JEDWAB i CIERŃ
Szymanowski, Ravel – między marzeniem a bólem istnienia | Koncert Akademii Operowej
Wieczór ten to muzyczna opowieść o rozdarciu między ulotnością marzeń a surową prawdą o życiu. Twórczość Maurice’a Ravela i Karola Szymanowskiego spotyka się w punkcie, gdzie najwyższy kunszt formy staje się kruchą osłoną dla nagich emocji.
Koncert otwiera jedwabny miraż Orientu. W wybranym repertuarze z cykli Pieśni szalonego muezina oraz Pieśni księżniczki z baśni Szymanowski kreśli świat pełen zmysłowego żaru i metafizyki, dopełniony ekstatyczną Pieśnią Roksany. Ravel odpowiada na tę aurę onirycznymi poematami z cyklu Shéhérazade (Zaczarowany flet, Obojętny), będącymi kwintesencją francuskiego impresjonizmu.
W sercu programu stajemy przed tragicznym marzycielem – Don Kichotem. Ostatni cykl Ravela, Don Quichotte à Dulcinée, to poruszająca klamra między modlitwą a gorzkim buntem – tu jedwab marzeń spotyka się z cierniem rzeczywistości.
Finał wieczoru to powrót do surowych korzeni. Po jasnych barwach wybranych z Pięciu ludowych melodii greckich Ravela, następuje zanurzenie w polskiej ziemi. W Pieśniach kurpiowskich Szymanowski dociera do jądra ludzkiego cierpienia. Narrację domyka przejmująca młodzieńcza pieśń do słów Kazimierza Przerwy-Tetmajera Daleko został cały świat – przynosi ostateczne wyciszenie i rezygnację kogoś, kto zostawia zgiełk świata, by pozostać sam na sam z własną duszą.
Sponsorzy
-
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
-
Mecenasi Teatru Wielkiego - Opery Narodowej
Partnerzy Akademii Operowej
-
Mecenasi Teatru Wielkiego - Opery Narodowej
-
Partnerzy wspierający Teatru Wielkiego – Opery Narodowej
-
Partner technologiczny
-
Patroni medialni
-
Partner medialny
''