Urodził się w 1947 roku w Międzyrzecu Podlaskim. W 1973 ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Warszawie w klasie prof. Zofii Brégy.
Umiejętności doskonalił u barytona Jerzego Czaplickiego oraz w Moskwie u Eugeniusza Nestierenki. Zdobył m.in. I nagrodę w Konkursie Śpiewaczym im. Stanisława Moniuszki we Wrocławiu (1969) oraz II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie w Genewie (1971).
Do Teatru Wielkiego zaangażował go Jan Krenz. Debiutował w 1972 roku jako Zbigniew w Strasznym dworze. W latach 1972–1988 stworzył tu wiele wyjątkowych ról: Stolnika w Halce Moniuszki, Filipa II w Don Carlosie Verdiego, tytułowe w Don Giovannim Mozarta i Borysie Godunowie Musorgskiego.
Występował na wielu scenach operowych za granicą: w Wiedniu, Budapeszcie, Pradze, Moskwie, Paryżu, Parmie, Sofii, Filadelfii. Wystąpił w Carnegie Hall podczas koncertowego wykonania opery Chowańszczyzna Musorgskiego.
Nagrywał pieśni, arie, dzieła oratoryjne i operowe dla radia polskiego, włoskiego, francuskiego, niemieckiego i holenderskiego.
Od 1997 roku związany był z Akademią Muzyczną w Łodzi, gdzie prowadził klasę śpiewu solowego. Uczył również na Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz w Państwowej Szkole Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Od 1998 roku profesor sztuk muzycznych. W 2016 roku został odznaczony Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Na zdjęciu: Leonard Mróz jako Zbigniew w Strasznym dworze (1972, Teatr Wielki w Warszawie), fot. Archiwum Teatru Wielkiego - Opery Narodowej