Konkurs MONIUSZKOWSKI
Finały i gala wręczenia nagród
W finale IX Konkursu zaprezentuje się 12 śpiewaków wyłonionych spośród ogólnej liczby 89 uczestników zakwalifikowanych do I etapu przesłuchań. Każdy z finalistów zaprezentuje po 2 utwory (polska aria operowa lub oratoryjna oraz aria operowa z repertuaru światowego). Finalistom towarzyszyć będzie Orkiestra Teatru Wielkiego – Opery Narodowej pod dyrekcją Andriya Yurkevycha.
HARMONOGRAM PRZESŁUCHAŃ:
9-10.05.2016: I etap
11-12.05.2016: II etap
14.05.2016: Finały i gala wręczenia nagród
Powołany do życia w 1992 roku przez Marię Fołtyn -- wielką śpiewaczkę, legendarną Halkę, reżysera operowego i niestrudzoną propagatorkę twórczości Stanisława Moniuszki, ma także nieocenione znaczenie dla zachowania i promocji na świecie nie tylko dziedzictwa Moniuszkowskiego, ale też całej polskiej literatury wokalnej. Zapisany w programie repertuar obejmuje utwory m.in. Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego i Pawła Mykietyna.
Organizowany w cyklu trzyletnim konkurs jest przede wszystkim wielką szansą dla młodych artystów, którzy mają okazję zaprezentować swój talent przed wybitnymi przedstawicielami świata muzyki: międzynarodowym jury, w skład którego wchodzą autorytety, mające z racji doświadczenia i pełnionych funkcji decydujący głos w kształtowaniu dzisiejszego życia muzycznego: dyrektorzy i managerowie czołowych instytucji muzycznych oraz festiwali na świecie, jak również znakomici pedagodzy i śpiewacy.
Konkurs Moniuszkowski może poszczycić się gronem laureatów wyraźnie zaznaczających swoją obecność na scenach muzycznych świata. Są wśród nich, obok Aleksandry Kurzak, Wioletta Chodowicz, Urszula Kryger, Małgorzata Walewska, Marcin Bronikowski i Mariusz Kwiecień -- elita współczesnej polskiej wokalistyki.
Sponsorzy
-
Mecenas Teatru Wielkiego - Opery Narodowej
-
Partnerzy Teatru Wielkiego - Opery Narodowej
-
Patroni medialni Teatru Wielkiego - Opery Narodowej
-
Partner Konkursu Moniuszkowskiego