Szalone Dni Muzyki - SKARBY Z TARGOWISKA INSTRUMENTÓW (22)
14. edycja festiwalu: „Źródła” | BILETY DOSTĘPNE NA EVENTIM.PL
Wykonawcy
Budowniczy instrumentów i muzycy:
Stanisław Nogaj i Paweł Płoskoń lira korbowa
Mark Kudriashov i Krzysztof Strzelecki czelesta
Monika Sobolewska i Piotr Alexander Nowak nyckelharpa
Piotr Piszczatowski prowadzenie, zdjęcia
Dorota Piszczatowska zdjęcia
Lira korbowa, nyckelharpa i czelesta. Nie słyszymy o nich na co dzień, a przecież tak pięknie grają! Te, które zobaczymy, powstały całkiem niedawno, gdzieś blisko, może kilka ulic od Twojego, naszego domu? Pielęgnowane z czułością w zaciszu pracowni powstają czasem przez długie lata… Może dlatego tak mało o nich wiemy? Dzisiaj zagrają na nich ich twórcy wraz ze swoimi przyjaciółmi. Koncertowi i opowieściom towarzyszyć będą zdjęcia Piotra i Doroty Piszczatowskich z ich wieloletnich wypraw do twórców instrumentów.
Szalone Dni Muzyki 2024 powracają z bogatą i różnorodną propozycją 56 koncertów w ciągu trzech dni. Tegorocznym hasłem przewodnim festiwalu są Źródła. A podróż do źródeł to wyprawa fascynująca! Wędrować będziemy ku naturze: do szmeru bijącej wody i śpiewu ptaków, ale też pradawnych sposobów komunikacji międzyludzkiej – pierwotnego rytmu czy tradycyjnego nawoływania i śpiewu. Przyjrzymy się tradycyjnym instrumentom i ludowym inspiracjom tak w muzyce klasycznej, jak i jazzie. Sięgniemy do wielkich dzieł klasycznego kanonu, jak Wariacje Goldbergowskie Bacha (nr 51), opery Mozarta (nr 9), symfonie Beethovena i Dvořáka (nry 23, 47), Sonata na dwa fortepiany i perkusję Bartóka (nr 27), Błękitna rapsodia Gershwina (nry 32, 53) i Tańce symfoniczne z West Side Story Bernsteina (nry 1, 48, 55). To utwory „źródłowe” dla formacji kulturalnej współczesnej publiczności, które stanowią nieprzebraną kopalnię inspiracji dla kolejnych pokoleń, czerpiących z tych pierwowzorów pełnymi garściami.
Sponsorzy
-
ORGANIZATORZY
-
WSPÓŁORGANIZATORZY
Festiwal Szalone Dni Muzyki 2024 dofinansowano ze srodków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zrealizowano we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.
-
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
-
WSPÓŁORGANIZATORZY
-
Dofinansowano ze środków Centrum Edukacji Artystycznej
-
Fundacja Ogrody Muzyczne
-
Projekt współfinansuje miasto stołeczne Warszawa
-
Mecenasi Teatru Wielkiego - Opery Narodowej
Partnerzy Akademii Operowej