Vladimir Yaroshenko

First Solist

Vladimir Yaroshenko

Born

Slavyansk-na-Kubani, Krasnodar Krai, Russia

Education

  • The Krasnodar Ballet School , Krasnodar, Russia (2003)
  • The Krasnodar State University of Culture and Arts, Krasnodar, Russia (2007)

Important teachers

  • Gennady Silin, Oleg Rachkovsky

Engagements

  • Yuri Grigorovich Krasnodar Ballet Theatre, Krasnodar, from 2003 as Soloist, in 2006 as First Soloist
  • Ballet of the Musical Theatre, Lublin, Poland, in 2007 as Soloist
  • Ballet of the Teatr Wielki – Polish National Opera, Warsaw, from 2007 as Coryphée
  • Polish National Ballet, Warsaw, from 2009 as Soloist, from 2010 as First Soloist

Gallery

Repertory

  •  

    With the Polish National Ballet

    • Lensky in Onegin (John Cranko)
    • Pas d’action in La Bayadère (trad. / Natalia Makarova)
    • New Orpheus and other solos in Kurt Weill (Krzysztof Pastor)
    • Prince in The Nutcracker (Andrzej Glegolski)
    • Romeo in Romeo and Juliet (Emil Wesołowski)
    • Fryderyk Chopin in Chopin, the Romantic Artist (creation, Patrice Bart)
    • Liszt in Chopin, the Romantic Artist (Patrice Bart)
    • Prince Fortuné in The Sleeping Beauty (trad. / Yuri Grigorovich)
    • Blue Bird in The Sleeping Beauty (trad. / Yuri Grigorovich)
    • Couple in Concerto Barocco (George Balanchine)
    • Prince’s Friend in Cinderella (Frederick Ashton)
    • Prince in Cinderella (Frederick Ashton)
    • Officer in Anna Karenina (Alexei Ratmansky)
    • Our Man in And the Rain Will Pass… (Krzysztof Pastor)
    • Young Man in Le Sacre du printemps (Vaslav Nijinsky / Millicent Hodson)
    • Chosen Man in Le Sacre du printemps (Maurice Béjart)
    • Nutcracker in The Nutcracker (Toer van Schayk & Wayne Eagling)
    • Soloist in the Waltz of Flowers in The Nutcracker (Toer van Schayk & Wayne Eagling)
    • Prince in The Nutcracker (Toer van Schayk & Wayne Eagling)
    • Golden Idol in La Bayadère (trad. / Natalia Makarova)
    • Spirit in And the Rain Will Pass… (Krzysztof Pastor)
    • Solor in La Bayadère (trad. / Natalia Makarova)
    • Cain in Cain and Abel (creation, Emil Wesołowski
    • Contemporary Seraphim in Six Wings of Angels (creation, Jacek Przybyłowicz)
    • Abel in Cain and Abel (Emil Wesołowski)
    • Silver Lake (duet) in Weill Suite (Krzysztof Pastor)
    • Prince Désiré in The Sleeping Beauty (trad. / Yuri Grigorovich)
    • Duet 1 in Moving Rooms (Krzysztof Pastor)
    • Duet 2 in Artifact Suite (William Forsythe)
    • Solo in Artifact Suite (William Forsythe)
    • Mr P. in Persona (Robert Bondara)
    • Ominous in And the Rain Will Pass… (Krzysztof Pastor)
    • Theseus-Oberon in A Midsummer Night’s Dream (John Neumeier)
    • Lysander in A Midsummer Night’s Dream (John Neumeier)
    • Speak Low (duet) in Weill Suite (Krzysztof Pastor)
    • Morholt in Tristan (Krzysztof Pastor)
    • Tristan in the duet Tristan and Isolde (Krzysztof Pastor)
    • Leartes in Hamlet (creation, Jacek Tyski)
    • First Aria in In Light and Shadow (Krzysztof Pastor)
    • Romeo in Romeo and Juliet (Krzysztof Pastor)
    • Duet 2 in Adagio & Scherzo (creation, Krzysztof Pastor)
    • Espada in Don Quixote (trad. / Alexei Fadeyechev) 
    • Basilio in Don Quixote (trad. / Alexei Fadeyechev) 
    • Solo in Soldiers’ Mass (Jiří Kylián) 
    • Standard-bearer in The Green Table (Kurt Jooss) 
    • Claudius in Hamlet (Jacek Tyski)
    • Casanova in Casanova in Warsaw (creation, Krzysztof Pastor)
    • Hortensio in The Taming of the Shrew (John Cranko)
    • Petruchio in The Taming of the Shrew (John Cranko)
    • Hamlet in Hamlet (Jacek Tyski)
    • Prospero in The Tempest (Krzysztof Pastor)
    • Ferdinand in The Tempest (Krzysztof Pastor)
    • Soloist in Chroma (Wayne McGregor)
    • Main Soloist in Bolero (Krzysztof Pastor)
    • Prince Czartoryski in Casanova in Warsaw (Krzysztof Pastor)
    • Bolero in Don Quixote (trad. / Alexei Fadeyechev)
    • Tsarevich Nicky in Swan Lake (creation, with new libretto, Krzysztof Pastor with scene after Lev Ivanov and pas de deux after Marius Petipa)
    • Soloist in Szymanowski’s Violin Concerto No. 2 (creation, Jacek Przybyłowicz)
    • Tansman in On a Stave (Jacek Tyski)

    • and solos in
    • The Kisses (creation, Emil Wesołowski)
    • Vaslav (creation, Eduard Bablidze, 3rd Choreographic Workshop)
    • Just an Illusion (creation, Natalia Wojciechowska, 3rd Choreographic Workshop)
    • Memoryhouse (creation, Eduard Bablidze, 4th Choreographic Workshop)
    • Chord (creation, Eduard Bablidze, 5th Choreographic Workshop)
    • Arctic (creation, Anna Hop, 6th Choreographic Workshop)
    • Sonnets (creation, Eduard Bablidze, 7th Choreographic Workshop)
    • The Godfather (creation, Michał Chróścielewski, 7th Choreographic Workshop)
    • Just a Thought (creation, Jacek Tyski, 8th Choreographic Workshop)
  •  

    Earlier

    With the Yuri Grigorovich Krasnodar Ballet Theatre
    • Mouse King in The Nutcracker (Yuri Grigorovich)
    • Rothbart in Swan Lake (trad. / Yuri Grigorovich)
    • Grand Pas in Raymonda (trad. / Yuri Grigorovich)
    • Abderakhman in Raymonda (trad. / Yuri Grigorovich)
    • Tybalt in Romeo and Juliet (Yuri Grigorovich)
    • Campaigner in The Golden Age (Yuri Grigorovich)
    • Colas’ Friend in La Fille mal gardée (Yuri Grigorovich)
    • Pas d’esclave in Le Corsaire (trad. / Yuri Grigorovich)
    • Birbanto in Le Corsaire (trad. / Yuri Grigorovich)
    • Shepherd and others solos in Spartacus (Yuri Grigorovich)
    • Prince Siegfried in Swan Lake (trad. / Yuri Grigorovich)
    • Romeo in Romeo and Juliet (Yuri Grigorovich)
    • Ferkhad in Legend of Love (Yuri Grigorovich)
    • Ivan the Terrible in Ivan the Terrible (Yuri Grigorovich)
    • and more
  •  
    With the Ballet of the Musical Theatre in Lublin, Poland
    • Valse in C sharp minor form the ballet Chopiniana (Mikhail Fokine)
    • Grand Pas from the ballet Don Quixote (Marius Petipa / Gennady Silin)
    • Soloist in Polovtsian Dances from the opera Prince Igor (Mikhail Fokine / Gennady Silin)
    • Soloist in Walpurgis Night (Giennady Silin)
  •  
    With the Ballet of the Teatr Wielki – Polish National Opera
    • Rothbart in Swan Lake (trad. / Irek Mukhamedov)
    • Prince in The Nutcracker (Andrzej Glegolski)
    • Pas d’action in La Bayadère (trad. / Natalia Makarova)
    • Prince Siegfried in Swan Lake (trad. /Irek Mukhamedov)
    • Tybalt in Romeo and Juliet (Emil Wesołowski)
    • Guard of the Underworld in Master Twardowski (creation, Gustaw Klauzner)
    • Prince Fortuné in The Sleeping Beauty (trad. / Yuri Grigorovich)
    • Officer in Anna Karenina (Alexei Ratmansky)
    • Romeo in Romeo and Juliet (Emil Wesołowski)
  •  
    With other companies
    • Pas de deux from La Fille mal gardée (Frederick Ashton), duet from Pan Twardowski (Gustaw Klauzner) & Polish Ball from the opera Ivan Susanin (Rostislav Zakharov), Polish-Russian Gala Concert, with the Polish National Ballet & Bolshoi Ballet, Moscow
    • Theseus-Oberon in A Midsummer Night’s Dream (John Neumeier), with Hamburg Ballet, guest performances, Tokyo
  •  
    Guesting
    • Poland: Poznań, Słupsk, Bydgoszcz, Krakó, Sanok
    • Russia: Moscow (Bolshoi Theatre), St. Petersburg (Mariinsky Theatre, with the Krasnodar Ballet & with the Polish National Ballet), Anapa, Astrakhan, Sochi, Volgograd, etc.
    • Ukraine: Donetsk; Kazakhstan: Almaty, Astana
    • Great Britain: Birmingham, Edinburgh, Southampton
    • Italy: Catania (Teatro Massimo Bellini), Trent, Modena, Pavia, Udine, Parma, etc.
    • France: Nice, Cannes (Festival of Russian Culture 2000); Portugal: Porto
    • Germany: Wiesbaden (Festival 2002); Bulgaria: Sofia
    • Spain: Barcelona, Bilbao, San Sebastian, Santo Domingo de la Calzada, etc.
    • USA: Los Angeles
    • Japan: Shizuoka (First Russian Season in Japan, 2002); Tokyo (International Ballet Gala, New National Theatre, with Yuka Ebihara, 2013)
    • China: Shanghai (with the Polish National Ballet, World Expo, 2010)
    • Spain: Seville (with the Polish National Ballet, 2012)
    • Finland: Kupio (with the Polish National Ballet, 43rd International Dance Festival, 2012)
    • USA: Houston (with the Polish National Ballet, Dance Salad Festival, 2013)
    • Spain: Barcelona (with the Polish National Ballet, 2013)
    • Lithuania: Vilnius (with the Polish National Ballet, 2013)
    • Latvia: Riga (Etoile Ballet Gala “Worldstars”, Latvian National Opera, with Yuka Ebihara, 2015)
    • Czech Republic: Ostrava (International Ballet Gala, Dvořák Theatre, with Yuka Ebihara, 2015)
    • Sweden: Malmö & Helsingborg (Etoile Ballet Gala “Worldstars”, with Yuka Ebihara, 2015)
    • USA: New York (with the Polish National Ballet, Joyce Theatre & Washington, Eisenhower Theater, 2015)
    • Japan: Tokyo (with John Neumeier’s Hamburg Ballet, Theatre Bunka Kaikan, 2016)
    • Estonia: Tallinn (Etoile Ballet Gala “Worldstars”, Estonian National Opera, with Yuka Ebihara, 2016)
    • Latvia: Riga (Etoile Ballet Gala “Worldstars”, Latvian National Opera, with Yuka Ebihara, 2016)
    • Norway: Oslo (Etoile Ballet Gala “Worldstars”, Konserthus), with Yuka Ebihara, 2016)
    • Netherlands: The Hague (with the Polish National Ballet, Zuiderstrandtheater, 2016)
    • Lithuania: Vilnius (Krzysztof Pastor’s Anniversary Gala, Lithuanian National Opera and Ballet Theatre, with the Polish National Ballet, 2016)
    • Spain: Barcelona (Gala Russian Ballet Stars, Centre Cultural Terrassa, with Chinara Alizade, 2017)

Awards

    • 2014: Jan Kiepura Theatre Music Award for the best dancer in Poland
    • 2016: Bronze Medal for Merit to Culture ‘Gloria Artis’ in Warsaw
    • 2017: Jan Kiepura Theatre Music Award for the best classical dancer in Poland