Agnieszka Jankowska

Solistka

Agnieszka Jankowska

Urodzona:

Tychy (jako Agnieszka Pietyra)

Szkoła:

  • Państwowa Szkoła Baletowa im. Ludomira Różyckiego, Bytom

Ważniejsi pedagodzy:

Katarzyna Dziok, Kazimierz Cieśla, Wiktoria Morawiec, Walery Mazepczyk

Angaże:

  • Balet Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Warszawa, od 2001 jako tancerka, koryfejka w 2002, solistka w 2007
  • Polski Balet Narodowy, Warszawa, od 2009 jako solistka

Galeria

Repertuar

  • Z Polskim Baletem Narodowym

    • Olga w Onieginie (John Cranko)
    • Cień-solistka 1 i Pas d’action w Bajaderze (trad. / Natalia Makarowa)
    • Alabama Song i Muszla z Margate w Kurcie Weillu (Krzysztof Pastor)
    • Lalka w Dziadku do orzechów (Andrzej Glegolski)
    • Przyjaciółka Księcia (Pas de trois) w Jeziorze łabędzim (trad. / Irek Muchamiedow)
    • Pas de quatre w Jeziorze łabędzim (trad. / Irek Muchamiedow)
    • Neapolitańska Księżniczka w Jeziorze łabędzim (trad. / Irek Muchamiedow)
    • Solistka bolera w Chopinie, artyście romantycznym (Patrice Bart)
    • Księżniczka Aurora w Śpiącej królewnie (trad. / Jurij Grigorowicz)
    • Wróżka Wiosny w Kopciuszku (Frederick Ashton)
    • Kopciuszek w Kopciuszku (Frederick Ashton)
    • Cień-solistka 2 w Bajaderze (trad. / Natalia Makarowa)
    • Dolly w Annie Kareninie (Alexei Ratmansky)
    • Izolda w Tristanie (Krzysztof Pastor)
    • Julia w Romeo i Julii (Emil Wesołowski)
    • Siedem dziewcząt w czerwieni w Święcie wiosny (Wacław Niżyński / Millicent Hodson)
    • Cztery młode kobiety w Święcie wiosny (Maurice Béjart)
    • Księżniczka Magicznej Latarni w Dziadku do orzechów (Toer van Schayk & Wayne Eagling)
    • Klara w Dziadku do orzechów (Toer van Schayk & Wayne Eagling)
    • Solistka Tańca Jota w Dziadku do orzechów (Toer van Schayk & Wayne Eagling)
    • Serafin klasyczny w Sześciu skrzydłach aniołów (kreacja, Jacek Przybyłowicz)
    • Luiza w Dziadku do orzechów (Toer van Schayk & Wayne Eagling)
    • Cztery Driady w Don Kichocie (trad. / Alexei Fadeyechev)
    • Amorek w Don Kichocie (trad. / Alexei Fadeyechev)
    • Juanita w Don Kichocie (trad. / Alexei Fadeyechev)
    • Aja w Bajaderze (trad. / Natalia Makarowa)
    • Dziewczyna 2 w Darkness / Jasmin (kreacja, Izadora Weiss)
    oraz partie solowe w baletach
    • Donna (kreacja, Jacek Tyski, I Warsztat Choreograficzny)
    • I Need Your Loving Tonight (kreacja, Michał Chróścielewski, II Warsztat Choreograficzny)
    • Demony (kreacja, Natalia Wojciechowska, II Warsztat Choreograficzny)
    • Pocałunki (kreacja, Emil Wesołowski)
    • Temat strachu (kreacja, Anna Hop, III Warsztat Choreograficzny)
    • I przejdą deszcze… (kreacja, Krzysztof Pastor)
    • Memoryhouse (kreacja, Eduard Bablidze, IV Warsztat Choreograficzny)
    • Lab V (kreacja, Anna Hop, IV Warsztat Choreograficzny)

Nagrody

    • 2000: II Nagroda Młodzieżowego Konkursu Baletowego w Mannheim, Niemcy
    • 2001: III Nagroda w kategorii seniorów XII Konkursu Tańca w Gdańsku