Stanisław Fijałkowski — profesor łódzkiej ASP, uczeń Władysława Strzemińskiego i Stefana Wegnera — jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich malarzy. Jego prace znajdują się w największych muzeach i galeriach świata, m.in. w londyńskiej Tate Gallery, moskiewskiej Galerii Trietiakowskiej oraz Museum of Modern Art w Nowym Jorku. Były pokazywane na ponad 660 wystawach krajowych i zagranicznych.
Prace tego wybitnego artysty zaprezentowane zostały w Galerii Opera w lutym 2014 roku. Wśród kilkudziesięciu płócien znalazły się jego najnowsze dzieła z lat 2000-2005 oraz 2008-2013, a także „Autostrada dla niebiańskiego posłańca” z 1990 roku i osiem grafik komputerowych.
Fijałkowski po mistrzowsku posługuje się abstrakcją. Wyznaje formy skromne i oszczędne, bawiąc się kolorem, stanowiącym w wybranych pracach tło kompozycji, na której umieszczone są elementy przypominające figury geometryczne. Każda barwa ma własną energię i tworzy własną przestrzeń. Ciekawym uzupełnieniem wystawy była projekcja filmu Ewy Róży Fabjanowskiej i Sławka Malcharka, będącego zapisem rozmowy z autorem obrazów. Podczas wernisażu goście mieli okazję spotkać artystę, człowieka niezwykle skromnego i ciepłego.
Autorka aranżacji wystawy, Anna Skołożyńska-Cieciera, stworzyła replikę pracowni malarza, dając szansę zwiedzającym przenieść się na chwilę na ulicę Zachodnią 27 w Łodzi. Katalog do wystawy zawierał tekst Zbigniewa Taranienki o źródłach obrazów Stanisława Fijałkowskiego oraz wywiad z malarzem, a dla najmłodszych powstała interaktywna książeczka Czego nie widać na obrazie? mająca formę układanki z obrazami artysty.