Szalone Dni Muzyki - Pocztówka z Nowego Jorku
W stronę nowego świata
PROGRAM:
Karol Szymanowski: Etiuda b-moll op. 4 nr 3 (wersja na orkiestrę smyczkową)
Ignacy Jan Paderewski: Suita na orkiestrę smyczkową
Antonín Dvořák: Kwartet smyczkowy F-dur op. 96 nr 12 Amerykański
WYKONAWCY:
Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus
Agnieszka Duczmal (dyrygent)
Choć Etiuda b-moll to jedno z najwcześniejszych dzieł Szymanowskiego, dziś jest jedną z jego najbardziej znanych miniatur. Utwór ten szczególnie spopularyzował Ignacy Jan Paderewski, który grywał ją bardzo chętnie na koncertach i był pod ogromnym wrażeniem jej melancholijnego piękna. Popularności Etiudzie przysporzyły również jej aranżacje na orkiestrę symfoniczną i smyczkową.
Suita na orkiestrę smyczkową to również młodzieńcze dzieło Ignacego Jana Paderewskiego. Powstała w trakcie jego studiów w Berlinie i za życia kompozytora nie została wydana. Odkryto ją dopiero 30 lat temu i od tego czasu stanowi ważne świadectwo ewolucji artystycznej Paderewskiego.
Dwunasty z kwartetów Antonína Dvořáka powstał w nieco ponad dwa tygodnie, zaraz po skończeniu słynnej IX Symfonii Z Nowego Świata. Kompozytor przyznał, że chciał stworzyć coś prostego i melodyjnego. W Kwartecie nie ma żadnych bezpośrednich nawiązań do muzyki amerykańskiej, dlatego też niektórzy twierdzą, że swój przydomek zawdzięcza wyłącznie miejscu powstania. Będąc w Ameryce Dvořák bardzo mocno interesował się muzyką afroamerykańską i jeśli gdzieś miał szukać inspiracji dla prostoty i melodyjności to właśnie tam. Co więcej, Dvořák mówił o swoich kompozycjach z tego okresu, że nie mogłyby powstać tak po prostu, bez jego głębokiego doświadczenia kultury amerykańskiej.
Sponsorzy
-
Organizator
-
Współorganizatorzy
-