Opera w kadrze bis
Projekt edukacyjny dla grup zorganizowanych
Wejście do opery jest jak przekroczenie portalu do innego świata. Jak przejście przez szafę do krainy Narnii. Opera przypomina tamtą szafę, jest stara – ma swoją ponad 400-letnią historię. Opowiadanym ze sceny historiom od zawsze towarzyszyła cudowna sceneria. Opery otwierały tajemne przejścia do światów mitycznych bogów, królestw egzotycznych władców i baśniowych krain zamieszkałych przez fantastyczne istoty... Teraz odkrywamy te tajemnice i zapraszamy w niezwykłą podróż.
Tytuł „Opera w kadrze” odnosi się z jednej strony do medium filmowego, z drugiej zaś do metafory kadrowania – w tym przypadku przybliżania poszczególnych aspektów muzyki i inscenizacji. Poznając budowę dzieła operowego, uczniowie nauczą się oceniać wkład pracy takich twórców jak: dyrygent, śpiewak, reżyser, choreograf, scenograf i kostiumolog. Pokazując im to wszystko, chcemy pobudzić kreatywność, wyobraźnię i wrażliwość młodzieży, a także zainteresować ją operą.
PROGRAM
Podczas spotkania postaramy się zgłębić mroczną tajemnicę Strasznego dworu i sprawdzimy, czy naprawdę jest się czego bać. Dowiemy się też, dlaczego dzieło Moniuszki zyskało miano opery narodowej i podobnie jak w oglądanej inscenizacji Davida Pountneya stworzymy żywy obraz pt. Alegoria cnót polskich według Moniuszki i Chęcińskiego.
Spotkanie z taką formą prezentacji opery jest szansą na oswojenie się z tym gatunkiem w warunkach sprzyjających zadawaniu pytań i zdobywaniu kompetencji kulturowych. Wybór medium filmowego motywowany jest też współczesnymi strategiami upowszechnienia opery wykorzystującymi nowoczesne technologie – transmisje kinowe oraz streaming spektakli operowych w Internecie.
Przewodnikiem w spotkaniu uczniów z operą będzie muzykolog. Uczestnicy poznają konwencje pozwalające zrozumieć dzieło operowe oraz współczesne strategie inscenizacyjne nastawione na interpretację i reinterpretację dzieł dawnych mistrzów. Uczniowie uczą się rozpoznawać elementy opery (uwertura, aria, recytatyw, ansambl, chór), a także odczytywać muzyczną i sceniczną charakterystykę występujących w operze postaci.
BROSZURA ZE SCENARIUSZEM LEKCJI I MATERIAŁAMI EDUKACYJNYMI
Po spotkaniu nauczyciele otrzymują broszurę, która pozwoli na utrwalenie treści zdobytych podczas warsztatów. Uczniowie znajdą w niej zadania, które pomogą im wykorzystać zdobytą wiedzę i odnieść ją także do pozostałych fragmentów opery, a nauczyciele scenariusze lekcji, które pozwolą im wykorzystać otrzymane przez uczniów materiały na lekcjach w szkole.
KTO MOŻE WZIĄĆ UDZIAŁ W PROGRAMIE:
Grupy zorganizowane uczniów klas 5-7 szkół podstawowych. Grupy do 30 osób.
Terminy w sezonie 2018/2019
- 27/02/2019
- 13/03/2019
- 03/04/2019
- 15/05/2019 ZAREZERWOWANE
Do pobrania:
Sponsorzy
-
Mecenas Teatru Wielkiego - Opery Narodowej
-
Partnerzy Teatru Wielkiego - Opery Narodowej
-
Patroni medialni