Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Fredro w dobrym humorze
Fredro w dobrym humorze. Finisaż wystawy
Czy Fredro był romantykiem? Co łączy Zofię z Jabłonowskich Skarbkową z bohaterkami Zemsty czy Ślubów panieńskich? Które postacie mogą być alter ego autora? Na te oraz inne pytania odpowiemy podczas spotkania na wystawie "Fredro w dobrym humorze", która została zorganizowana przez Muzeum Teatralne w 230. rocznicę urodzin komediopisarza.
Podczas spotkania widzowie będą mogli zobaczyć wyjątkowe pamiątki fredrowskie: oryginalne listy, fotografie, kostiumy i projekty scenograficzne z inscenizacji jego komedii (m.in. kostium Romana Polańskiego do roli Papkina z filmu Andrzeja Wajdy). Przedstawimy również sześć wczesnych komedii hrabiego Fredry i wyjaśnimy, dlaczego to właśnie one zostały wybrane spośród 39 dramatów, które wyszły spod pióra tego autora. Będzie to okazja, aby przypomnieć znakomitych aktorów, którzy wcielali się w role fredrowskich postaci, począwszy od Alojzego Żółkowskiego, Heleny Modrzejewskiej, Jerzego Leszczyńskiego, Ludwika Solskiego, Mieczysławy Ćwiklińskiej, Jana Świderskiego, Gustawa Holoubka, Tadeusza Łomnickiego, aż po wykonawców współczesnych.
Oprowadzania odbędą się 2 marca o godz. 16.30 i 17.30. Przewodnikiem po wystawie będzie Agnieszka Leśniak. Obowiązuje bilet wstępu na wystawę.
Grafika: Sławomir Szondelmajer, Fredro w otoczeniu swoich bohaterów.
Sponsorzy
-
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
-
Mecenasi Teatru Wielkiego - Opery Narodowej | Partnerzy Akademii Operowej
-
Partnerzy Teatru Wielkiego - Opery Narodowej
-
Patroni medialni
-
Partner medialny