
Szwedzki pianista cieszący się międzynarodową sławą. Należy do najznakomitszych muzyków swojej generacji, a przez ostatnie trzy dekady występował na całym świecie z ponad 150 orkiestrami, dając ponad 2000 koncertów – w tym odbywając 30 tournées po Japonii. Na bardzo młodego pianistę uwagę zwrócili Claudio Abbado i Vladimir Ashkenazy; w wieku zaledwie 17 lat podpisał kontrakt z wytwórnią fonograficzną Decca. Współpracował z czołowymi zespołami, m.in. Deutsches Symphonie-Orchester z Berlina, Orchestre National de France, Orkiestrą Filharmoniczną Radia Francuskiego, orkiestrą lipskiego Gewandhaus, Orkiestrą Filadelfijską, filharmonikami z Los Angeles, Cleveland Orchestra, tokijską NHK Symphony, orkiestrą filharmoniczną mediolańskiej La Scali, Tonhalle z Zurychu, BBC Symphony Orchestra, Royal Philharmonic Orchestra, Królewską Orkiestrą Filharmoniczną ze Sztokholmu i symfoniczną z Göteborga, filharmonikami z Oslo, orkiestrą Teatru Maryjskiego, Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie i NOSPR, koncertując pod batutą takich dyrygentów, jak Vladimir Ashkenazy, Andris Nelsons, Daniel Harding, Kurt Sanderling, Esa-Pekka Salonen, Riccardo Chailly, Valery Gergiev, Daniele Gatti, Myung-Whun Chung, Jukka-Pekka Saraste i Marie Jacqout. Odbył tournées m.in. z berlińską Deutsches Symphonie-Orchester, Royal Philharmonic Orchestra, the Philharmonia Orchestra I Orchestre National de France. Z orkiestrami i recitalami występował w takich salach, jak Royal Festival Hall i Barbican w Londynie, FIlharmonia Berlińska, Suntory Hall w Tokio, Hollywood Bowl w Los Angeles, Salle Pleyel w Paryżu, wiedeński Musikverein i Concertgebouw w Amsterdamie.
Artysta wykonywał i nagrał komplet koncertów Beethovena, Czajkowskiego, Rachmaninowa, Bacewicz i Bartóka, podobnie jak wszystkie sonaty Prokofiewa, a jego obszerny repertuar obejmuje m.in. dzieła Barbera, Gershwina, Szymanowskiego, Lutosławskiego, Coplanda, Stenhammara, a niedawno poszerzony został o kompozycje Valborg Aulin, Elfridy Andrée, Ronalda Stevensona, Alexeya Stanchinsky’ego i Grażyny Bacewicz. Współpracował z takimi twórcami, jak Witold Lutosławski i Arvo Pärt, szereg utworów powstało z myślą o nim i było mu dedykowanych, m.in. Koncert fortepianowy Wojciecha Kilara, którego prawykonanie w jego interpretacji wyróżnione zostało podczas Warszawskiej Jesieni nagrodą Orfeusz. Peter Jablonski chętnie sięga po muzykę współczesną i nierzadko zapraszany jest do prapremierowych prezentacji nowych kompozycji.
Imponująca dyskografia artysty to nagrania, wydane przez takie firmy, jak Decca, Deutsche Grammophon, Philips, Altara, Octavia i Ondine, wyróżniane takimi nagrodami, jak Nagroda Edisona (za I Koncert fortepianowy Szostakowicza, Wariacje na temat Paganiniego Rachmaninowa i Rapsodię na temat Paganiniego Lutosławskiego, nagrane z Royal Philharmonic Orchestra pod dyrekcją Vladimira Ashkenazego dla Decca) i Grammophone Classical Music Award (za utwory Cécile’a Chaminade’a, nagrane z Anne Sofie von Otter i Bengtem Forsbergiem, Deutsche Grammophon).
Uhonorowany został medalem Litteris et Artibus, przyznawanym przez króla Szwecji Karola Gustawa XVI za szczególne zasługi w przestrzeni kultury, jest również laureatem prestiżowej nagrody Årets Svensk i Världen (Szwedzkiej osobowości roku w przestrzeni międzynarodowej), którą otrzymał zanim przyznana została zespołowi ABBA czy Astrid Lindgren. W 2022 roku został członkiem Królewskiej Szwedzkiej Akademii Muzyki i rozpoczął wieloletni projekt, w ramach którego będzie nagrywał i wykonywał dzieła Karola Szymanowskiego w całej Europie i reszcie świata, weźmie również udział w serii krótkich filmów na temat życia i twórczości kompozytora.
W roku 2022 otrzymał również nagrodę francuskiej Académie Charles Cros w dziedzinie muzyki współczesnej za nagrania utworów Grażyny Bacewicz. Artysta dużo nagrywa, a najnowsze jego wydania płytowe obejmują drugi album z kompletu mazurków Chopina (Ondine) i utwory Ronalda Stevensona. W bieżącym sezonie Peter Jablonski koncertuje m.in. w Wigmore Hall, Seoul Arts Centre, występuje też z Orkiestrą Symfoniczną Radia Szwedzkiego.
Na zdjęciu: Peter Jablonski, fot. Anastasia Belina