III Międzynarodowy Festiwal Puzonu Historycznego
i Cynku
28/11 - 2/12/2022
1/12/2022, godz. 19:00 - koncert zespołu Tubicinatores Gedanenses
2/12/2022, godz. 19:00 - koncert finałowy z udziałem uczestników warsztatów pod kierunkiem Stephanie Dyer oraz Jakuba Burzyńskiego
Sale Redutowe Teatru Wielkiego - Opery Narodowej
Czwartek - 1 grudnia 2022
19.00 – referat dr Pawła Hulisza pt. Trębacze w kulturze muzycznej Europy w okresie baroku ze szczególnym uwzględnieniem miasta Gdańska
19.20 – koncert zespołu Tubicinatores Gedanenses
Paweł Hulisz – trąbka barokowa
Piotr Kowalkowski - trąbka barokowa
Emil Miszk - trąbka barokowa
Filip Pysz - trąbka barokowa
Paweł Szewczyk - kotły, tamburo militare, gran casa, tambourine, timsha
Tubicinatores Gedanenses to zespół kultywujący wspaniałą gdańską tradycję muzyczną Turmmusik, czyli odgrywania sygnałów z miejskich wież. W skład zespołu wchodzą czterej trębacze oraz kotlista grający na kopiach instrumentów historycznych. W oparciu o repertuar historyczny TG podtrzymuje wiekową tradycję muzyki miejskiej wykonując koncerty z wież, grając podczas rekonstrukcji bitewnych oraz uświetniając liczne uroczystości miejskie.
Piątek - 2 grudnia 2022
19.00 – referat niespodzianka – Piotr Dąbrowski
19.20 – Koncert finałowy festiwalu
W programie koncertu instrumentalna oraz wokalno-instrumentalna muzyka XVI i XVII wieku z udziałem puzonów - G.Gabrieli, M.Zieleński, C.Monteverdi, H.Schutz i inni). Wstąpią uczestnicy towarzyszących festiwalowi warsztatów instrumentalnych oraz zaproszeni goście.
Przygotowanie i prowadzenie koncertu:
Stephanie Dyer
Jakub Burzyński
Piotr Dąbrowski
Stephanie Dyer (Wielka Brytania) - wirtuozka puzonu historycznego. Od 2016 roku członek światowej sławy zespołu historycznych instrumentów dętych His Majestys Sagbutts & Cornetts. Studiowała w King's College (Cambridge), w Royal Academy of Music w Londynie u Adama Woolfa, oraz w Schola Cantorum Basiliensis u Charlesa Toeta. Oprócz bogatej działalności koncertowej na całym świecie udziela się również jako pedagog. Od września 2022 roku jest wykładowcą w klasie puzonu historycznego w Royal Academy of Music w Londynie.
Piotr Dąbrowski - absolwent klasy puzonu w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Od 1996 muzyk orkiestry Teatru Wielkiego Opery – Narodowej. Wieloletni członek zespołu puzonów historycznych Trombastic z którym koncertował w kraju i za granicą. Współpracuje też z takimi zespołami muzyki dawnej jak: Ars Nova, La Tempesta, Schola Gregoriana Silesiensis, Sabionetta czy Alta. W 2021 roku ukończył studia magisterskie na Wydziale Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Jakub Burzyński – śpiewak (kontratenor), teoretyk muzyki i dyrygent. W 1998 roku założył zespół La Tempesta, z którym regularnie koncertuje i nagrywa repertuar XVI-XIX wieku. Jako solista wykonywał główne i drugoplanowe role w operach Charpentiera, Purcella, Vivaldiego, Haendla, Myslivečka, Mozarta, Krauzego i Zycha. Dokonał nagrania ponad dwudziestu CD dla wytwórni BIS, ARTS, DIVOX, NAXOS, MUSICON oraz DUX. Album Vespers of Sorrow z kompozycjami A. Vivaldiego został okrzyknięty Nagraniem Roku przez portal Music Web International, a jego fragmenty wykorzystane jako ścieżka dźwiękowa do nagrodzonego na festiwalu w Cannes francuskiego filmu DIVINES. Jakub Burzyński jest kierownikiem artystycznym Festiwalu Muzycznego Barok w Radości, wieloletnim wykładowcą Letniej Szkoły w Kelč, Holešovie, Valticach i Broumovie (Czechy), kierownikiem artystycznym Międzynarodowej Letniej Szkoły Muzyki Dawnej Schloss Scharfeneck oraz stałym prelegentem Festiwalu Cichej Muzyki w Toruniu. W 2019 roku został nominowany do prestiżowej nagrody OPUS KLASSIK w kategorii Dyrygent Roku.
Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków.
Sponsorzy
-
Patroni
-
Partnerzy Akademii Operowej
-
Partnerzy Teatru Wielkiego - Opery Narodowej
-
Partner Polskiego Baletu Narodowego
-
Partner technologiczny
-
Patroni medialni