Dawid Trzensimiech

First Soloist

Born

Tarnowskie Góry, Poland

Education

  • Ludomir Różycki State Ballet School, Bytom, Poland (1998-2006)
  • Royal Ballet School, London (2006-2008)

Important teachers

  • Janina Psiuk, Kazimierz Cieśla, Franciszek Peluritis, David Peden, Gary Norman, Jonathan Cope, Johan Kobborg, Corina Dumiterescu

Engagements

  • Royal Ballet, London, from 2008 as Artist, from 2011 First Artist, 2012-2014 Soloist
  • Ballet of the Romanian National Opera, Bucharest, 2014-2016 as First Soloist
  • Polish National Ballet, Warsaw, from 2016 as First Soloist

Gallery

Repertory

  • With the Polish National Ballet
    • Golden Idol in La Bayadère (trad. / Natalia Makarova)
    • Solor in La Bayadère (trad. / Natalia Makarova)
    • Caliban in The Tempest (Krzysztof Pastor)
    • Prospero in The Tempest (Krzysztof Pastor)
    • Soloist in Chroma (Wayne McGregor)
    • Poet & Duet in Chopiniana (Mikhail Fokine / Alexei Fadeyechev)
    • Duet 2 in Adagio & Scherzo (Krzysztof Pastor)
    • Prince in The Nutcracker (Toer van Schayk & Wayne Eagling)
    • Solist in the Waltz of Flowers in The Nutcracker (Toer van Schayk & Wayne Eagling)
    • Le Picq in Casanova in Warsaw (Krzysztof Pastor)
    • Casanova in Casanova in Warsaw (Krzysztof Pastor)
    • Basilio in Don Quixote (trad. / Alexei Fadeyechev)
    • Espada in Don Quixote (trad. / Alexei Fadeyechev)
    • Main Soloist in Bolero (Krzysztof Pastor)
    • Pas de six in The Taming of the Shrew (John Cranko)
    • Laurentio in The Taming of the Shrew (John Cranko)
    • Tsarevich Nicky in Swan Lake (with new libretto, Krzysztof Pastor with scene after Lev Ivanov and pas de deux after Marius Petipa)
    • Soloist in Szymanowski’s Violin Concerto No. 2 (creation, Jacek Przybyłowicz)
    • Hunter in Świtezianka (Robert Bondara)
    • Prospero in The Tempest (Krzysztof Pastor)
    • Chevalier des Grieux in The Lady of the Camellias (John Neumeier)
    • Armand Duval in The Lady of the Camellias (John Neumeier)

    and solos in

    • 3/10 (creation, Bartosz Zyśk, 9th Choreographic Workshop)
  • Earlier

    With the Royal Ballet in London
    • Soloist in Chroma (Wayne McGregor)
    • Soloist in Danse à grande vitesse (Christopher Wheeldon)
    • Soloist in Theme and Variations (George Balanchine)
    • Soloist in Rhapsody (Frederick Ashton)
    • Prince’s Friend in Cinderella (Frederick Ashton)
    • Soloist in Scènes de ballet (Frederick Ashton)
    • Soloist in Voluntaries (Glen Tetley)
    • Pas de troix in Jewels - Emeralds (George Balanchine)
    • Soloist in Jewels - Rubies (George Balanchine)
    • Soloist in Jewels - Diamonds (George Balanchine)
    • Florestan in The Sleeping Beauty (trad. / Monica Mason)
    • Soloist in Gloria (Kenneth MacMillan)
    • Prince in The Nutcracker (trad. / Peter Wright)
    • Soloist in Rhequiem (Kenneth MacMillan)
    • Benvolio in Romeo and Juliet (Kenneth MacMillan)
    • Pas de trois in Swan Lake (trad. / Anthony Dowell)
    • Couple 3 in Polyphonia (Christopher Wheeldon)
    • James in La Sylphide (August Bournonville / Johan Kobborg)
    • Soloist in Infra (Wayne McGregor)
    • Lenski in Onegin (John Cranko)
    • Soloist in Monotones I (Frederick Ashton)
    • Pas d’action in La Bayadère (trad. / Natalia Makarowa)
    • Soloist in Symphony in C (George Balanchine)
    • Soloist in 24 Preludes (Alexei Ratmansky)
    • Soloist in The Human Seasons (creation, David Dawson)
  • With the Ballet of the Romanian National Opera in Bucharest
    • Man in Radio and Juliet (Edward Clug)
    • Conrad in Le Corsaire (trad. / Vasily Medvedev)
    • Prince Siegfried in Swan Lake (trad. / Gheorghe Iancu)
    • Prince in Cinderella (Mihai Babushka)
    • Colas in La Fille mal gardée (Frederick Ashton)
    • Basilio in Don Quixote (trad. / Jaroslav Slavický)
    • Couple in Classical Symphony (Yuri Possokhov)
    • Soloist in Petite Mort (Jiří Kylián)
    • Armand in Marguerite and Armand (Frederick Ashton)
    • Count Albrecht in Giselle (trad. / Johan Kobborg & Ethan Stiefel)
    • Solor in La Bayadère (trad. / Mihai Babushka)
    • Couple in DSCH (Alexei Ratmansky)
    • Oberon in The Dream (Frederick Ashton)
    • Des Grieux in Manon (Kenneth MacMillan)
  • With other companies
    • Prince Siegfried in Swan Lake (Derek Dean), with the English National Ballet, Barcelona
    • James in La Sylphide (August Bournonville / Johan Kobborg), with the National Ballet of Canada, Toronto
    • Count Albert in Giselle (trad. / Sergey Pavlov), with the company of the Saratov Academic Opera and Ballet Theater, Saratov
  • Guesting
    • Poland: Bytom, Gdańsk, Szczecin, Wrocław
    • 2008: China: Beijing (National Centre for the Performing Arts), Shanghai (Grand Theatre Arts Centre), Hong Kong (Grand Theatre), with the Royal Ballet
    • 2008: Japan: Tokyo (Theatre Bunka Kaikan), Osaka (Koseinenkin Kaikan), with the Royal Ballet
    • 2009: USA: Washington (Kennedy Center for the Performing Arts), with the Royal Ballet
    • 2009: Spain: Granada (Alhambra Gardens), with the Royal Ballet
    • 2009: Cuba: Havana (Gran Teatro & Karl Marx Teatro), with the Royal Ballet
    • 2010: Bulgaria: Varna (Summer Amphitheater), with Melissa Hamilton
    • 2010: Spain: Barcelona (Gran Teatre del Liceu), with the Royal Ballet
    • 2010: Japan: Tokio (Theatre Bunka Kaikan), with the Royal Ballet
    • 2011: Taiwan: Taipei (National Theater), with the Royal Ballet
    • 2012: Ireland: Dublin (National Concert Hall, Gala „Masterpieces of World Opera and Ballet”), with Melissa Hamilton
    • 2012: Latvia: Riga (Latvian National Opera, Etoile Ballet Gala), with Melissa Hamilton
    • 2012: Spain: Fuenterrabía (Auditorio Itsas Etxea, Gala „Sustraiak han dituenak”), with Melissa Hamilton
    • 2013: Italy: Lucca (Teatro del Giglio, Dance Meeting), with Melissa Hamilton
    • 2013: Northern Ireland: Londonderry (Millennium Forum, Ballet Gala UK City of Culture), with Melissa Hamilton
    • 2014: Japan: Tokyo (NBS Japan Performing Arts Foundation), Fukuoka (Symphony Hall, The Dream Project Gala), with Alina Cojocaru
    • 2015: USA: New York (Rose Theater, Gala „World Ballet Stars”), with Alina Cojocaru
    • 2015: Italy: Turin (Teatro Regio, Roberto Bolle & Friends), with Melissa Hamilton
    • 2016: Japan: Tokyo (Ballet Asteras, New National Theatre NBS) with Yuka Ebihara, and Osaka (Artistic Ballet Gala, NHK Osaka Hall) with Mai Kono and Bianca Fota
    • 2016: Norway: Oslo (Etoile Ballet Gala), with Yuka Ebihara and Mai Kono
    • 2016: Lithuania: Vilnius (Anniversary Gala of Krzysztof Pastor), with Yuka Ebihara
    • Italy: Bologna (Teatro Europauditorium, Roberto Bolle & Friends), with Melissa Hamilton (2017)

Awards

    • 2003: First Junior Prize at the 13th Polish Dance Competition in Gdańsk
    • 2004: First Junior Prize at the International Dance Competition „Città di Rieti”, Italy
    • 2005: First Senior Prize at the 14th Polish Dance Competition in Gdańsk
    • 2006: Finalist at the International Competition for Young Dancers ‘Prix de Lausanne’, Lausanne, Switzerland (Scholarship to the Royal Ballet School in London)
    • 2011: Third Senior Prize of the 1st International Ballet Competition in Beijing
    • 2017: Medal from the Polish Performing Artists Union for artistic achievements