
Śpiewaczka, pedagog i menedżer kultury. Pomysłodawczyni i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Antoniny Campi z Miklaszewiczów odbywającego się w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie – w tym mieście artystka się urodziła i rozpoczęła drogę artystyczną. Pracownik naukowo-dydaktyczny Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu; członkini Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów Śpiewu; absolwentka studiów menedżerskich na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Warsztat wokalny i kompetencje dydaktyczne rozwijała na Yale University w USA pod okiem prof. Doris Yarick-Cross i Thimoty’ego Shaindlina, którzy zarekomendowali artystkę do Met Opera w Nowym Jorku. Laureatka Nagrody Specjalnej oraz Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007), odznaczona Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2010).
W bogatym repertuarze operowym śpiewaczki znajdują się główne role m.in. w dziełach: Halka Moniuszki, Rycerskość wieśniacza Mascagniego, Gioconda Ponchiellego, Łaskawość Tytusa Mozarta, Carmen Bizeta, Zemsta nietoperza J. Straussa, Opowieści Hoffmana Offenbacha, Otello, Don Carlos i Trubadur Verdiego, Tosca Pucciniego, Walkiria i Tannhäuser Wagnera.
Artystka wykonuje również muzykę symfoniczną i oratoryjną. W swoim repertuarze posiada m.in. dzieła: III Symfonię Góreckiego, II i VIII Symfonię Mahlera, Messa da Requiem Verdiego, Stabat Mater Szymanowskiego, IX Symfonię Beethovena, Credo i VIII Symfonię Pendereckiego.
Ewa Vesin odbyła tournée po Niemczech, Austrii i Szwajcarii, a w 2005 roku została osobiście zaproszona przez Wolfganga Wagnera, wnuka Richarda, do udziału w przesłuchaniu w Bayreuther Festspielhaus.
Artystka występuje na wielu cenionych festiwalach m.in. Viva il Canto, Wratislavia Cantans, Międzynarodowy Festiwal Wagnerowski, Musica Polonica Nova, Międzynarodowy Festiwal w Brnie, Singing Europe Wrocław, Międzynarodowy Festiwal im. Ludwiga van Beethovena, Leo Festival. Współpracuje z Teatrem Wielkim - Operą Narodową, Teatrem Wielkim w Łodzi, Operą Krakowską, Operą Śląską, Filharmonią i Operą Podlaską, NOSPR-em, Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie, Sinfonią Iuventus, Orkiestrą Kameralną NFM Leopoldinum i Orkiestrą Symfoniczną NFM we Wrocławiu, Filharmonią Narodową w Warszawie, a także Filharmonią Narodową w Pekinie.
Współpracowała z tak wybitnymi dyrygentami, jak: Krzysztof Penderecki, Jacek Kaspszyk, Valery Gergiev, Alexander Liebreich, Paul McCreesh, Benjamin Bayl, Jose Maria Florencio, Ernst Kovacic, Benjamin Shwartz, Tadeusz Strugała, Łukasz Borowicz, Michał Klauza, Tadeusz Kozłowski, Tadeusz Serafin, Marek Pijarowski, Wojciech Rodek i reżyserami: Hans Peter-Lehman, Waldemar Zawodziński, Roberto Skolmowski, Marek Weiss, Laco Adamik, Michał Znaniecki, Tadeusz Bradecki, Ivo van Hove.
W sezonie 2021/22 Ewa Vesin powróci do Teatro dell'Opera di Roma jako Turandot Pucciniego, debiutuje w Opéra Orchestre national Montpellier i Teatrze Narodowym w Pradze w tytułowej partii Toski Pucciniego, a także powraca do Opery Narodowej i Opery Wrocławskiej w tej samej roli.
Wśród ostatnich angaży Vesin jest jej spektakularny włoski debiut jako Renata w Ognistym aniele Prokofiewa w Teatro dell'Opera di Roma, w tytułowej roli Aidy Verdiego w Praskim Teatrze Narodowym oraz w roli Toski w Opera Australia. W TW-ON wykonała tytułowe role w Tosce i Halce Moniuszki. Ewa Vesin wystąpiła także jako Marietta w Die tote Stadt oraz jako Turandot w Operze i Orkiestrze Podlaskiej.