Szalone Dni Muzyki - Bohaterska suita
W stronę nowego świata
PROGRAM:
Andrzej Panufnik: Uwertura bohaterska
Andrzej Panufnik: Concerto Festivo
Michał Kondracki: Żołnierze (Parade) obrazek symfoniczny na orkiestrę
Alfred Schnittke: Gogol Suite
WYKONAWCY:
Orkiestra Symfoniczna Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie
Wojciech Pławner (dyrygent)
Polska Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Bytomiu
Maciej Tomasiewicz (dyrygent)
Czas niewoli, zarówno podczas wojny, jak i w okresie komunistycznym, był niezwykle trudny dla polskich kompozytorów. Ograniczenia, jakie stawiała przed nimi władza, były dla nich trudne do zaakceptowania, jednak starali się nie porzucać swoich ideałów, czego przykładem jest Uwertura bohaterska Andrzeja Panufnika, która, wraz z zawartą w niej melodią Warszawianki, stała się sposobem na wyrażenie jego osobistego protestu.
Utworem, który także powstał w tym niełatwym dla twórców czasie jest obrazek symfoniczny na orkiestrę Żołnierze, w którym kompozytor zawarł cytaty z pieśni żołnierskich, m.in. Wojenko, wojenko.
Kompozytorem dorastającym w świecie opanowanym przez władze radzieckie był Alfred Schnittke, który w Gogol Suite, swoim bodaj najbardziej humorystycznym utworze, znakomicie oddał satyryczny dowcip rosyjskiego pisarza, poety i dramaturga – Nikołaja Gogola: z jednej strony burzliwa kakofonia trąbek i fortepianu, z drugiej majestatyczne melodie, a nawet cytat z Beethovena.
Sponsorzy
-
Organizator
-
Współorganizatorzy
-