Sergey Basalaev

Pedagog (współpraca)

Urodził się w Nowosybirsku (Rosja) i w 1991 roku ukończył tam szkołę baletową. Był kolejno solistą Baletu-Nowosybirsk 100, Omskiego Państwowego Teatru Muzycznego, Teatru Baletu przy Państwowym Konserwatorium i Państwowego Akademickiego Teatru Małego w Petersburgu, a potem pierwszym solistą Słowackiego Teatru Narodowego w Bratysławie, Teatru Baletu Borisa Ejfmana w Petersburgu i Estońskiej Opery Narodowej w Tallinnie. W 2003 roku związał się jako pierwszy solista baletu z Teatrem Wielkim – Operą Narodową, gdzie zakończył swoją karierę sceniczną w 2015 roku jako jeden z czołowych artystów Polskiego Baletu Narodowego. Występował na scenach niemal wszystkich krajów Europy, ale także w Japonii, Chinach, Brazylii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

Jest laureatem Nagrody Specjalnej Międzynarodowego Konkursu Diagilewa w Moskwie i Grand Prix Nowosybirskiego Konkursu Baletowego, został uhonorowany tytułem Mistrza Sceny w Państwowym Akademickim Teatrze Małym w Petersburgu, otrzymał Nagrodę firmy Philip Morris w Rydze oraz Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” w Warszawie.

Po zakończeniu kariery scenicznej kariery artysta rozpoczął praktykę pedagoga tańca klasycznego jako nauczyciel szkół baletowych i pedagog staży zagranicznych, a czasami także pedagog gościnny Polskiego Baletu Narodowego.

Fot. Justyna Mielniczuk

Galeria

Repertuar

  • Z Polskim Baletem Narodowym

    • Riwalen w Tristanie (Krzysztof Pastor)
    • Oniegin i Książę Griemin w Onieginie (John Cranko)
    • Wielki Bramin w Bajaderze (trad. / Natalia Makarowa)
    • Wronski i Karenin w Annie Kareninie (Alexei Ratmansky)
    • Speak Low w Kurcie Weillu (Krzysztof Pastor)
    • Drosselmeyer i Król Myszy w Dziadku do orzechów (Andrzej Glegolski)
    • Książę Zygfryd i Rotbart w Jeziorze łabędzim (trad. / Irek Muchamiedow)
    • Śmierć w Chopinie, artyście romantycznym (kreacja, Patrice Bart)
    • Książę Désiré i Wróżka Carabosse w Śpiącej królewnie (trad. / Jurij Grigorowicz)
    • Druga Aria w In Light and Shadow (Krzysztof Pastor)
    • Siostra Przyrodnia Kopciuszka i Wellington w Kopciuszku (Frederick Ashton)
    • Para w I przejdą deszcze… (kreacja, Krzysztof Pastor)
    • Pan Capulet w Romeo i Julii (Emil Wesołowski)
    • Mędrzec w Święcie wiosny (Wacław Niżyński / Millicent Hodson)
    • Drosselmeyer w Dziadku do orzechów (Toer van Schayk & Wayne Eagling)
    • Ojciec Klary w Dziadku do orzechów (Toer van Schayk & Wayne Eagling)
    • Ojciec w Synu marnotrawnym (George Balanchine)
    • Król w Śpiącej królewnie (trad. / Jurij Grigorowicz)
    • Generał w Dziadku do orzechów (Toer van Schayk & Wayne Eagling)
    • Pan Capuleti w Romeo i Julii (Krzysztof Pastor)
    • Don Kichot w Don Kichocie (trad. / Alexei Fadeyechev)

    oraz partie solowe w baletach

    • Solo un pianto (kreacja, Tomasz Fabiański, VI Warsztat Choreograficzny)

     

     

     

  • Wcześniej

    Z Państwową Szkołą Baletową w Nowosybirsku
    • Grand Pas de deux z Giselle (trad. / Marius Petipa)
    • Adagio z Jeziora łabędziego (Lew Iwanow)
    • Pas de deux z Korsarza (Marius Petipa)
    • Solista w Nocach w ogrodach Hiszpanii (Wakił Usmanow)
  • Z Baletem-Nowosybirsk 100
    • Zakochany w Aniele (Edwald Smirnow)
    • Śmierć i Młodzieniec w Fantazjach na temat miłości (Edwald Smirnow)
    • Młodzieniec w Swawolnych czastuszkach (Jewgienij Sierieżnikow)
  • Z Baletem Omskiego Państwowego Teatru Muzycznego
    • Poeta w Chopinianach (Michaił Fokin)
    • Książę w Dziadku do orzechów (Wasilij Wajnonen)
    • Książę Zygfryd i Pas de trois w Jeziorze łabędzim (trad. / Konstantin Siergiejew, Władimir Burmeister)
    • Catalabutte i Kawalerowie w Śpiącej królewnie (trad. / Konstantin Siergiejew, Stanisław Kolesnik)
    • Hrabia Artynow i Student w Aniucie (Władimir Wasiljew)
    • Parys w Romeo i Julii (Stanisław Kolesnik)
  • Z Teatrem Baletu przy Państwowym Konserwatorium
    • Narcyz w Narcyzie (Georgij Aleksidze)
    • Książę Désiré w Weselu Aurory (trad. / Nikita Dołguszyn)
    • Książę Orschat w Dziadku do orzechów (trad. / Nikita Dołguszyn)
    • Duch róży w Duchy róży (Michaił Fokin)
    oraz partie solowe w miniaturach
    • Niewidoma (Leonid Jakobson)
    • Lot Taglioni (Leonid Jakobson)
    • Sekstet (Leonid Jakobson)
    • Walce weneckie (Leonid Jakobson)
  • Z Baletem Państwowego Akademickiego Teatru Małego
    • Książę Zygfryd w Jeziorze łabędzim (trad. / Nikołaj Bojarczykow)
    • Hrabia Albrecht w Giselle (trad. / Nikita Gołguszyn)
    • Książę Désiré w Śpiącej królewnie (trad. / Fiodor Łopuchow, Konstantin Siergiejew, Piotr Gusiew)
    • Drosselmeyer w Dziadku do orzechów (Nikołaj Bojarczykow)
    • Espada i Grand pas w Don Kichocie (trad. / Nina Anisimowa, Igor Bielski, Fiodor Łopuchow, Robert Gerbek)
    • Książę w Demonie (kreacja, Gieorgij Kowtun)
    • Grand pas z Paquity (trad. / Nikita Dołguszyn)
    • Prorok w Salome (kreacja, Wasilij Miedwiediew)
    • James w Sylfidzie (August Bournonville / Elsa-Marianne von Rosen)
  • Z Baletem Słowackiego Teatru Narodowego
    • Krassus w Spartakusie (kreacja, Jozef Sabovčík)
    • Książę Zygfryd i Pas de trois w Jeziorze łabędzim (trad. / Rafael Avnikjan)
    • Książę w Dziadku do orzechów (trad. / Egon Bischoff, Jozef Dolinský, Rafael Avnikjan)
    • Grand pas z Paquity (trad. / Rafael Avnikjan)
    • Escamillo w Carmen (Robert Balogh)
    • Espada i Basilio w Don Kichocie (trad. / Rafael Avnikjan)
    • Solista w Symfonii klasycznej (Jozef Dolinský)
    • Romeo i Tybalt w Romeo i Julii (Nicholas Beriozoff / Riccardo Duse, Jozef Dolinský)
  • Z Sanktpetersburskim Teatrem Baletu Borisa Ejfmana
    • Alter Ego Czajkowskiego w Czajkowskim (Boris Ejfman)
    • Pedagog baletu w Czerwonej Giselle (Boris Ejfman)
    • Duch Ojca następcy tronu w Rosyjskim Hamlecie (Boris Ejfman)
    • Gołąb w Pinokiu (Boris Ejfman)
    • Hrabia Albrecht w Giselle (trad. / Marius Petipa)
  • Z Baletem Estońskiej Opery Narodowej
    • Książę Zygfryd i Rotbart w Jeziorze łabędzim (trad. / Tiit Härm)
    • Hrabia Albrecht w Giselle (trad. / Tiit Härm)
    • Książę Désiré w Śpiącej królewnie (trad. / Enn Suve)
    • Wronski w Annie Kareninie (Jurijus Smoriginas)
    • Drosselmeyer w Dziadku do orzechów (Mai Murdmaa)
    • Ulisses w Kasandrze (Luciano Cannito)
  • Z Baletem Teatru Wielkiego - Opery Narodowej
    • Escamillo w Carmen (Mats Ek)
    • Alter Ego Czajkowskiego w Czajkowskim (Boris Ejfman)
    • Solista Walca Kwiatów i Taniec arabski w Dziadku do orzechów (Andrzej Glegolski)
    • Książę Zygfryd i Rotbart w Jeziorze łabędzim (trad. / Irek Muchamiedow)
    • Błękitny Ptak, Książę Désiré i Książę Charmant w Śpiącej królewnie (trad. / Jurij Grigorowicz)
    • Wielki Bramin w Bajaderze (trad. / Natalia Makarowa)
    • Solista i Solista pierwszy w Musagète (Boris Ejfman)
    • Krassus w Spartakusie (Emil Wesołowski)
    • Książę Griemin i Oniegin w Onieginie (John Cranko)
    • Król Myszy i Drosselmeyer w Dziadku do orzechów (Andrzej Glegolski)
    • Król Zygmunt August w Panu Twardowskim (kreacja, Gustaw Klauzner)
    • Pan Twardowski w Panu Twardowskim (Gustaw Klauzner)
    • Wronski w Annie Kareninie (Alexei Ratmansky)
  • Z innymi zespołami
    • Solista w spektaklu dramatycznym Eleonora (reż. Roman Wiktiuk), Teatr Młodego Widza, Sankt Petersburg
    • Mężczyzna w Zero Hour (kreacja, Mai Murdmaa), Estoński Akademicki Teatr „Vanemuine”, Tartu
    • Poeta w Chopinianach (Michaił Fokin), Balet Teatru Narodowego, Sarajewo
    • Mężczyzna w Przytul mnie (Elwira Piorun), Teatr Tańca „Zawirowania”, Warszawa
    • Książę Zygfryd w Jeziorze łabędzim (Ewa Wycichowska i trad. / Wiktor Smirnow-Gołowanow), Balet Opery Wrocławskiej
  • Występy gościnne
    • Polska: Bydgoszcz, Bytom, Kraków, Łódź, Poznań, Wrocław
    • Rosja: Moskwa, Sankt Petersburg i inne miasta
    • Japonia: Nagoya (Międzynarodowy Konkurs Baletowy) i tournée
    • Estonia, Finlandia, Łotwa, Norwegia, Szwecja, Belgia, Holandia, Niemcy
    • Austria, Grecja, Bośnia i Hercegowina, Czechy, Słowacja, Ukraina
    • Brazylia, Kanada, USA
    • Chiny: Szanghaj (z Polskim Baletem Narodowym, Światowa Wystawa Expo, 2010)
    • Portugalia: Funchal, Madera (Gala Baletowa „Sezon Bożego Narodzenia”, 2011)
    • Hiszpania: Sewilla (z Polskim Baletem Narodowym, 2012)

Nagrody

    • 1992: Nagroda Specjalna I Międzynarodowego Konkursu Diagilewa, Moskwa
    • 1992: Grand Prix Nowosybirskiego Konkursu Baletowego
    • 1996: Tytuł Mistrza Sceny w Państwowym Akademickim Teatrze Małym
    • 2003: Nagroda firmy Philip Morris, Ryga
    • 2013: Dyplom Uznania dla Pedagoga, VI Międzynarodowy Konkurs Baletowy „Złote Pointy” w Szczecinie
    • 2013: Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” w Warszawie

Recenzje

  • Wybrane opinie o występach z Polskim Baletem Narodowym
    • Tristan: Wspaniałą parę tworzyli Dominika Krysztoforska (Blancheflor) i Sergey Basalaev (Riwalen), a raczej opiekuńcze duchy rodziców Tristana. Urody ich tańca w zwiewnych białych szatach nie da się opisać. Czysta poezja. (balet.pl, 30/03/2009)
    • Tristan: Nie wolno pominąć (…) wybornego duetu rodziców Tristana, którzy jak anioły zdają się strzec Tristana od niebezpieczeństw. Dominika Krysztoforska i Sergey Basalaev zostali idealnie obsadzeni do tych ról: ich wyrazista technika znalazła wreszcie odpowiednie ujście. (wiadomosci24.pl, 11/04/2009)
    • Tristan: Tristan jest pocieszany przez „duchy opiekuńcze” swoich rodziców, subtelnie interpretowane przez Dominikę Krysztoforską i Sergeya Basalaeva, dwoje świetnych tancerzy, których stała obecność wzmacnia przedstawienie. (Dance Europe, 5/2009) 
    • Tristan: W pamięć zapadają kreacje Dominiki Krysztoforskiej i Sergeya Basalaeva w partiach Blancheflor i Riwalena - rodziców Tristana. (Twoja Muza, 6-7/2009)
    • Chopin, artysta romantyczny: Najbardziej spektakularnie wypadła Śmierć w wykonaniu Sergeya Basalaeva. (Nasz Dziennik, 20/05/2010) 
    • Kopciuszek: W pamięci pozostają ogromnie zabawne partie złych sióstr tańczone przez Sergeya Basalaeva i Carlosa Martína Péreza z dużą ekspresją. (Nasz Dziennik, 10/12/2010)
    • Dziadek do orzechów i Król Myszy: Świetnie spisali się Dominika Krysztoforska i Sergey Basalaev w partiach rodziców protagonistów. (Ruch Muzyczny, 25/12/2011)
    • Bajadera: Sergey Basalaev był imponującym i majestatycznym Braminem. (elpatiodebutacas.blogspot.com, 5/01/2012)
    • Bajadera: Świetną kreację aktorską, jak zwykle, w roli Wielkiego Bramina stworzył Sergey Basalaev. (naczubkachpalcow.pl, 13/02/2012)
    • Śpiąca królewna: Basalaev jak zwykle stworzył pełnokrwistą postać nie pozbawionej elegancji, ale i komicznej (i przerażającej) Złej Wróżki. (naczubkachpalcow.pl, 9/10/2012)
    • Don Kichot: Dobre, wyraziste poprowadzenie postaci przez Sergey’a Basalaeva jako Don Kichota. (Nasz Dziennik, 30/06/2014)
    • Don Kichot: Piękny portret chudego szlachcica, błędnego rycerza stworzył Sergey Basalaev. Z zamglonym wzrokiem półmarzyciela, półszaleńca stąpa przez kolejne sceny, przy boku mając dla równowagi zabawnego, grubiutkiego Sancho Pansę. (Ruch Muzyczny, 1/07/2014)
    • Romeo i Julia: Sergey Basalaev jak zwykle dojrzały i ostro wyrazisty jako faszystowski duce [Pan Capuleti]. (balet.pl, 2/10/2014)