Standardy ochrony małoletnich w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej
wersja skrócona:
- Każdy Pracownik lub Współpracownik Teatru obowiązany jest do utrzymywania profesjonalnej relacji z Dzieckiem i każdorazowego rozważenia, czy jego reakcja, komunikat bądź działanie wobec dziecka są adekwatne do sytuacji, bezpieczne, uzasadnione i sprawiedliwe wobec innych Dzieci.
- W komunikacji z Dzieckiem Pracownicy i Współpracownicy zobowiązani są:
– zachować cierpliwość i szacunek, słuchać uważnie Dziecka i udzielać mu odpowiedzi adekwatnych do ich wieku i danej sytuacji
– informować Dziecko o podejmowanych decyzjach jego dotyczących, biorąc pod uwagę oczekiwania Dziecka,
– szanować prawo Dziecka do prywatności; jeśli konieczne jest odstąpienie od zasady poufności, aby chronić Dziecko, należy wyjaśnić mu to najszybciej jak to możliwe; jeśli pojawi się konieczność porozmawiania z Dzieckiem na osobności, należy zostawić uchylone drzwi do pomieszczenia i zadbać, aby być w zasięgu wzroku innych; można też poprosić drugiego Pracownika o obecność podczas takiej rozmowy,
– zapewniać Dziecko, że jeśli czuje się niekomfortowo w jakiejś sytuacji, wobec konkretnego zachowania czy słów, może o tym powiedzieć Pracownikowi i może oczekiwać odpowiedniej reakcji i //lub pomocy. - W relacjach z Dzieckiem, Pracownik i Współpracownik zobowiązani są przestrzegać m.in. następujących reguł:
– doceniać i szanować wkład Dziecka w podejmowane działania, aktywnie je angażować i traktować równo bez względu na ich płeć, orientację seksualną, sprawność/niepełnosprawność, status społeczny, etniczny, kulturowy, religijny i światopogląd,
– unikać faworyzowania dziecka
– niedopuszczalne jest wchodzenie w relacje jakiejkolwiek zależności wobec Dziecka lub Opiekunów Dziecka. - Kontakt fizyczny z Dzieckiem nigdy nie może być niejawny bądź ukrywany, wiązać się z jakąkolwiek gratyfikacją ani wynikać z relacji władzy.
- Koordynator ds. Ochrony Małoletnich jest osobą odpowiedzialną za przyjmowanie zgłoszeń o podejrzeniach popełnienia przestępstwa na szkodę Dzieci.
- Utrwalanie wizerunku Dziecka (filmowanie, nagrywanie głosu Dziecka) na terenie Teatru wymaga pisemnej zgody Opiekuna Dziecka.
- Jeśli Dziecko lub Opiekunowie Dziecka nie wyrazili zgody na utrwalenie wizerunku Dziecka, należy respektować ich decyzję. W takim wypadku ustala się z Opiekunami Dziecka i Dzieckiem sposób, w jaki osoba rejestrująca wydarzenie będzie mogła zidentyfikować Dziecko, aby nie utrwalać jego wizerunku na zdjęciach indywidualnych i grupowych.
- Teatr nie udostępnia Dzieciom komputerów lub innych urządzeń przenośnych ze swobodnym dostępem do Internetu.
- Sieć internetowa Teatru jest monitorowana i uniemożliwia dostęp do treści uznawanych powszechnie za nieobyczajne oraz mające wpływ na bezpieczeństwo Dzieci.