Szalone Dni Muzyki - Smykofonia: Słowodźwięki, czyli magiczna księga Pana Kolberga (10)
14. edycja festiwalu: „Źródła” | BILETY DOSTĘPNE NA EVENTIM.PL
WYKONAWCY
Andrzej Ferenc aktor (Pan Kolberg)
Karolina Matuszkiewicz skrzypce, śpiew
Sebastian Aleksandrowicz obój
Malwina Lipiec-Rozmysłowicz harfa
Tomasz Pokrzywiński wiolonczela
Tomasz Januchta kontrabas
Viola Łabanow prowadzenie
Maria Ołdak koncepcja
Jak to się dzieje, że od słowa do słowa powstają opowieści, a od dźwięku do dźwięku tworzy się muzyka? Znamy takie książki, które magicznie powodują, że więcej pomysłów przychodzi nam do głowy. Dawno temu napisał je Oskar Kolberg, który miał szczególny dar słuchania tego, co ludzie opowiadają, śpiewają i grają na polach, łąkach, na ulicach miast i na wsi. Spisał to wszystko w swych księgach, a my do tej pory zastanawiamy się, jak on to wszystko zrobił. Może był czarodziejem?
Szalone Dni Muzyki 2024 powracają z bogatą i różnorodną propozycją 56 koncertów w ciągu trzech dni. Tegorocznym hasłem przewodnim festiwalu są Źródła. A podróż do źródeł to wyprawa fascynująca! Wędrować będziemy ku naturze: do szmeru bijącej wody i śpiewu ptaków, ale też pradawnych sposobów komunikacji międzyludzkiej – pierwotnego rytmu czy tradycyjnego nawoływania i śpiewu. Przyjrzymy się tradycyjnym instrumentom i ludowym inspiracjom tak w muzyce klasycznej, jak i jazzie. Sięgniemy do wielkich dzieł klasycznego kanonu, jak Wariacje Goldbergowskie Bacha (nr 51), opery Mozarta (nr 9), symfonie Beethovena i Dvořáka (nry 23, 47), Sonata na dwa fortepiany i perkusję Bartóka (nr 27), Błękitna rapsodia Gershwina (nry 32, 53) i Tańce symfoniczne z West Side Story Bernsteina (nry 1, 48, 55). To utwory „źródłowe” dla formacji kulturalnej współczesnej publiczności, które stanowią nieprzebraną kopalnię inspiracji dla kolejnych pokoleń, czerpiących z tych pierwowzorów pełnymi garściami.
Sponsorzy
-
ORGANIZATORZY
-
WSPÓŁORGANIZATORZY
Festiwal Szalone Dni Muzyki 2024 dofinansowano ze srodków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zrealizowano we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.
-
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
-
WSPÓŁORGANIZATORZY
-
Dofinansowano ze środków Centrum Edukacji Artystycznej
-
Fundacja Ogrody Muzyczne
-
Projekt współfinansuje miasto stołeczne Warszawa
-
Mecenasi Teatru Wielkiego - Opery Narodowej | Partnerzy Akademii Operowej