Magdalena Ciechowicz

First Soloist

Magdalena Ciechowicz

Born

Warsaw, Poland

Education

  • The Roman Turczynowicz State Ballet School, Warsaw
  • Summer University of Le Ballet des Jeunes d’Europe, Lubéron (1998)
  • Académie de Danse Classique Princesse Grace, Monte Carlo (summer course, 1999)

Important teachers

  • Irina Kacprzycka, Monika Radecka, Renata Smukała, Ireneusz Wiśniewski, Marika Besobrasova, Piotr Nardelli, Jean-Charles Gil, Françoise Adret, Monique Loudières, Susan Hendl, Robert Strajner, Tony Fabré

Engagements

  • Ballet of the Teatr Wielki – Polish National Opera, Warsaw, 2000–2002
  • Europa Danse directed by Jean-Albert Cartier, Grasse, France, 2002
  • European Youth Ballet directed by Alexander Hoffmann, Germany, 2003
  • Compaña Nacional de Danza 2, Madrid, Spain, 2003/2004
  • Ballet of the Teatr Wielki – Polish National Opera, Warsaw, 2004–2009 as soloist
  • The Polish National Ballet, Warsaw, 2009–2010 as Soloist, since 2010 as First Soloist

Gallery

Repertory

  • With the Polish National Ballet

    • Blanchefleur in Tristan (Krzysztof Pastor)
    • Gamzatti & Pas d’action in La Bayadère (trad. / Natalia Makarova)
    • Speak Low & other solos in Kurt Weill (Krzysztof Pastor)
    • Queen of the Flowers & Spanish Dance in The Nutcracker (Andrzej Glegolski)
    • Woman from Verona in Romeo and Juliet (Emil Wesołowski)
    • Odette-Odile in Swan Lake (trad. / Irek Mukhamedov)
    • Four Swans in Swan Lake (trad. / Irek Mukhamedov)
    • Spanish Princess in Swan Lake ((trad. / Irek Mukhamedov)
    • Tyrant’s Wife in Chopin, the Romantic Artist (Patrice Bart)
    • Lilac Fairy in The Sleeping Beauty (trad. / Yuri Grigorovich)
    • First Soloist in Concerto Barocco (George Balanchine)
    • Fairy Winter in Ciderella (Frederick Ashton)
    • Our-Second Woman in And the Rain Will Pass… (creation, Krzysztof Pastor)
    • Chosen One in Le Sacre du printemps (Vaslav Nijinsky / Millicent Hodson)
    • Louise in The Nutcracker (Toer van Schayk & Wayne Eagling)
    • Snowflake-Soloist in The Nutcracker (Toer van Schayk & Wayne Eagling)
    • Siren in The Prodigal Son (George Balanchine
    • Eva-Naomi in Cain and Abel (creation, Emil Wesołowski)
    • Fairy of Courage in The Sleeping Beauty (trad. / Yuri Grigorovich)
    • Other Person in Artifact Suite (William Forsythe)
    • Gertrude in Hamlet (creation, Jacek Tyski)
    • Soloist in Chroma (Wayne McGregor)
    • and solos in
    • Donna (creation, Jacek Tyski, 1st Choreographic Workshop)
    • For a While (Jacek Tyski, 2nd Choreographic Workshop)
    • In Search of Colours (creation, Jacek Tyski)
    • The Kisses (creation, Emil Wesołowski)
    • In Light and Shadow (Krzysztof Pastor)
    • Afternoon of a Faun (creation, Jacek Tyski, 3rd Choreographic Workshop)
    • A Walk (creation, Jacek Tyski, 4th Choreographic Workshop)
  • Earlier

    With Le Ballet Des Jeunes D’Europe
    • Soloist in Bolero (Jean-Charles Gil)
  • With the Roman Turczynowicz State Ballet School

    • Fouetté Competition in Graduation Ball (David Lichine / Teresa Memches)
  • With the Ballet of the Teatr Wielki – Polish National Opera
    • Four Swans in Swan Lake (trad. / Irek Mukhamedov)
    • Colleague from the Cabaret in The Seven Deadly Sins (creation, Emil Wesołowski)
    • Queen of the Flowers in The Nutcracker (Andrzej Glegolski)
    • Lise’s Friend in La Fille mal gardée (Frederick Ashton)
    • Fairy of Courage in The Sleeping Beauty (trad. / Yuri Grigorovich)
  •  
    With Europa Danse
    • First Soloist in Allegro Brillante (George Balanchine)
    • Pas de trois & Pas de deux in Na floresta (Nacho Duato)
    • Pas de deux in Songs of Wayfarer of Gustav Mahler (Jiři Kylián)
    • Soloist in Nunca Mais (creation, Ricardo Franco)
    • Grand pas from Raymonda (Marius Petipa)
  •  
    With Compaña Nacional De Danza 2
    • Duet in Arenal (Nacho Duato)

    and solos in

    • Duende (Nacho Duato)
    • Jardi Tancat (Nacho Duato)
    • L’Amoroso (Nacho Duato)
    • Alone, for a Second (Nacho Duato)
    • Coming Together (Nacho Duato)
  • Again with the Ballet of Teatr Wielki – Polish National Opera
    • Pas d’action in La Bayadère (trad. / Natalia Makarova)
    • Third Soloist in Serenade (George Balanchine)
    • Woman from Verona in Romeo and Juliet (Emil Wesołowski)
    • Lilac Fairy in The Sleeping Beauty (trad. / Yuri Grigorovich)
    • Bride in Svadebka (Jiří Kylián)
    • Odette-Odile in Swan Lake (trad. / Irek Mukhamedov)
    • Spanish Princess in Swan Lake (trad. / Irek Mukhamedov)
    • Bride in Harnasie (Emil Wesołowski)
    • She-Devil in Master Twardowski (creation, Gustaw Klauzner)
    • Mrs. Twardowska in Master Twardowski (Gustaw Klauzner)
    • Spanish Dance in The Nutcracker (Andrzej Glegolski)
  •  
    Guesting
    • Poland: Gdańsk, Poznań, Bydgoszcz
    • Switzerland: Lausanne (Prix de Lausanne, 1998)
    • Finland: Helsinki (Fourth International Ballet Competition, 2001)
    • Germany: tour (with Europa Danse & with European Youth Ballet)
    • France: tour (with Europa Danse & with Compaña Nacional de Danza 2)
    • Spain, Portugal, Germany, Hungary, Turkey (with Compaña Nacional de Danza 2)
    • USA: Jacob’s Pillow Dance Festival (with Compaña Nacional de Danza 2)
    • Russia: Mariinsky Theatre in St. Petersburg (with the Polish National Ballet)
    • China: Shanghai (with the Polish National Ballet, World Expo, 2010)
    • Norway: Bergen (with the Polish National Ballet, 2010)
    • Spain: Seville (with the Polish National Ballet, 2012)
    • Finland: Kupio (with the Polish National Ballet, 43rd International Dance Festival, 2012)
    • Spain: Barcelona (with the Polish National Ballet, 2013)
    • Lithuania: Vilnius (with the Polish National Ballet, 2013)

Awards

    • 1997: First Junior Prize at the 10th Dance Competition in Gdańsk, Poland
    • 1997: Scholarship of the Polish Children’s Fund
    • 1998: Scholarship of the Polish Children’s Fund
    • 1999: Scholarship of the Polish Children’s Fund
    • 2000: Scholarship of the Polish Children’s Fund
    • 2001: Artistic Scholarship of the Ministry of Culture and Art