Labirynt twórcy
Krzysztof Penderecki in memoriam
Koncert towarzyszący Festiwalowi Krzysztofa Pendereckiego
"Labirynt to symbol nie tylko mojej twórczości, ale i całego procesu twórczego. Tego krążenia po znanych sobie drogach labiryntu, gdzie często staje się przed zieloną ścianą i nie wiadomo, czy skręcić w lewo czy w prawo. Wtedy przeważnie trzeba zawrócić. Iść w tył, by móc pójść do przodu. Na tym polega błądzenie w labiryncie twórcy, który tak naprawdę ciągle szuka doskonałych rozwiązań. Ale tego ludzie, zacietrzewieni tylko postępem w muzyce, nie dostrzegają". – Krzysztof Penderecki
Jeszcze niedawno mogliśmy wysłuchać koncertu dedykowanego Krzysztofowi Pendereckiemu Urodziny, a już przyszedł czas na In memoriam. Oczywiście wspomnieć gigantyczny dorobek Mistrza nie sposób w jeden wieczór. Pozostawił po sobie cztery opery, osiem symfonii oraz wiele koncertów instrumentalnych, mniejszych utworów instrumentalnych i kameralnych oraz opraw chóralnych tekstów o treści przede wszystkim religijnej. Ponadto był czynnym pedagogiem i dyrygentem. Najsłynniejsze dzieła: III symfonia, Pasja według św. Łukasza, Polskie Requiem i Ofiarom Hiroszimy – Tren – rozbrzmiewają w salach koncertowych całego świata. Penderecki stał się dobrem narodowym naszej kultury, najbardziej znanym i poważanym polskim kompozytorem XX wieku. Mistrz odszedł, jego muzyka zostanie z nami. In memoriam.
Wykonawcy:
Krzysztof Zbijowski- klarnet
Airis String Quartet (Aleksandra Czajor-Kowalska - I skrzypce, Grażyna Zubik - II skrzypce, Malwina Tkaczyk - altówka, Mateusz Mańka - wiolonczela)
Krzysztof Penderecki:
Preludium na klarnet solo (1987)
(około 3 minuty)
Kwartet smyczkowy nr 3 „Kartki z nienapisanego dziennika" (2008)
(około 23 minuty)
Kwartet na klarnet i trio smyczkowe (1993)
(około 17 minut)
Quartetto per archi no. 2 (1986)
(około 6 minut)
Sponsorzy
-
Mecenasi Teatru Wielkiego - Opery Narodowej | Partnerzy Akademii Operowej
-
Partnerzy Teatru Wielkiego - Opery Narodowej
-
Patroni medialni
-
Partner medialny