Maksim Woitiul

First Soloist

 

Maksim Woitiul

Born

Minsk, Belarus

Education

The State Ballet School, Minsk, Belarus

Important teachers

Alexander Koladenko, Alexander Martynov

Engagements

Ballet of the National Academic Bolshoi Theatre of Belarus, Minsk, 1996–1997

  • Ballet of the Teatr Wielki – Polish National Opera, Warsaw, from 1998 as Soloist, from 1999 as First Soloist
  • National Ballet of Canada, Toronto, 2001/2002 as Soloist
  • Ballet of the Teatr Wielki – Polish National Opera, Warsaw, 2002–2009 as First Soloist
  • Polish National Ballet, Warsaw, since 2009 as First Soloist

Gallery

Repertory

  •  

    With the Polish National Ballet

    • Lensky in Onegin (John Cranko)
    • Solor in La Bayadère (trad. / Natalia Makarova)
    • Vronsky in Anna Karenina (Alexei Ratmansky)
    • Tristan in Tristan (Krzysztof Pastor)
    • Prince Désiré & Blue Bird in The Sleeping Beauty (trad. / Yuri Grigorovich)
    • Prince Charmant & Prince Fortuné in The Sleeping Beauty (trad. / Yuri Grigorovich)
    • Leader of the Uprising in Chopin, the Romantic Artist (Patrice Bart)
    • Leading Soloist in The Kisses (creation, Emil Wesołowski)
    • First Aria in In Light and Shadow (Krzysztof Pastor)
    • Prayer & Finale Solo in Kurt Weill (Krzysztof Pastor)
    • Prince & Jester in Cinderella (Frederick Ashton)
    • Our-Strong Man in And the Rain Will Pass… (creation, Krzysztof Pastor)
    • Soloist in Grand pas classique (Victor Gsovsky)
    • Golden Idol in La Bayadère (trad. / Natalia Makarova)
    • Romeo in Romeo and Juliet (Emil Wesołowski)
    • Benvolio in Romeo and Juliet (Emil Wesołowski)
    • Chosen Man in Le Sacre du printemps (Maurice Béjart)
    • Our Couple in And the Rain Will Pass… (Krzysztof Pastor)
    • Prince in The Nutcracker (Toer van Schayk & Wayne Eagling)
    • Soloist in the Waltz of Flowers in The Nutcracker (Toer van Schayk & Wayne Eagling)
    • Son in The Prodigal Son (George Balanchine)
    • Cain in Cain and Abel (Emil Wesołowski)
    • Duet 1 in Century Rolls (creation, Ashley Page)
    • Solo in Artifact Suite (William Forsythe)
    • Demetrius in A Midsummer Night’s Dream (John Neumeier)
    • Philostrat-Puck in A Midsummer Night’s Dream (John Neumeier)
    • Wie lange noch? (duet) in Weill Suite (Krzysztof Pastor)
    • Gavotte in In Light and Shadow (Krzysztof Pastor)
    • Duet 1 in Artifact Suite (William Forsythe)
    • Romeo in Romeo and Juliet (Krzysztof Pastor)
    • Duet 3 in Adagio & Scherzo (creation, Krzysztof Pastor) 
    • Man in Returning Waves (Emil Wesołowski) 
    • Basilio Don Quixote (trad. / Alexei Fadeyechev) 
    • Bolero in Don Quixote (trad. / Alexei Fadeyechev)
    • Standard-bearer in The Green Table (Kurt Jooss)
    • Laertes in Hamlet (Jacek Tyski)
    • Count Branicki in Casanova in Warsaw (creation, Krzysztof Pastor)
    • Le Picq in Casanova in Warsaw (Krzysztof Pastor)
    • Duet 1 in Moving Rooms (Krzysztof Pastor)
    • Petruchio in The Taming of the Shrew (John Cranko)
    • Pas de six in The Taming of the Shrew (John Cranko)
    • Tybalt in Romeo and Juliet (Krzysztof Pastor)
    • Ferdinand in The Tempest (Krzysztof Pastor)
    • Poet & Duet in Chopiniana (Mikhail Fokine / Alexei Fadeyechev)
    • Soloist in Chroma (Wayne McGregor)
    • Volkov the Hussar in Swan Lake (creation, with new libretto, Krzysztof Pastor)
    • Soloist in Szymanowski’s Violin Concerto No. 2 (creation, Jacek Przybyłowicz)
    • Gaston Rieux in The Lady of the Camellias (John Neumeier)
    • Chevalier des Grieux in The Lady of the Camellias (John Neumeier)

      and solos in
    • Memoryhouse (creation, Eduard Bablidze, 4th Choreographic Workshop)
    • Chord (creation, Eduard Bablidze, 5th Choreographic Workshop)
    • Soldiers’ Mass (Jiri Kylian)
    • The Godfather (creation, Michał Chróścielewski, 7th Choreographic Workshop)
    • 2 Be One (creation, Łukasz Tużnik, 8th Choreographic Workshop)
    • Two Worlds (creation, Michał Chróścielewski, 9th Choreographic Workshop)
  •  

    Earlier

    With the Ballet of the National Academic Bolshoi Theatre of Belarus
    • Blue Bird in The Sleeping Beauty (Marius Petipa)
    • Jester & pas de trois in Swan Lake (trad. / Asaf Messerer)
    • Peasant pas de deux in Giselle (trad. / Marius Petipa)
    • Pyotr in Halte de Cavalerie (Marius Petipa)
    • Cipollino in Cipollino (Genrik Maiorov)
    • Mercutio in Romeo and Juliet (Valentin Yelizariev)
    • Grand Pas in Raymonda (Marius Petipa / Yuri Grigorovich)
    • Yaropolk’s Friend in Passions – Rogneda (Valentin Yelizariev)
    • and more
  •  
    With the Ballet of the Teatr Wielki – Polish National Opera
    • Blue Bird in The Sleeping Beauty (trad. / Yuri Grigorovich)
    • Pas de trois in Swan Lake (trad. / Konstantin Sergeyev)
    • Aramis in The Three Musketeers (André Prokovsky)
    • Benvolio in Romeo and Juliet (Emil Wesolowski)
    • Toy Soldier in The Nutcracker (Andrzej Glegolski)
    • John in Zorba the Greek (Lorca Massine)
    • Youth in The Miraculous Mandarin (creation, Emil Wesołowski)
    • Poet in Fortepianissimo (creation, Lorca Massine)
    • Julie’s Fiancé in Miss Julie (Birgit Cullberg)
    • Prince Désiré & Prince Fleur de Pois in The Sleeping Beauty (trad. / Yuri Grigorovich)
    • Prince in The Nutcracker (Andrzej Glegolski)
    • Romeo in Romeo and Juliet (Emil Wesołowski)
    • Shadow in the opera King Roger (creation, Emil Wesołowski,
      directed by Mariusz Treliński)
    • Poet in Les Syphides (Mikhail Fokine)
    • D’Artagnan, Atos, Portos & Duke Buckingham in The Three Musketeers (André Prokovsky)
    • Fefe & Ascilto in La dolce vita (creation, Zofia Rudnicka)
    • Prince Siegfried & Benno (pas de trois) in Swan Lake (trad. /Irek Mukhamedov)

    • and solos in
    • Krzesany of Wojciech Kilar (Emil Wesołowski)
    • Third Symphony of Henryk M. Górecki (Krzysztof Pastor)
    • Carmen (Mats Ek)
    • Rite of Spring (Emil Wesołowski)
  •  
    With the National Ballet of Canada
    • Romeo & Benvolio in Romeo and Juliet (John Cranko)
    • Camille in The Merry Window (Ronald Hynd)
    • Grand Pas from the ballet Paquita (Marius Petipa / Natalia Makarova)
    • Blue Bird & Precious Stone in The Sleeping Beauty (trad. / Rudolf Nureyev)
    and solos in
    • Theme and Variations (George Balanchine)
    • Voluntaries (Glen Tetley)
    • and more
  •  
    Again with the Ballet of the Teatr Wielki – Polish National Opera
    • Youth in Harnasie (Emil Wesołowski)
    • Tchaikovsky’s Alter Ego in Tchaikovsky (Boris Eifman)
    • Colas in La fille mal gardée (Frederick Ashton)
    • Solor & Golden Idol in La Bayadère (trad. / Natalia Makarova)
    • Sergey in Once in a Lifetime (Elwira Piorun, Karol Urbański)
    • Crassus in Spartacus (creation, Emil Wesołowski)
    • Harmodius in Spartacus (Emil Wesołowski)
    • Prince & Youth in Tchaikovsky (Boris Eifman)
    • Lensky in Onegin (John Cranko)
    • Devil in Master Twardowski (creation, Gustaw Klauzner)
    • Guard of the Underworld & Slave in Master Twardowski (Gustaw Klauzner)
    • Vronsky in Anna Karenina (Alexei Ratmansky)
    and solos in
    • A Sort Of (Mats Ek)
    • Serenade (George Balanchine)
    • Musagète (Boris Eifman)
    • Petite Mort (Jiří Kylián)
    • Third Symphony “Song of the Night” of Karol Szymanowski (Jacek Przybyłowicz)
    • Gopak from the ballet Taras Bulba (Rostislav Zakharov)
  •  
    With other companies
    • Colas in La fille mal gardée (Frederick Ashton), Birmingham
    • Prince in The Nutcracker (trad. / Fernand Nault), Montreal
    • Prince in The Nutcracker (trad. / Vladimir Isayev), Caracas
    • Prince in The Nutcracker (trad. / Marek Cholewa & Graciela Guillén), Panama
    • Prince in The Nutcracker (Marek Zajączkowski), Szczecin
    • Prince in The Nutcracker (Bożena Klimczak), Wrocław
    • Prince in The Nutcracker (Jacek Drozdowski), Kraków
    • Prince Désiré in The Sleeping Beauty (trad. / Marek Cholewa), Panama
    • Prince Siegfried in Swan Lake (Ewa Wycichowska & trad. / Liliana Kowalska), Poznań
    • Prince Siegfried in Swan Lake (Ewa Wycichowska & trad. / Victor Smirnov-Golovanov), Wrocław
    • Basilio in Don Quixote (trad. / Alexander Gorsky), New Zealand
    • Count Albrecht in Giselle (trad. / Marius Petipa), New Zealand
    • John in Zorba the Greek (Lorca Massine), Vilnius
    • John in Zorba the Greek (Lorca Massine), Poznań
    • Romeo in Romeo and Juliet (Emil Wesołowski), Poznań
    • Vronsky in Anna Karenina (Alexei Ratmansky), Vilnius
    • Devil in Master Twardowski (Marek Zajączkowski), Bydgoszcz
    • Narcissus in Mythes of Karol Szymanowski (creation, Barbara Gołaska), Poznań
    • Youth in Harnasie (Emil Wesołowski), Poznań

    • and solos in
    • Tchaikovsky Pas de deux (George Balanchine), Caracas
    • Polish Ball from the opera Ivan Susanin (Rostislav Zakharov), Moscow, Gala Concert
    • Chopin (creation, Elżbieta Szlufik-Pańtak, Grzegorz Pańtak, Sławomir Woźniak), Kielce
  •  
    Guesting
    • Poland: Bydgoszcz, Chorzów, Kielce, Kraków, Poznań, Sanok, Szczecin, Wrocław
    • Russia: Bolshoi Theatre in Moscow, Mariinsky Theatre in St. Petersburg
    • England: Birmingham (with Birmingham Royal Ballet)
    • Austria: tour
    • Germany: tour & Regensburg (Schlossfestspiele), Augsburg (Ballet Gala, 2012)
    • France: tour; Belgium: Brussels; Italy: tour
    • Netherlands: tour; Switzerland: Geneva; Hungary: Budapest
    • Lithuania: Vilnius (with the Lithuanian National Ballet); Latvia: Riga
    • Israel: Karmiel (Dance Festival); USA: Chicago, Milwaukee, Saint Louis
    • Canada: Montreal (with Les Grands Ballets Canadiens), Toronto, Ottawa
    • Venezuela: Caracas (with the Ballet of Teresa Carreño)
    • Panama: Panama (with the Panama National Ballet)
    • China: Beijing, Shanghai, Hong Kong; Taiwan: Taipei
    • New Zealand: tour (with the Imperial Russian Ballet)
    • Netherlands: Amsterdam (Ballet Gala, 2011)
    • Spain: Seville (with the Polish National Ballet, 2012)
    • Finland: Kupio (with the Polish National Ballet, 43rd International Dance Festival, 2012)
    • Spain: Barcelona (with the Polish National Ballet, 2013)
    • Lithuania, Vilnius (with the Polish National Ballet, 2013) 
    • Czech Republic: Ostrava (International Ballet Gala, Dvořák Theatre, with Mai Kageyama, 2015
    • Netherlands: The Hague (with the Polish National Ballet, Zuiderstrandtheater, 2016)
    • Lithuania: Vilnius (Krzysztof Pastor’s Anniversary Gala, Lithuanian National Opera and Ballet Theatre, with the Polish National Ballet, 2016)
    • Czech Republic: Ostrava (International Ballet Gala, Dvořák Theatre, with Aleksandra Liashenko, 2017)

Awards

    • 2011: Bronze Medal for Merit to Culture ‘Gloria Artis’ in Warsaw
    • 2015: Jan Kiepura Theatre Music Award for the best dancer in Poland
    • 2016: Jan Kiepura Theatre Music Award for the best dancer in Poland
    • 2016: Silver Medal for Merit to Culture ‘Gloria Artis’ in Warsaw

Links