Kochanowscy
Baśń muzyczna
Nazwisko Kochanowski w aspekcie literackim większości z nas kojarzy się wyłącznie z jednym imieniem - Janem. Tymczasem znaczących Kochanowskich epoki renesansu było trzech - bracia Jan, Andrzej i Mikołaj oraz najsławniejszy (sic!) z nich przez lata, syn Mikołaja - Piotr. Obecnie wszyscy pozostają w cieniu Mistrza z Czarnolasu. Ale czy słusznie? Wydaje nam się, że nie - i dlatego przygotowaliśmy ten projekt. Prezentując wykłady popularnonaukowe, warsztaty tańca renesansowego, programy literacko-muzyczne i widowiska taneczne stworzymy wydarzenie gromadzące w Muzeum Teatralnym szerokie grono odbiorców - od rodzin z dziećmi, przez amatorów i zainteresowanych kulturą i tańcem dawnym, po naukowo zajmujących się polską literaturą doby renesansu. Wydawałoby się, że o mistrzu Janie wiemy sporo (choć to też złudzenie), ale o jego artystycznych krewnych - niemal nic. A nazwisko Kochanowski – zobowiązuje.
PROGRAM
PIĄTEK 29 PAŹDZIERNIKA 2021
- 11:30 – Kochanowskich czterech, czyli to i owo o wybitnej rodzinie – wykład kustosza Daniela Artymowskiego – ród Kochanowskich, jego pochodzenie i miejscowości z nim związane; fakty i mity o Janie, jego braciach i bratanku.
- 12:45 – Fraszki to wszystko, cokolwiek mówimy – program literacko-muzyczny – utwory Jana, Andrzeja, Mikołaja i Piotra w wykonaniu aktorów z towarzyszeniem lutni i violi da gamba.
- 14:00 – Kto kogo odprawił? – wokół Odprawy posłów greckich – wykład dr. Patryka Kenckiego – tło polityczne, kody kulturowe i współczesna interpretacja języka pierwszej polskiej tragedii (fragmenty filmowe).
- 15:00 – Warsztaty tańców dawnych – nauka renesansowych tańców dworskich z udziałem widzów.
SOBOTA 30 PAŹDZIERNIKA 2021
- 11:30 – Polska kariera „Eneidy” Wergiliusza – wykład kustosza Daniela Artymowskiego – niegdyś jedna z najbardziej poczytnych w Polsce ksiąg, dziś tłumaczenie Andrzeja Kochanowskiego – niemal zapomniane.
- 12:45 – „Walki i męża powiem” – czyli o Aeneaszu Troianskim – program literacko-muzyczny – fragmenty arcydzieła Wergiliusza; występ aktorów z muzyką graną na harfie.
- 14:00 – Mistrz i jego echo – performans translatorski pod kierunkiem prof. Krzysztofa Mrowcewicza poświęcony Piotrowi Kochanowskiemu – na motywach polskich wersji Orlanda szalonego i Jerozolimy wyzwolonej.
- 15:00 – O północy u królowej Bony – finałowe widowisko taneczne w wykonaniu zespołu Ver Vetustatis.
Wejściówki wydawane w dniu wydarzeń od 11:00 w kasie głównej Teatru Wielkiego, plac Teatralny 1. Impreza realizowana dzięki wsparciu Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy.
Sponsorzy
-
Partnerzy Akademii Operowej
-
Partnerzy Teatru Wielkiego - Opery Narodowej
-
Patroni medialni