Szalone Dni Muzyki - Legendy słowiańskie
W stronę nowego świata
PROGRAM:
Henryk Wieniawski: Legenda op. 17
Stanisław Moniuszko: Mazur z baletu Hrabia Monte Christo
Henryk Czyż: Canzona di barocco
Feliks Nowowiejski: Uwertura do opery Legenda Bałtyku
Igor Strawiński: Suita nr 2 na małą orkiestrę
Siergiej Prokofiew: III Symfonia c-moll op. 44 (cz. III, IV)
WYKONAWCY:
Klara Gronet (skrzypce)
Orkiestra Symfoniczna Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie
Radosław Labahua (dyrygent)
Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Katowicach
Maciej Tomasiewicz (dyrygent)
Legenda powstała jako emocjonalna reakcja Wieniawskiego na wieść, że rodzice jego ukochanej Izabeli Hampton, nie wyrazili zgody na ich zaręczyny. Słysząc w tej muzyce, jak głęboko kompozytor przeżył ich odmowę, szybko zrozumieli, że jego uczucia były szczere i udzielili parze błogosławieństwa. Rok później Henryk i Izabela pobrali się, a melancholijna ballada pozostaje do dziś jednym z najbardziej znanych utworów Wieniawskiego.
O wydaniu Mazura Moniuszki w wersji fortepianowej donosił „Kurier Warszawski” z 15 czerwca 1866 słowami: „Szanowny mistrz odegrał nam także nowego swego mazurka, napisanego do baletu Monte Christo, ofiarowanego dyrektorowi baletu, p. Turczynowiczowi, a wydanego nakładem księgarni J. Hoesicka. Mazur to salonowy, melodyjny, ale nie mniej dziarski, tak że nie tylko panicze, ale i parobczaki równie ochoczo tańczyć by go mogli”. Chociaż prawdopodobnie nie został wykonany nigdy jako część baletu Monte Christo, to Moniuszko dołączył go do swojej późniejszej opery Jawnuta.
Henryk Czyż nie dość, że posiadał liczne talenty, to na każdym polu swojej działalności odnosił sukcesy. Jako dyrygent był ceniony na całym świecie. Gorąco propagował polską muzykę współczesną za granicą, a także prezentował w Polsce najnowsze kompozycje twórców europejskich. Jako kompozytor mógł się poszczycić bogatym dorobkiem, obejmującym zarówno dzieła kameralne, jak i wielkie formy, takie jak opera czy musical. Czyż prowadził również ożywioną działalność edukacyjną, wydając książki oraz prowadząc program telewizyjny Nie taki diabeł straszny, w którym popularyzował muzykę klasyczną.
Legenda Bałtyku to opowieść o miłości Bogny i Domana, osadzona w klimacie słowiańskich bóstw, mitów i wierzeń. Sam Nowowiejski pochodził z Warmii i całe dzieciństwo spędzał nad morzem i jeziorami, dlatego ludowe opowieści związane z głębinami były mu szczególnie bliskie.
Sponsorzy
-
Organizator
-
Współorganizatorzy
-