Polskie Radio Dzieciom / Polskie Radio Chopin
Projekt edukacyjny Polskiego Radia Chopin i Polskiego Radia Dzieciom we współpracy z Teatrem Wielkim - Operą Narodową
Gdyby Fryderykowi Chopinowi przyszło żyć w naszych czasach, z pewnością nie tylko – jak to miał w swoim zwyczaju – „biegałby na operę”, ale chętnie „zaglądałby” także do radia. Nowy projekt edukacyjny, adresowany do dzieci od 5. do 10. roku życia, pozwoli dosłownie zajrzeć i zobaczyć radio od środka. Podczas sobotnich spotkań dzieci będą miały okazję nie tylko w atrakcyjny sposób dowiedzieć się, jak odróżnić poloneza od kujawiaka lub dlaczego nie wypada mylić kompozycji Chopina z utworami Moniuszki, ale zostaną także wprowadzone w tajniki pracy prawdziwego radiowca, zapoznają się ze sprzętem potrzebnym dziennikarzom radiowym do pracy, porozmawiają z reporterem o formach radiowej wypowiedzi, o tym w jaki sposób nagrywać i czy mikrofon lubi „wygłupianie”. Zobaczą też, jak wygląda dźwięk w komputerze, wezmą udział w nagraniu rozmów do audycji nadawanych na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Reporterskie spotkania zakończą się nagraniem bajki z udziałem chętnych dzieci. W warsztatach uczestniczyć będą znane osobowości Polskiego Radia Dzieciom, głównie dziennikarze prowadzący na co dzień audycje na tej antenie.
15/06 Opowieści wiatru i wody
Najbardziej znanym miejscem w którym Fryderyk spędzał wakacje jest oczywiście polska wieś, a zwłaszcza majątek ojca jego szkolnego kolegi – Szafarnia. Fryderyk Chopin odwiedził także Gdańsk i było to najprawdopodobniej jego pierwsze spotkanie z Bałtykiem. Później podróżował po morzu Śródziemnym, a gdy dotarł na Majorkę w liście do przyjaciela opisywał ją tak: „Niebo jak turkus, morze jak lazur...”.
Czy to wszystko co łączy Fryderyka Chopina z morzem? Otóż nie! Jego imię nosi obecnie jeden z największych polskich żaglowców, który pływa po całym świecie a jego załogą są - dzieci! Te rejsy to nie tylko piękne i romantyczne widoki, ale także groźne sztormy i fale...
Na szczęście wszystkie te historie mają szczęśliwe zakończenie a usłyszeć je można podczas koncertu. Na żywo zabrzmią piosenki z muzyką Zbyszka Murawskiego, które są muzyczną osnową jego audycji, w wykonaniu autora oraz jego zespołu.
11/05 Muzyczni Porywacze
UWAGA! PILNY KOMUNIKAT! W Warszawie grasują Muzyczni Porywacze! Jeden z nich-Wiktor, planuje napad na Teatr Wielki ! Zagrożona jest postać i muzyka Stanisława Moniuszki! Drużyna Radiowego Kuriera Fryderyka pilnie potrzebuje wsparcia osób mających odwagę stanąć w obronie narodowego dziedzictwa!
Wspólne rozwiązanie pięciu muzycznych zagadek związanych z twórczością Moniuszki stanowi jedno z żądań bezwzględnych Porywaczy. Wszystkich Śmiałków pragnących pospieszyć na ratunek zapraszamy 11 maja, o godzinie 12.00 do Sal Redutowych Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.
13/04 Rytm, melodia i... zwierzęta
Podczas najbliższego wydarzenia, dzieci dowiedzą się, czym w ogóle jest muzyka oraz z jakich elementów powstaje dzieło muzyczne. Sprawdzą także co wydarzy się, gdy do tworzonej przez nas muzyki dołączą mali przyjaciele – w postaci… zwierząt.
Martyna Sojka – autorka i prowadząca audycję muzyczną Rytmika w Polskim Radiu Dzieciom opowie m.in. o tym czym jest rytm, melodia i tryb dur-moll. Zaprosi tym samym do wspólnej podróży po magicznym świecie dźwięków. W czasie spotkania wykorzystane zostaną również instrumenty perkusyjne, które ostatecznie posłużą do stworzenia orkiestry. W programie nie zabraknie również występu doskonale znanej uczestnikom Radiowego Kuriera Fryderyka pianistki Weroniki Chodakowskiej.
23/03 Jak opisać nadejście wiosny? Śpiewająco!
Podczas spotkania, dynamicznie prowadzonego przez Julię Jarmoszewicz, mezzosopranistkę z Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz doskonale już znaną z udziału w innych odcinkach cyklu, znakomitą pianistkę Weronikę Chodakowską, dzieci poznają najpiękniejsze w polskiej literaturze muzycznej „Pieśni pachnące wiosną”.
Udział pociech będzie bardzo aktywny: muzyczno-poetyckie kalambury, artykulacyjna zgaduj-zgadula, zabawa: „Jestem kompozytorem i dyryguję swym utworem”, wreszcie wspólne wykonanie „Wiosny” Fryderyka Chopina i „Wiosny” Stanisława Moniuszki, dwóch pieśni napisanych do tego samego tekstu poetyckiego, złożą się na intensywne, ponad godzinne przeżycie, które z pewnością na długo zostanie w pamięci najmłodszych uczestników.
02/02 Magister Sprężynka opowiada, czym jest muzyka
Spotkanie poprowadzi znany z anteny Polskiego Radia Dzieciom Magister Sprężynka. Będzie to wyjątkowa okazja do tego, by lepiej poznać świat muzyki, zagłębić się w harmonię, poszukać przyjemności w ciszy i wspólnego brzmienia z innymi ludźmi. Magister Sprężynka wyjaśni podstawy, czyli to czym w ogóle jest muzyka. Razem ze Słuchaczami spróbuje również uporządkować dźwięki w czasie. Podstawowym dźwiękiem z jakiego korzystamy jako publiczność w teatrach i salach koncertowych jest klaskanie. Zatem najpierw uczestnicy „Radiowego Kuriera Fryderyka” zostaną zachęceni do wspólnej „burzy oklasków”, a następnie do klaskania rytmicznego. Być może razem uda się wyklaskać jakąś piosenkę?
Kim jest dyrygent? Magister Sprężynka postara się odegrać rolę dyrygenta i wraz z odważnymi Małymi Naukowcami opracuje utwór o tajemniczym tytule „IO POL RAD SKIE”. Czym jest forte, kiedy jest piano? Czy odgłos lasu, parku, pustyni lub biblioteki jest piano? Dlaczego burza, fabryka i centrum miasta jest forte? Które muzyczne wspomnienia koją nasze nerwy, a które nas drażnią? Z kolei Magister Sprężynka zaprezentuje skomplikowany instrument – fagot. Wyjaśni jak nazywają się i do czego służą jego elementy oraz wytłumaczy pojęcie melodii.
Spotkanie uświetni koncert pianistki Weroniki Chodakowskiej – na co dzień aktywnie biorącej udział w wielu wydarzeniach dla dzieci i młodzieży w Żelazowej Woli.
26/01 Muzyczna piramida żywieniowa
Najbliższe spotkanie w Salach Redutowych Opery Narodowej poprowadzą znani z anteny Polskiego Radia Dzieciom: Joanna Neuhoff-Murawska, czyli Dr Witaminka i Zbigniew Murawski – lider zespołu Oreganki. Rezultatem współpracy Państwa Murawskich jest m.in. płyta „Dr Witaminka” zespołu Oreganki wydana przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia oraz codzienna, autorska audycja emitowana od poniedziałku do piątku o godz. 14:30 na antenie Polskiego Radia Dzieciom, podczas której Dr Witaminka wraz ze swoim asystentem, Panem Dietetyczkiem, poprzez zabawę uczą o prawidłowych nawykach żywieniowych.
W programie wydarzenia zaplanowano m.in. prezentację projektu promującego zdrowy styl życia całej rodziny. Przygotowane piosenki będą nie tylko świetnym pretekstem do wspólnej zabawy, ale również doskonałym narzędziem edukacyjnym. To elementy „muzycznej piramidy żywieniowej”, które ułożą się w barwną i ciekawą treść zarówno muzyczną, jak i naukową. Artyści w zabawny sposób zaprezentują dzieciom instrumenty oraz zagrają utwory muzyki klasycznej i popularnej. Program spotkania podzielony zostanie na dwie części. W pierwszej – klasycznej – nie zabraknie „Hora Staccato” Dinicu Heifetz w wykonaniu Przemysława Skałuby (saksofony i klarnet), „Tańców Polskich na werbel” Marcina Lemiszewskiego (instrumenty perkusyjne), „Słonia” Camille Saint-Saens w interpretacji Adama Rakowskiego (kontrabas) oraz „O sole mio” według Zbyszka Murawskiego (gitara i śpiew). Z kolei druga część to już „domena” Dr Witaminki, która opowie dzieciom oraz ich opiekunom o kilku najważniejszych kwestiach związanych ze zdrowym odżywianiem w czterech blokach tematycznych („Alfabet Witaminkowy”, „Błękitne Kropelki”, „Królowa Południa” i „Kolorowy Talerzyk”).
Spotkanie uświetni koncert pianistki Weroniki Chodakowskiej – na co dzień aktywnie biorącej udział w wielu wydarzeniach dla dzieci i młodzieży w Żelazowej Woli.
15/12Mali Strażnicy Dzikiego Królestwa
Najbliższe spotkanie poprowadzi Krystian Tyrański – autor audycji Mali Strażnicy Dzikiego Królestwa, która emitowana jest w każdą sobotę na antenie Polskiego Radia Dzieciom o godzinie 17.00.
W programie wydarzenia zaplanowano m.in. interaktywną i multimedialną zabawę pt. „Dzika odyseja – niezapomniane safari do polskich parków narodowych”. Nie zabraknie też wielu innych atrakcji: prezentacji gry na bębnie w takt poloneza g-mol F. Chopina oraz nauki rytmu i przygodowej piosenki. Ponadto gra na bębnach przeplatana będzie filmowymi prezentacjami zwierząt mieszkających w polskich parkach narodowych: historią wilka, który chciał zostać aktorem i historią rysicy, która chciała zostać operatorką kamery. Zaprezentowana zostanie także misja strażników dzikiego królestwa – pracowników parków narodowych. Dodatkowo spotkanie uświetni koncert pianistki Weroniki Chodakowskiej, na co dzień aktywnie biorącej udział w wielu wydarzeniach dla dzieci i młodzieży w Żelazowej Woli. Artystka zagra świąteczny utwór Fryderyka Chopina.
24/11Ekologiczna przygoda muzyczna
Spotkanie 24 listopada poprowadzą Justyna Tomańska i Mariusz Totoszko, którzy od kilku lat organizują akcję ekologiczną dla szkół zatytułowaną „Zbieraj z klasą”. W każdy piątek o godz. 17.30 na antenie Polskiego Radia Dzieciom autorzy akcji prowadzą również audycję ekologiczną o tym samym tytule.
„Zbieraj z klasą” to projekt pro-ekologiczny, którego celem jest edukacja dzieci w zakresie ekologii. Jej pomysłodawcy chcą nie tylko edukować, ale także zmotywować najmłodszych do ochrony naszej planety na przykład poprzez segregowanie śmieci, zbieranie zużytych baterii czy elektrośmieci.
20/10 Radiowy Kurier Fryderyka, czyli muzyczne układanki dla smyka
Muzyczna przygoda z dziennikarką Polskiego Radia Dzieciom Magdą Glapińską
W słuchawkach na uszach i z mikrofonem w ręku, mali uczestnicy wydarzenia porozmawiają z reporterem i dziennikarzem Polskiego Radia Dzieciom o formach radiowej wypowiedzi. Dzieci dowiedzą się m.in. w jaki sposób należy nagrywać dźwięk oraz sprawdzą czy mikrofon lubi wygłupy. Wezmą też udział w nagraniu rozmów do różnych audycji nadawanych na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Będzie też czas, żeby zastanowić się czego słuchać, na czym słuchać i jak słuchać, żeby usłyszeć. Reporterskie spotkania zakończą się nagraniem słuchowiska z udziałem chętnych dzieci. Tematem nagrania będą przygody małego Fryderyka, które wpłynęły na jego twórczość muzyczną.
15/09 Warsztaty Małego Reportera
Spotkanie z dziennikarzami i reporterami Polskiego Radia Dzieciom, podczas których dzieci poznają specyfikę pracy dziennikarza. Podczas warsztatów dowiedzą się jak powstaje radiowa audycja oraz czym jest dźwięk.
Sponsorzy
-
Mecenas Teatru Wielkiego - Opery Narodowej
-
Partnerzy Teatru Wielkiego - Opery Narodowej
-
Projekt realizuje
-
Patroni medialni