Spotkanie
z wirtuozem
Projekt edukacyjny 10+ Koncerty połączone z prezentacją instrumentów
Specjalne koncerty, podczas których zaprezentujemy słuchaczom różne instrumenty muzyczne. By jednak uświadomić melomanom potencjał danego instrumentu do spotkań zaprosimy wybitnych artystów, będących mistrzami danej dziedziny. Zapierające dech w piersiach wirtuozerskie pokazy gry na wiolonczeli czy fortepianie, znakomite użycie batuty i prezentacja ogromnych możliwości głosu ludzkiego – to jedne z wielu atrakcji tych kameralnych spotkań. Przerwy pomiędzy granymi utworami artyści wypełnią ciekawymi opowieściami. Będzie więc dużo muzyki, trochę wspomnień, kilka anegdot i wiele ciekawostek, które z pewnością zainteresują uczestników wydarzenia.
13 marca / Wielcy Polacy – Chopin, Paderewski
Wystąpi:
Karol Radziwonowicz fortepian VIDEO
Karol Radziwonowicz – wybitny pianista, wykształcony w Polsce i USA. Koncertuje z wieloma znanymi orkiestrami symfonicznymi, współpracując wybitnymi dyrygentami. Jako solista występował w tak prestiżowych salach koncertowych jak: Carnegie Hall, w Nowym Jorku, Festspielhaus w Salzburgu, Filharmonia Berlińska, Concertgebouw w Amsterdamie, Kitara Concert Hall w Sapporo, Ikebukuro Art Center w Tokio, Pałac Ermitaż w St. Petersburgu, Forbidden City Concert Hall w Pekinie i wiele innych. Jego nagrania utworów Chopina były odtwarzane podczas misji kosmicznej „Endeavour” w 200. rocznicę urodzin kompozytora. Jako jedyny pianista na świecie dokonał nagrania wszystkich dzieł fortepianowych Ignacego Jana Paderewskiego. Zajmuje się również działalnością pedagogiczną. Od 30 lat prowadzi klasy mistrzowskie w kraju jak i za granicą. Jest jurorem wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych. Jest wykładowcą klasy fortepianu w UMCF oraz ZPSM nr 1 w Warszawie. Jest prezesem polskiego oddziału stowarzyszenia EPTA (European Piano Teachers Association). Jest prezesem Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Polskiej im. I. J. Paderewskiego oraz wiceprezesem Towarzystwa im Fryderyka Chopina w Warszawie.
15 maja / Recital pieśni. Ewa Leszczyńska – zaśpiewam i zagram
Wystąpi:
Ewa Leszczyńska głos i fortepian. Solo i w duecie VIDEO
Ewa Leszczyńska ukończyła wydział instrumentalny Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie fortepianu Jerzego Sulikowskiego oraz wydział wokalny w Conservatorio Giuseppe Verdi w Mediolanie w klasie śpiewu Margaret Hayward. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez Olgę Pasiecznik, Izabelę Kłosińską, Urszulę Kryger i Thomasa Quasthoffa. Pozostaje pod stałą opieką wokalną i artystyczną Jerzego Artysza. W 2012 r. jako śpiewaczka wraz z pianistą Tomaszem Pawłowskim zdobyła I nagrodę na Konkursie im. Giosuè Carducciego w Madesimo. Jako pianistka współpracowała m.in. z Ewą Marciniec, Davidem Fiorem, Łukaszem Hajduczenią, Katarzyną Trylnik i Gianlucą Burattem, z którym zdobyła nagrodę Rotary w Mediolanie. Jako śpiewaczka występuje z takimi pianistami, jak Tobias Koch, Janusz Olejniczak, Ewa Pobłocka, Miyako Arishima i Bartłomiej Wezner. Od 2017 roku występuje w roli śpiewaczki i pianistki jednocześnie wykonując recitale pieśni zarejestrowane między innymi dla Programu Pierwszego Polskiego Radia.
22 maja / Taniec trzech żywiołów
Taniec jest jedną z najstarszych form ekspresji muzycznej na świecie, towarzysząc człowiekowi od czasów prehistorycznych. Obecny jest w każdej kulturze. Ma w sobie pierwotną magię, często symbolizuje dostojeństwo i władzę. Służy ceremoniom, obrzędom i rozrywce – dając poczucie szczęścia i wolności. Według Ajurwedy życie to taniec trzech sił nadających koloryt naszej egzystencji. Dlatego trzy artystki z Artrio proponują wyjątkowy koncert z muzyką taneczną.
Wystąpi ARTRIO w składzie: SŁUCHAJ
Beata Solnicka skrzypce
Ewa Dymek-Kuś wiolonczela
Magdalena Just harfa
Artrio występuje od 2013 roku. Niestandardowy dobór instrumentów, fantastyczna energia oraz nietuzinkowy repertuar – zdobyły serca melomanów. Zespół wykonuje zarówno dzieła mistrzów minionych epok, jak i utwory rozrywkowe w aranżacjach Ewy Dymek-Kuś. Członkinie Artrio nierzadko eksperymentują i znakomicie odnajdują się w różnorodnej stylistyce muzycznej New Age, chillout, jazzowej i filmowej. Doskonałym dowodem na to jest album Endorfiny (2016), na którym znajduje się wiele przebojów – od What a Wonderful World Louisa Armstronga po Happy Pharrella Williamsa. Zespół koncertował w Filharmonii Wrocławskiej i w Narodowym Forum Muzyki, brał udział w prestiżowych koncertach charytatywnych, uświetniał ważne imprezy okolicznościowe, kongresy. W 2013 roku ukazała się pierwsza płyta zatytułowana po prostu Artrio. W 2014 r. ukazał się album Nadnoteckie kolędowanie z tenorem Tomaszem Zagórskim oraz z udziałem Kuby Stankiewicza, a w 2015 r. krążek Endorfiny. Najnowsza płyta Femme ukazała się 14 lutego 2020 w walentynki, w rocznicę powstania zespołu. Od 2017 Artrio jest zespołem współpracującym Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu.
Sponsorzy
-
Partnerzy Akademii Operowej
-
Partnerzy Teatru Wielkiego - Opery Narodowej
-
Patroni medialni