RINALDO VENUTI

Solista

Urodzony:

Katania, Włochy

Szkoła:

  • Ballettakademie der Wiener Staatsoper

Ważniejsi pedagodzy:

Bella Rachinskaya, Alejandro Parente, Carlos Lopez, Kate Lydon

Angaże:

  • American Ballet Theatre Studio Company, Nowy Jork, stażysta, 2015
  • Polski Balet Narodowy, Warszawa, tancerz od 2015, koryfej od 2017, solista od 2019

Galeria

Repertuar

  • Z Polskim Baletem Narodowym

    • Jaś, brat Klary w Dziadku do orzechów (Toer van Schayk & Wayne Eagling)
    • Pomocnik Ogrodnika w Śnie nocy letniej (John Neumeier)
    • Mężczyzna w Bolerze (Krzysztof Pastor)
    • Solista w Chromie (Wayne McGregor)
    • Faun w Dziadku do orzechów (Toer van Schayk & Wayne Eagling)
    • Baletmistrz Cambi w Casanovie w Warszawie (Krzysztof Pastor)
    • Gamache w Don Kichocie (trad. / Alexei Fadeyechev)
    • Porucznik Węgierski w Jeziorze łabędzim (z nowym librettem, Krzysztof Pastor)
    • Wiolonczela w Na pięciolinii (kreacja, Jacek Tyski)
    • Solista w II Koncercie skrzypcowym Szymanowskiego (kreacja, Jacek Przybyłowicz)
    • Puzon w Na pięciolinii (Jacek Tyski)
    • Huzar Wołkow w Jeziorze łabędzim (z nowym librettem, Krzysztof Pastor)
    • Dziadek do Orzechów w Dziadku do orzechów (Toer van Schayk & Wayne Eagling)
    • Tercet Psów w Burzy (Krzysztof Pastor)
    • Adorator Manon w Damie kameliowej (John Neumeier)
    • Duet 3. w Adagio&Scherzo (Krzysztof Pastor)
    • Kawaler des Grieux w Damie kameliowej (John Neumeier)
    • Solista 1. w Koncercie e-moll Chopina (Liam Scarlett)
    • Dyndalski w Przypowieści sarmackiej (Conrad Drzewiecki / Emil Wesołowski)
    • Książę Kopciuszka w Śpiącej królewnie (trad. / Jurij Grigorowicz)
    • Zła Wróżka Carabosse w Śpiącej królewnie (trad. / Jurij Grigorowicz)
    • Błękitny Ptak w Śpiącej królewnie (trad. / Jurij Grigorowicz)
    • Solista w Infra (Wayne McGregor)
    • Książę w Dziadku do orzechów (Toer van Schayk & Wayne Eagling)
    oraz partie solowe w baletach
    • Pupa (Anna Hop)
    • Facets of Freedom (kreacja, Lorenzo Alberti, VIII Warsztat Choreograficzny)
    • Wings & Walls (kreacja, Victor Banka, VIII Warsztat Choreograficzny)
    • Equillibrium (kreacja, Anna Hop, VIII Warsztat Choreograficzny)
    • Ad extremum (kreacja, Stella Walasik, IX Warsztat Choreograficzny)
    • 3/10 (kreacja, Bartosz Zyśk, IX Warsztat Choreograficzny)
    • Glowing Man (kreacja, Bartosz Zyśk, X Warsztat Choreograficzny)
    • In an Hour (kreacja, Gianni Melfi, X Warsztat Choreograficzny)
    • Rococo Variations (kreacja, Antonio Lanzo, XI Warsztat Choreograficzny)
    • Luminous Chaos (kreacja, Dan Ozeri, XI Warsztat Choreograficzny)