiejszego jest wyłącznie artystką free-lance. Przez wiele
lat artystka specjalizowała się głównie w działalności koncertowej (dzieła
oratoryjno-kantatowe). W repertuarze ma ponad 80 tego typu pozycji, od utworów
J. S. Bacha do kompozycji K. Pendereckiego.

Koncertowała w salach filharmonii w Polsce i w Europie (Niemcy, Holandia, Francja,
Włochy, Ukraina, Litwa, Austria, Łotwa, Rosja, Słowenia, Hiszpania). Brała udział
w międzynarodowych festiwalach m.in. Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van
Beethovena, „Wratislavia Cantans”, Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju,
Międzynarodowych Spotkaniach Wschód-Zachód w Zielonej Górze, Festiwalu
Krajów Bałtyckich w Toruniu, Usedomer Music Festival w Peenemunde, Festival
Pablo Casals w Prades, Festival Casals de Puerto Rico, Festiwalach Muzyki
Sakralnej w Marsylii i Norymberdze, George Enescu International Festival,
Rheingau Music Festival, Schleswig-Holstein Music Festival, International Music
Festival „Contrasts” we Lwowie, Praskie Jaro, Bregenz Festival, Beijing Music
Festival, Cafe Budapest Contemporary Arts Festival.

 

 

Obój, instrument liryczny

Kama Grott  - muzyk z pasji i zawodu, oboistka, właścicielka niezależnej wytwórni fonograficznej SUBITO. Realizuje się także jako manager kultury organizując szereg artystycznych wydarzeń, pełniła funkcję kuratora muzycznego Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Studia muzyczne ukończyła w klasie prof. Stanisława Malikowskiego w warszawskiej Akademii Muzycznej, a następnie swój muzyczny rozwój kontynuowała w Londynie pod kierunkiem Roya Cartera-solo oboisty London Symphony Orchestra. 

Od 2006 roku Kama Grott związana jest wyłącznym kontraktem fonograficznym z wytwórnią Universal Music Polska. W jej dorobku fonograficznym znajduje się kilkanaście płyt, w tym dwie solowe: „Baroque Oboe Concertos ” nagrane z Orkiestrą Kameralną Wratislavia pod kierownictwem Jana Staniendy (2006) oraz „Romance. French Music for Oboe and Piano” nagrane z Krzysztofem Staniendą (2010). Artystka współpracuje również jako muzyk sesyjny, jest zapraszana do nagrań muzyki filmowej i teatralnej, współpracowała m.in. z Krzesimirem Dębskim, Tadeuszem Woźniakiem, Anną Marią Jopek i Marcinem Kydryńskim. Kama jest laureatką międzynarodowych konkursów solowych i kameralnych (II nagroda na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej Saloniki 2002, III nagroda w kategorii instr. dętych Citta di Padova, Padwa 2004).W uznaniu osiągnięć artystycznych otrzymała stypendium Fundacji Kultury Polskiej 2004. 

Artystka jest pomysłodawczynią i dyrektorem generalnym Europejskiego  Festiwalu Muzycznego w Otwocku, który odbywa się corocznie od 2004 roku.W 2007r. założyła niezależną wytwórnię fonograficzną SUBITO, której celem jest promowanie młodych, wybitnych artystów. Nakładem wytwórni ukazały się m.in. „Beethoven Violin Sonatas” w wykonaniu Kuby Jakowicza i Bartosza Bednarczyka, „Koncerty wiolonczelowe Haydna i Denisova” w wykonaniu Marcina Zdunika z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej Wratislavia pod dyr. Jana Staniendy (Fryderyk 2010 za Fonograficzny Debiut Roku) oraz Paderewski works for solo piano - Katarzyny Borek. W marcu 2009r. Kama Grott otrzymała wyróżnienie z ramienia British Council w konkursie dla Młodych Twórców Branż Kreatywnych (International Young Creative Enterpreneures). W latach 2012-15 wraz z flecistką Agatą Igras-Sawicką była gospodynią cyklu Artist in Residence w Skwerze – filii Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny. Inspirują ją podróże, dobre dźwięki, kino, a także ludzie i spotkania z nimi. Ceni sobie szczerość i prostolinijność, tego szuka w muzyce i tak też stara się ją tworzyć.

 

Akordeon, bandoneon

Klaudiusz Baran

prof. zw. dr hab. Klaudiusz Baran

Urodził się w Przemyślu. W 1995 roku ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Jerzego Jurka. Jako stypendysta rządu francuskiego kontynuował studia w Conservatoire Paul Dukas w Paryżu w klasie prof. Maksa Bonnay’a.

Jest laureatem m.in. I nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym w Katowice w 1993 r., I nagrody w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Castelfidardo (Włochy) w 1997 r., I nagrody w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Paryż w 1997 r.

Uczestniczył w wielu festiwalach m.in. Festiwalu „Warszawska Jesień”, „Koncercie Roku” w galerii Porczyńskich w Warszawie, Bydgoskim Festiwalu Laureatów Konkursów Muzycznych, „Forum Lutosławskiego” w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Festiwalu Muzyki Współczesnej „Musica Polonica Nova” we Wrocławiu, Festiwalu „Musica Moderna” w Łodzi, Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Kragujevcu (Serbia), „Bajan i bajaniści” w Moskwie, „Brawo Maestro” w Kąśnej Dolnej, „Skrzyżowanie Kultur” w Warszawie, „Dialogu Czterech Kultur” w  w Łodzi, „EXPO 2008” w Saragossie, Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Petersburgu, „Sezonie Kultury Polskiej” w Rosji, „Tango Festival y Mundial de Baile” w Buenos Aires i wielu innych.

Jako solista współpracował z orkiestrami większości polskich filharmonii, m.in.: NOSPR, Orkiestra Polskiego Radia „Amadeus”, Sinfonietta Cracovia, Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra AUKSO, „Capella Bydgostiensis”, Camerata Academia, „Vratislavia”. Dresdner Philharmoniker, Philharmonie Meinengen i szeregiem innych, pod batutą takich dyrygentów jak: Agnieszka Duczmal, Hector Guzman, Zsolt Hamar, Reinbert de Leeuw, Jerzy Maksymiuk, Jiři Malat, Charles Olivieri-Munroe, Michał Nesterowicz, Reinhard Petersen, Daniel Raiskin, Mirosław Skoryk. Stefanos Tsialis, Krzysztof Urbański. Lucas Vis, Tadeusz Wojciechowski, Ryszard Zimak.

Wspólnie koncertował z takimi artystami jak: Roby Lakatos, Ivan Monighetti, Julius Berger, Susana Moncayo von Hase, Krzysztof Jakowicz, Konstanty Andrzej Kulka, Tomasz Strahl, Andrzej Bauer, Michał Nagy, Vadim Brodski, Waldemar Malicki, Paweł Gusnar, Royal String Quartet i in.

Słowiczy śpiew skrzypiec
Waldemar Malicki show - zagram Ci, co zechcesz

Kontakt

  • Biuro Obsługi Widowni
  • tel. +48 22 692 02 10
  • Dział Programów Edukacyjnych
  • tel. +48 22 692 05 14

Sponsorzy

  • Mecenas Teatru Wielkiego - Opery Narodowej

  • Partnerzy Teatru Wielkiego - Opery Narodowej

  • Patroni medialni Teatru Wielkiego - Opery Narodowej