Zadebiutował produkcją Katii Kabanovej podczas Wexford Festival w Irlandii w 1972 roku. W latach 1975–1980 był szefem produkcji w Scottish Opera, gdzie we współpracy z Walijską Operą Narodową zrealizował cykl oper Janáčka. W tym czasie wyreżyserował m.in. Toussaint Davida Blake'a (1977, Angielska Opera Narodowa), po premierze której został w 1980 roku dyrektorem ds. produkcji w Angielskiej Operze Narodowej. Tam wyreżyserował ponad 20 premier.
Jest autorem inscenizacji do ponad 20 nowo powstałych dzieł, m.in. prapremier trzech oper sir Petra Maxwella Daviesa, do których stworzył również libretta. Pisze i tłumaczy libretta operowe na angielski z języka rosyjskiego, czeskiego, niemieckiego i włoskiego. Jako niezależny reżyser zrealizował ostatnio Masque of Might do muzyki Purcella w Opera North, Czarną maskę Pendereckiego w Warszawie i Dalibora Smetany w Brnie. Obecnie pracuje nad wystawieniami Mazepy w Grange Park Opera i Katii Kabanovej w Santa Fé. W latach 2011-2019 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Walijskiej Opery Narodowej w Cardiff, gdzie zrealizował takie opery jak: Lulu Berga, Wilhelm Tell Rossiniego, Mojżesz w Egipcie, Peleas i Melizanda, In Parenthesis (prapremiera), Figaro gets a Divorce (prapremiera) oraz trylogia Verdiego. Pracował jako reżyser dla takich teatrów operowych jak Opera w Zurichu, Staatsoper w Wiedniu, Staatsoper w Monachium, jak również w Ameryce i Japonii.
Otrzymał medal Janáčka za realizację cyklu oper tego kompozytora w Walii i Szkocji, a także medal Martinů za opery Julietta i Greek Passion (Opera North i Festiwal w Bregencji). Za swoje realizacje sceniczne artysta dwukrotnie otrzymał Olivier Award. W 2019 David Pountney otrzymał tytuł szlachecki. Został także uhonorowany Orderem Imperium Brytyjskiego, francuskim Ordre des Arts et des Lettres, Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za wybitne zasługi w promowaniu kultury polskiej oraz austriackim Ehrenkreuz des Bundes (2014). Uniwersytet w Cardiff wyróżnił go za zasługi artystyczne i działalność na rzecz kultury. Jest honorowym członkiem Royal Welsh College of Music and Drama oraz Royal Philharmonic Society obok takich artystów jak Verdi, Wagner i Sondheim.
(fot. Richard Hubert Smith)