RINALDO VENUTI

Soloist

Born:

Catania, Italy

Education:

  • Ballettakademie der Wiener Staatsoper

Important teachers:

Bella Rachinskaya, Alejandro Parente, Carlos Lopez, Kate Lydon

Engagements:

  • American Ballet Theatre Studio Company, New York, trainee in 2015
  • Polish National Ballet, Warsaw, since 2015 as a Dancer, Coryphée in 2017, Solois in 2019

Gallery

Repertory

  • With the Polish National Ballet

    • Jaś, Clara’s Brother in The Nutcracker (Toer van Schayk & Wayne Eagling)
    • Gardener’s Assistant in The Midsummer Night’s Dream (John Neumeier)
    • Man in Bolero (Krzysztof Pastor)
    • Soloist in Chroma (Wayne McGregor)
    • Faun in The Nutcracker (Toer van Schayk & Wayne Eagling)
    • Ballet Master Cambi in Casanova in Warsaw (Krzysztof Pastor)
    • Gamache in Don Quixote (trad. / Alexei Fadeyechev)
    • Hungarian Lieutenant in Swan Lake (with new libretto, Krzysztof Pastor)
    • Cello in On a Stave (creation, Jacek Tyski)
    • Soloist in Szymanowski’s Violin Concerto No. 2 (creation, Jacek Przybyłowicz)
    • Trombone in On a Stave (Jacek Tyski)
    • Volkov the Hussar in Swan Lake (with new libretto, Krzysztof Pastor)
    • The Nutcracker in The Nutcracker (Toer van Schayk & Wayne Eagling)
    • Trio of Dogs in The Tempest (Krzysztof Pastor)
    • Manon’s Admirer in The Lady of the Camellias (John Neumeier)
    • Duet 3 in Adagio&Scherzo (Krzysztof Pastor)
    • Chevalier des Grieux in The Lady of the Camellias (John Neumeier)
    • Soloist 1 in Chopin’s Concerto in E minor (Liam Scarlett)
    • Dyndalski in Sarmatian Parable (Conrad Drzewiecki / Emil Wesołowski)
    • Cinderella’s Prince in The Sleeping Beauty (trad. / Yury Grigorovich)
    • Wicked Fairy Carabosse in The Sleeping Beauty (trad. / Yury Grigorovich)
    • Bluebird in The Sleeping Beauty (trad. / Yury Grigorovich)
    • Soloist in Infra (Wayne McGregor)
    • Prince in The Nutcracker (Toer van Schayk & Wayne Eagling)

    and solos in

    • Pupa (Anna Hop)
    • Facets of Freedom (creation, Lorenzo Alberti, 8th Choreographic Workshop)
    • Wings & Walls (creation, Victor Banka, 8th Choreographic Workshop)
    • Equillibrium (creation, Anna Hop, 8th Choreographic Workshop)
    • Ad extremum (creation, Stella Walasik, 9th Choreographic Workshop)
    • 3/10 (creation, Bartosz Zyśk, 9th Choreographic Workshop)
    • Glowing Man (creation, Bartosz Zyśk, 10th Choreographic Workshop)
    • In an Hour (creation, Gianni Melfi, 10th Choreographic Workshop)
    • Rococo Variations (creation, Antonio Lanzo, 11th Choreographic Workshop)
    • Luminous Chaos (creation, Dan Ozeri, 11th Choreographic Workshop)