Paweł Koncewoj

First Soloist

Born

Berazino, Belarus (as Pavel Kantsavy)

Education

  • The State Ballet School, Minsk, Belarus, 1995–2002
  • The State Ballet School, Krasnodar, Russia, 2002–2003 (BA)
  • The State Institute of Culture, Krasnodar, Russia, 2004–2007

Important teachers

  • Vladimir Ivanov, Oleg Rachkovsky

Engagements

  • Yuri Grigorovich Krasnodar Ballet Theatre, Krasnodar, from 2003 as Dancer
  • Ballet of the Musical Theatre, Lublin, Poland, in 2007 as Soloist
  • Ballet of the Teatr Wielki – Polish National Opera, Warsaw, from 2007 as Dancer
  • Polish National Ballet, Warsaw, since 2009 as Soloist, First Soloist in 2014

Gallery

Repertory

  •  

    With the Polish National Ballet

    • Tristan in Tristan (Krzysztof Pastor)
    • Golden Idol in La Bayadère (trad. / Natalia Makarova)
    • Head Fakir Magdaveya in La Bayadère (trad. / Natalia Makarova)
    • Officer in Anna Karenina (Alexei Ratmansky)
    • Envious Baron in Tristan (Krzysztof Pastor)
    • Clara’s Brother in The Nutcracker (Andrzej Glegolski)
    • Prince in The Nutcracker (Andrzej Glegolski)
    • Russian Dance in The Nutcracker (Andrzej Glegolski)
    • Mercutio in Romeo and Juliet (Emil Wesolowski)
    • Benno in Swan Lake (trad. /Irek Mukhamedov)
    • Servant in Chopin, the Romantic Artist (creation, Patrice Bart)
    • Soloist in the Bolero in Chopin, the Romantic Artist (creation, Patrice Bart)
    • Blue Bird in The Sleeping Beauty (trad. / Yuri Grigorovich)
    • Wolf in The Sleeping Beauty (trad. / Yuri Grigorovich)
    • Master (Schumann) in Chopin, the Romantic Artist (Patrice Bart)
    • Jester in Cinderella (Frederick Ashton)
    • Prince’s Friend in Cinderella (Frederick Ashton)
    • Levin in Anna Karenina (Alexei Ratmansky)
    • Our Couple in And the Rain Will Pass… (creation, Krzysztof Pastor)
    • Six Youths in Le Sacre du printemps (Vaslav Nijinsky / Millicent Hodson)
    • Young Man in Le Sacre du printemps (Maurice Béjart)
    • Him 2 in Persona (creation, Robert Bondara)
    • Jaś, Clara’s Brother in The Nutcracker (Toer van Schayk & Wayne Eagling)
    • Mouse King in The Nutcracker (Toer van Schayk & Wayne Eagling)
    • Servant in The Prodigal Son (George Balanchine)
    • Son in The Prodigal Son (George Balanchine)
    • Duet 2 in Century Rolls (creation, Ashley Page)
    • Duet 2 in Moving Rooms (Krzysztof Pastor)
    • Nutcracker in The Nutcracker (Toer van Schayk & Wayne Eagling)
    • Flute-Thisbe in A Midsummer Night’s Dream (John Neumeier)
    • Demetrius in A Midsummer Night’s Dream (John Neumeier)
    • Horatio in Hamlet (creation, Jacek Tyski)
    • Duet 2 in Artifact Suite (William Forsythe)
    • Hamlet in Hamlet (Jacek Tyski)
    • Tybalt in Romeo and Juliet (Krzysztof Pastor)
    • Duet 4 in Adagio & Scherzo (creation, Krzysztof Pastor)
    • Sancho Panza in Don Quixote (trad. /Alexei Fadeyechev) 
    • Basilio in Don Quixote (trad. /Alexei Fadeyechev) 
    • Romeo in Romeo and Juliet (Krzysztof Pastor)
    • Campioni in Casanova in Warsaw (creation, Krzysztof Pastor)
    • Count Branicki in Casanova in Warsaw (Krzysztof Pastor)
    • Pas de six in The Taming of the Shrew (John Cranko)
    • Gremio in The Taming of the Shrew (John Cranko)
    • Petruchio in The Taming of the Shrew (John Cranko)
    • Caliban in The Tempest (Krzysztof Pastor)
    • Main Soloist in Bolero (Krzysztof Pastor)
    • Soloist in Chroma (Wayne McGregor)
    • Russian Lieutenant in Swan Lake (with new libretto, Krzysztof Pastor)
    • Gaston Rieux in The Lady of the Camellias (John Neumeier)

    • and solos in
    • When You End and I Begin… (creation, Robert Bondara, 1st Choreographic Workshop)
    • Kurt Weill (Krzysztof Pastor)
    • For a While (Jacek Tyski, 2nd Choreographic Workshop)
    • The Kisses (creation, Emil Wesołowski)
    • The Green (Ed Wubbe)
    • In Light and Shadow (Krzysztof Pastor)
    • Vaslav (creation, Eduard Bablidze, 3rd Choreographic Workshop)
    • Memoryhouse (creation, Eduard Bablidze, 4th Choreographic Workshop)
    • 8m68 (creation, Robert Bondara, 4th Choreographic Workshop)
    • Transfer Coefficient (creation, Robert Bondara, 6th Choreographic Workshop) 
    • Aisthesia (creation, Lachlan Phillips, 6th Choreographic Workshop)
    • In this Head (creation, Tomasz Fabiański, 7th Choreographic Workshop)
    • Transference (creation, Paulina Jurkowska, Paweł Koncewoj, 9th Choreographic Workshop)

  • Earlier

    With the Yuri Grigorovich Krasnodar Ballet Theatre
    • Russian dance in The Nutcracker (Yuri Grigorovich)
    • Jester in Swan Lake (trad. / Yuri Grigorovich)
    • Bandit in The Golden Age (Yuri Grigorovich) 
    • Colas’s Friend in La fille mal gardee (Yuri Grigorovich) 
    • Pirate in Il corsaro (Yuri Grigorovich)
    • Shepherd, Mime, and other solo parts in Spartacus (Yuri Grigorovich) 
    • Friend in Legend of Love (Yuri Grigorovich) 
    • Bell-ringer in Ivan the Terrible (Yuri Grigorovich) 
  • With the Ballet of the Musical Theatre in Lublin 
    • Pas de deux from Harlequinde (Marius Petipa/ Giennady Silin) 
    • Soloist in Walpurgis Night (Giennady Silin)  
  • With the Ballet of the Teatr Wielki – Polish National Opera 
    • Prince in The Nutcracker (Andrzej Glegolski) 
    • Mercution in Romeo and Juliet (Emil Wesołowski) 
    • Slave in Master Twardowski (creation, Gustaw Klauzner) 
    • Devil in Master Twardowski (Gustaw Klauzner)
    • Blue Bird in The Sleeping Beauty (trad. / Yuri Gregorovich) 
    • Wolf in The Sleeping Beauty (trad. / Yuri Gregorovich) 
    • Russian Dance in The Nutcracker (Andrzej Glegolski) 
    • Clara’s brother in The Nutcracker (Andrzej Glegolski) 
    • Officer in Anna Karenina (Alexei Ratmansky) 
    • Benno in Swan Lake (trad. / Irek Muchamiedow) 
    • Envious Baron in Tristan (Krzysztof Pastor) 
  • Guesting 

    • Poland: Bytom, Poznań, Bydgoszcz, Kraków, Sanok, Łódź 
    • Russia: Saint Petersburg (Mariinsky Theatre and Krasnodar Ballet and Polish National Ballet), Sochi, Volgograd 
    • France: Nice, Cannes (Festival of Russian Culture, 2000)
    • Spain: Barcelona, Bilbao, San Sebastian, Santo Domingo de la Calzada, etc. 
    • China: Shanghai (with the Polish National Ballet, World Expo, 2010) 
    • Spain: Sevilla (with the Polish National Ballet, 2012) 
    • Finland: Kuopio (with the Polish National Ballet, 43rd International Dance Festival, 2012) 
    • USA: Houston (with the Polish National Ballet, Dance Salad Festival, 2013) 
    • Spain: Barcelona (with the Polish National Ballet, 2013) 
    • Lithuania: Vilnius (with the Polish National Ballet, 2013)
    • USA: New York (with the Polish National Ballet, Joyce Theatre & Washington, Eisenhower Theater, 2015)
    • Netherlands, The Hague: (with the Polish National Ballet, Zuiderstrandtheater, 2016)
    • Lithuania: Vilnius (Krzysztof Pastor’s Anniversary Gala, Lithuanian National Opera and Ballet Theatre, with the Polish National Ballet, 2016)