Betlejem Polskie - Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”
Widowisko według Lucjana Rydla
Zespół „Mazowsze” w roku dwóch jubileuszy: 100. rocznicy odzyskania niepodległości oraz 70. rocznicy powstania Zespołu, przystąpiło do realizacji niezwykłego widowiska opartego na dramacie Lucjana Rydla – „Betlejem Polskie”. To zrealizowane z wielkim rozmachem przedstawienie, w którym bierze udział ponad 150 wykonawców: aktorów, solistów śpiewaków, artystów baletu, chóru i orkiestry.
Rydlowskie „Betlejem…” dzieje się jednocześnie w trzech planach czasowych – w polskiej współczesności, w naszej rodzimej historii i w czasach biblijnych. Jest wpisane w polski krajobraz i rzeczywistość historyczną – ożywia przeszłość. Jezus rodzi się tu wśród polskiej zimy, a Betlejem leży w Polsce – może gdzieś w Małopolsce, a może na Kaszubach. Biblijny Herod nie jest tylko władcą starożytnej Palestyny, lecz ciemiężycielem Polski i rusyfikatorem; betlejemscy Trzej Królowie to nasi władcy: Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło i Jan III Sobieski.
Twórcy spektaklu zachowując równowagę między akcentami sakralnymi i uniwersalnymi, prowadząc swą inscenizację - tak jak każe tradycja teatralna - nieco poza scenariusz, pragną nawiązać do setnej rocznicy odzyskania Niepodległości w 2018 roku, a także innych ważnych wydarzeń historycznych, prowadząc widza poprzez dzieje Polski, aż zsyłek na Sybir i Powstania Warszawskiego.
Nawiązując do najwspanialszych kart naszej historii powstał nie tylko barwny, patriotyczny fresk narodowych losów, lecz przede wszystkim rozśpiewane i roztańczone widowisko pełne humoru i ognistego tańca: z chórami Aniołów, Świętą Rodziną, pełne najpiękniejszych kolęd i pastorałek, które w wykonaniu zespołu „Mazowsze” brzmią wyjątkowo.
Realizatorzy:
Reżyseria i adaptacja – Zbigniew Kułagowski
Kierownictwo muzyczne – Jacek Boniecki
Muzyka i aranżacja – Krystian Segda
Choreografia – Wioletta Milczuk
Współpraca choreograficzna – Zbigniew Czapski-Kłoda
Kostiumy – Zofia de Ines, Mira Zimińska-Sygietyńska, Rafał Orłowski
Scenografia – Tadeusz Smolicki
Charakteryzacja – Siergiej Staruchin
Oprawa wizualna – Dawid Kozłowski
Reżyseria świateł – Łukasz Różewicz
Reżyseria dźwięku – Piotr Mastalerski
Asystent scenografa – Małgorzata Haberska
Asystent reżysera – Piotr Borek
Sponsorzy
-
Partnerzy Akademii Operowej
-
Partnerzy Teatru Wielkiego - Opery Narodowej
-
Patroni medialni