Przyznanie Orderu Grzegorz Kasdepke zawdzięcza w dużej mierze właśnie dzieciom. Konkretnie dzieciom ze Szkoły Podstawowej w Izabelinie, które od 2015 roku wysyłały wnioski do Kapituły. Do apelu przyłączyły się dzieci z innych szkół w całej Polsce, pisząc dodatkowo listy. W jednym z nich wspominają, że książki pana Grzegorza uczą je między innymi dobrego wychowania i dzięki nim wiedzą, jak zachować się w różnych sytuacjach.
Order Uśmiechu został ustanowiony w 1968 roku z inicjatywy redaktora „Kuriera Polskiego” Włodzimierza Karawana. Podchwycił on pomysł dzieci, które odwiedziła w szpitalu Wanda Chotomska. Zaproponowały one, by przyznać bohaterowi jej książek order. Włodzimierz Karawan potraktował ten pomysł bardzo poważnie i rozpoczął starania o ustanowienie wyróżnienia przyznawanego przez dzieci.
Grzegorz Kasdepke od ponad dwudziestu lat pisze dla najmłodszych, niemal wszystkie z jego ponad 40 tytułów uzyskały status bestsellera. Jest uznawany z jednego z najlepszych pisarzy dziecięcych, ostatnio nawet jego książki (Detektyw Pozytywka, Mitologia, Bon czy ton, savoir-vivre dla dzieci) znalazły się na liście lektur szkolnych. Jak mówił, czuł z tego powodu jednocześnie dumę i przerażenie, gdyż autorzy lektur nie są najlepiej kojarzeni przez dzieci. Raczej mu to nie grozi, gdyż jego książka Detektyw Pozytywka została uznana przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom" za jedną z najlepszych książek minionej dekady.
Jednym z jego dzieł jest książka Moni i Uszko, której akcja toczy się w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Na bazie dowcipnej opowieści o rodzinnej wyprawie do opery zamieścił w niej praktyczne wskazówki dotyczące teatralnego savoir-vivre’u. Niektóre z nich mogłyby się okazać nowością nawet dla dorosłych. Dziecko występuje tu w roli rodzica uczącego, jak zachować się w operze. Grzegorz Kasdepke niewątpliwie wie, jak trafić do najmłodszych.
Książka Moni i Uszko jest dostępna w naszym butiku. Na jej podstawie powstał również multimedialny cykl.