Svetlana Siplatova

Solistka

Svetlana Siplatova

Urodzona:

Mińsk, Białoruś

Szkoła:

  • Państwowa Szkoła Baletowa, Mińsk, Białoruś, 1999-2005
  • Akademia Baletu Rosyjskiego im. Agrippiny Waganowej, Sankt Petersburg, 2005-2008 (bakałarz)

Ważniejsi pedagodzy:

Olga Łappo, Irina Sitnikowa, Jelena Jewtiejewa, Ałtynaj Asyłmuratowa, Igor Pietrow, Wadim Desnicki, Olga Bałtaczejewa, Uliana Łopatkina

Angaże:

  • Balet Teatru Maryjskiego, Sankt Petersburg, 2008-2011
  • Polski Balet Narodowy, Warszawa, od 2011 jako solistka

Galeria

Repertuar

  • Z Polskim Baletem Narodowym

    • Nasza-Druga w I przejdą deszcze… (Krzysztof Pastor)
    • Śnieżynka-Solistka w Dziadku do orzechów (Toer van Schayk & Wayne Eagling)
    • Pas d’action w Bajaderze (trad. / Natalia Makarowa
    • Gamzatti w Bajaderze (trad. / Natalia Makarowa)
    • Serafin klasyczny w Sześciu skrzydłach aniołów (kreacja, Jacek Przybyłowicz)
    • Wróżka Chrzestna w Kopciuszku (Frederick Ashton)
    • Wróżka Delikatności w Śpiącej królewnie (trad. / Jurij Grigorowicz)
    • Dobra Wróżka Bzu w Śpiącej królewnie (trad. / Jurij Grigorowicz)
    • Pajęczyna w Śnie nocy letniej (John Neumeier)
    • Wróżka Lata w Kopciuszku (Frederick Ashton)
    • Trzy Driady w Don Kichocie (trad. / Alexei Fadeyechev)
    • Grand Pas – Wariacja 2. w Don Kichocie (trad. / Alexei Fadeyechev)
    • Królowa Driad w Don Kichocie (trad. / Alexei Fadeyechev)
    • Wybranka w Święcie wiosny (Maurice Béjart)
    oraz partie solowe w baletach
    • ID 01 (kreacja, Eduard Bablidze, VI Warsztat Choreograficzny)
  • Wcześniej

    Z Akademią baletu rosyjskiego im. Agrippiny Waganowej
    • Dwie Śnieżynki w Dziadku do orzechów (Wasilij Wajnonen)
    • Medora w III akcie z Korsarza (Marius Petipa)
    • Wariacje w Paquicie (Marius Petipa)
  • Z Baletem Teatru Maryjskiego
    • Mirta w Giselle (Jean Coralli, Jules Perrot / Marius Petipa)
    • Pas d’action w Bajaderze (trad. / Wachtang Czebukiani)
    • Tancerka Uliczna w Don Kichocie (trad. / Aleksander Gorski)
    • Dwa łabędzie w Jeziorze łabędzim (trad. / Konstantin Siergiejew)
    • Mazurka w Jeziorze łabędzim (trad. / Konstantin Siergiejew)
    • Chudzinka w Kopciuszku (Alexei Ratmansky)
    • Cyganka w Pietruszce (Michaił Fokin / Gary Chryst)
    oraz partie solowe w baletach
    • La Valse (George Balanchine)
    • In the Middle, Somewhat Elevated (William Forsythe)

Nagrody

    • 2004: Laureatka Międzynarodowego Konkursu Baletowego „Kryształowa Puenta” w Charkowie, Ukraina