Ewa Nowak

Solistka

Urodzona:

Busko Zdrój

Szkoła:

  • Państwowa Szkoła Baletowa im. Romana Turczynowicza, Warszawa (1991-2000)
  • Warsztaty taneczne w Palucca Schule, Drezno, Niemcy (1997 i 1998)
  • Académie de Danse Classique Princesse Grace, Monte Carlo (staż letni, 1999)
  • Summer University of Le Ballet des Jeunes d’Europe, Lubéron, Francja (2000)
  • Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina (pedagogika baletu), Warszawa (2005-2010)

Ważniejsi pedagodzy:

Irina Kacprzycka, Barbara Sier, Hanna Chojnacka, Jean-Charles Gil, Marika Besobrasova, Renata Smukała, Kalina Schubert, Teresa Memches, Natalia Hoffmann, Steven Etienne, Andrzej Ziemski

Angaże:

  • Balet Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, Warszawa, od 2000 jako tancerka, koryfejka w 2008
  • Polski Balet Narodowy, Warszawa, od 2009 jako koryfejka, solistka w 2010

Galeria

Repertuar

  • Z Polskim Baletem Narodowym

    • Klara w Dziadku do orzechów (Andrzej Glegolski)
    • Taniec chiński w Dziadku do orzechów (Andrzej Glegolski)
    • Cień-solistka 1 i Pas d’action w Bajaderze (trad. / Natalia Makarowa)
    • Przyjaciółka Księcia (Pas de trois) w Jeziorze łabędzim (trad. / Irek Muchamiedow)
    • Muzyka w Chopinie, artyście romantycznym (kreacja, Patrice Bart)
    • Wróżka Żywotności w Śpiącej królewnie (trad. / Jurij Grigorowicz)
    • Księżniczka Aurora w Śpiącej królewnie (trad. / Jurij Grigorowicz)
    • Wróżka Wiosny w Kopciuszku (Frederick Ashton)
    • Cień-solistka 3 w Bajaderze (trad. / Natalia Makarowa)
    • Druga Aria w In Light and Shadow (Krzysztof Pastor)
    • Trzy małe dziewczęta w czerwieni w Święcie wiosny (Wacław Niżyński / Millicent Hodson)
    • Księżniczka Magicznej Latarni w Dziadku do orzechów (Toer van Schayk & Wayne Eagling)
    • Cztery młode kobiety w Święcie wiosny (Maurice Béjart)
    • Księżniczka Florina w Śpiącej królewnie (trad. / Jurij Grigorowicz)
    • Amorek w Don Kichocie (trad. / Alexei Fadeyechev)
    • Cztery Driady w Don Kichocie (trad. / Alexei Fadeyechev)
    • Młoda Dziewczyna w Zielonym stole (Kurt Jooss)
    • Duet 3 w Adagio & Scherzo (Krzysztof Pastor)
    • Bianka w Poskromieniu złośnicy (John Cranko)
    • Śnieżynka-Solistka w Dziadku do orzechów (Toer van Schayk & Wayne Eagling)
    • Solistka w Chromie (Wayne McGregor)
    • Cztery Łabędzie w Jeziorze łabędzim (z nowym librettem, Krzysztof Pastor, obraz wg Lwa Iwanowa)
    • Lilli w Darkness / Lilli (kreacja, Izadora Weiss)
    • Anioł w Darkness / Jasmin (kreacja, Izadora Weiss)
    oraz partie solowe w baletach
    • W przedświcie (kreacja, Karol Urbański, I Warsztat Choreograficzny)
    • W malinowym chruśniaku (kreacja, Anna Hop, II Warsztat Choreograficzny)
    • I przejdą deszcze… (kreacja, Krzysztof Pastor)
    • Human Object (kreacja, Barbara Bartnik, IV Warsztat Choreograficzny)

Nagrody

    • 1995: II Nagroda w kategorii juniorów IX Ogólnopolskiego Konkursu Tańca w Gdańsku
    • 1995: Stypendium Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci
    • 1997: III Nagroda w kategorii juniorów X Ogólnopolskiego Konkursu Tańca w Gdańsku
    • 1997: Stypendium Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci
    • 2000: Tytuł i Nagroda dla „Najlepszego absolwenta szkół baletowych w Polsce”